IKE w postaci konta maklerskiego

Nadrabiając zaległości w ostatnim czasie przyjrzałem się dokładniej IKE i muszę stwierdzić, że jest to produkt, który inwestor giełdowy i catalystowy powinien posiadać. Co to jest, to nie trzeba Czytelnikom wyjaśniać. Zakładam, że większość z Was korzysta z IKE, w razie czego wystarczy wpisać “IKE” w Google i wszystko jest od ręki 🙂 . Tutaj mówimy oczywiście o IKE w postaci konta maklerskiego.

Poniżej prezentuję moje argumenty za IKE przy założeniu oszczędzania w długim okresie.

Co mnie przekonało do IKE, to fakt, że działa praktycznie tak samo jak standardowy rachunek maklerski. Przy braku dodatkowych kosztów, a korzyści są następujące:

 • odsetki od obligacji wpływają w pełnej kwocie bez potrącania podatku,
 • jeżeli dotrzymamy środki na IKE do 60 roku życia to tego podatku nie zapłacimy w ogóle,
 • wcześniejsza wypłata to oczywiście potrącenie podatku, ale do tego czasu nasze wcześniej uzyskane wyższe odsetki pracują w pełnej kwocie,
 • podatek płacimy przy wypłacie środków z IKE (lub w ogóle, jeżeli dotrzymamy do 60 roku życia) stąd wyjątkowo bolesna strata (np. upadłość emitenta) nie przepada po 5 latach, jak to jest standardowo, a rozliczana jest w całym okresie posiadania IKE,
 • podobnie podatek od wysokiego zysku (kupno obligacji za 50%, sprzedaż za 100%) jest odroczony do momentu wypłaty z IKE i wszystkie ewentualne kolejne straty go pomniejszają. 
Oczywiste pytanie jakie powstaje, to ile dodatkowo można zarobić dzięki IKE zakładając, że nie będziemy trzymać kasy do 60 roku życia. Odpowiedź w tej nadzwyczaj prostej tabeli poniżej, a komentarz jeszcze niżej:
Porównanie inwestowania w obligacje korporacyjne tradycyjnie i poprzez IKE

Założenia to: wpłata na IKE na początek każdego roku po 11 tys. zł, jednorazowe uzyskanie odsetek w wysokości 7% (takie uważam za “do osiągnięcia”) na koniec każdego roku (z reguły odsetki są wypłacane kwartalnie, ale to nie ma wielkiego znaczenia dla analizy). Koszty transakcyjne takie same dla obydwu przypadków więc pominięte. Pominięta inflacja (albo załóżmy, że 7% to jest zysk ponad inflację).

W żółtych kolumnach nasz zysk (w porównaniu do tradycyjnego inwestowania poprzez rachunek maklerski) w przypadku trzymania kasy w IKE do 60-tki (wypłata bez podatku) i wcześniejszej wypłaty z IKE (zapłata podatku przy wypłacie z IKE). Jak widać w pierwszym roku różnica = 0 dla wypłaty z IKE z podatkiem (dodatkowe odsetki jeszcze nie pracują), bardziej widoczne różnice są dopiero po 10 roku prowadzenia IKE.

IKE – opinia, wnioski i podsumowanie

 • IKE to bardzo dobry sposób na dużo większe zyski przy oszczędzaniu na emeryturę (wypłata bez podatku),
 • IKE to dobry sposób na większe zyski przy oszczędzaniu na dłuższy okres,
 • IKE daje niewielkie korzyści przy oszczędzaniu poniżej 5 lat.
 I jeszcze podsumowanie graficzne zysków w zależności od osiąganych stóp zwrotu w % i okresu oszczędzania w latach (wykres dotyczy sytuacji ze wcześniejszą wypłatą z IKE i konieczności zapłaty podatku):
Zysk w zł w zależności od lat oszczędzania w IKE  i rocznej stopy zwrotu
(w porównaniu do inwestowania bez IKE).
Co było do przewidzenia, im większy % rocznego zysku, tym następuje szybsza kumulacja zysków. Dlatego moje IKE będzie takim funduszem podwyższonego ryzyka – kupowane będą do niego obligacje korporacyjne spółek dających wysokie odsetki.

O czym nie napisałem: o typach IKE (maklerskie, IKE obligacji, funduszy inwestycyjnych, lokat itp.), o wszystkich niuansach dotyczących wieku, czasu oszczędzania, transferu IKE, że nie można mieć 2 IKE jednocześnie! (kary), częściowych wypłat z IKE, inwestowaniu w akcje poprzez IKE (niczym się nie różni od inwestowania w obligacje), statystykach ile jest IKE i jakiego typu itp. Takie informacje Czytelnik bez trudu znajdzie w sieci, chociażby na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz wielu blogach.

Ja swoje IKE dla inwestowania w obligacje korporacyjne założyłem w Domu Maklerskim mBanku, niestety nie jest ono powiązane z eMaklerem i należało najpierw założyć typowy rachunek maklerski. Aktualizacja 19.12.2019 rok: aktualnie poprzez IKE inwestuję wyłącznie w akcje.

Udanych inwestycji Wam życzę!

17 komentarzy - “IKE, a inwestowanie w obligacje korporacyjne na rynku Catalyst

 1. Anonimowy

  Dlaczego nie piszecie o minusach IKE? Jesteście np pewni, że przez najbliższe 30-40 lat pieniądze tam zgromadzone nie zostaną znacjonalizowane? Co za problem, żeby w 2043 roku, w ciężkim dla ojczyzny momencie, Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, że środki emerytalne zgromadzone w IKE są publiczne?

 2. Remigiusz Iwan

  Równie dobrze takie orzeczenie mogłoby dotyczyć lokat, obligacji skarbowych, funduszy inwestycyjnych i każdej innej formy oszczędności. Wszystkie te formy oszczędzania łącznie z IKE są naszą własnością. Zgodnie z ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego instytucja ma 30 dni na wypłatę środków z IKE. Jeżeli sprawa miałaby trafić do Sądu Najwyższego, składam dyspozycję likwidacji IKE i mojej kasy już tam nie ma. Podobnie jakby miało się to stać w formie ustawy, też jest czas na reakcję, zanim zostanie przegłosowana i opublikowana.
  Podsumowując, uważam, że ryzyko utraty środków zgromadzonych w IKE jest podobne, jak w innych formach inwestowania / oszczędzania.

 3. zgred

  pewni?

  pewne są tylko śmierć i podatki…

 4. Anonimowy

  IKE w SK bank 6,4% ryzyko niewielkie,więc konto malkerskie IKE na dzień dzisiejszy jest wątpliwe..

 5. Anonimowy

  Dodam,że inaczej jest w przypadku IKZE,gdzie nie ma normalnych gwarantowanych przez BFG ofert o atrakcyjnym oprocentowaniu.Mniejszy
  limit ok.4500PLN,ale odpisuje się od podstawy opodatkowania.Ja osobiście tu bedę ryzykował.Właśnie kupiłem 4szt PCZ na początek.
  Jest to lepsze niż IKE(ten zostawiam w SK BANK gwarantowane przez BFG 6,4% ).Tylko ten niski limit…

 6. Anonimowy

  PS.FAJNY BLOG
  DZIĘKI!!

 7. Remigiusz Iwan

  Spojrzałem na IKE w SK Banku, bardzo dobra oferta moim zdaniem, oby trzymali oprocentowanie jak najdłużej. Jednak pozostaję przy moim IKE maklerskim, gdzie walczyć będę o 8-10% rocznie 🙂

 8. Remigiusz Iwan

  Co do IKZE, zostawiam sobie je na kolejny miesiąc(e) do decyzji co i jak, ten niski limit…

 9. Remigiusz Iwan

  I dziękuję za dobre słowo :). Każdy komentarz dla mnie jest bardzo istotny :). Pozdrawiam!

 10. Janusz

  Jak w SK Bank IKE obniżą znacząco oprocentowanie to też powalczę (na razie to będzie bezpieczniejsza część portfela).Nad IKZE maklerskim to nie ma co myśleć zysk jest podwójny na podatku dochodowym i na Belce.Z czasem się uzbiera(jak zaczynałem z IKE to traktowałem to jako margines-bezpieczną dywersyfikację,wtedy obligacje 10-letnie skarbowe i ..uzbierało się ponad 100tys PLN).
  Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki Janusz.

 11. Remigiusz Iwan

  Przejrzałem IKZE, jeszcze nie do dna, ale pierwszy wniosek mam taki:

  Z tym IKZE podwójny zysk masz jak dotrwasz do 65 roku. Jak będziesz chciał wcześniej wypłacić, to całą kwotę IKZE doliczasz do dochodu (jak dobrze rozumiem konstrukcję) i od tego płacisz normalny podatek. No i tu pojawia się ryzyko, że przez tą kwotę wchodzisz na wyższy próg podatkowy i płacisz więcej podatku, niż wcześniej odliczyłeś… Oczywiście sytuacja taka dotyczy tylko tych co są blisko drugiego progu…
  Popraw mnie jak się mylę :).

  A drugi minus, widzę, że "mój" mBank nie ma IKZE :). Kolejne konto maklerskie mnie dobije, brak mi już inwencji na hasła :).

 12. Janusz

  Tak ,ale kasę z IKZE przed 65 r życia wypłacę jeśli wpadnę w tarapaty finansowe(a wtedy raczej nie wchodzi się w próg 32%).Jeśli ktoś nie ma innych rezerw to ryzyko jest…ale potencjalne korzyści są bardziej prawdopodobne

 13. Powiedz to Cypryjczykom.

 14. Marcin Kobiela

  Mam pytanie to tego fragmentu:

  > "podatek płacimy przy wypłacie środków z IKE (lub w ogóle, jeżeli dotrzymamy do 60 roku życia) stąd wyjątkowo bolesna strata (np. upadłość emitenta) nie przepada po 5 latach, jak to jest standardowo, a rozliczana jest w całym okresie posiadania IKE"

  Jak wygląda wartość obligacji niewykupionych prze emitenta przy liczeniu podatku?
  Przykład:
  Na koncie IKE kupiłem jedną obligację za 1000zł, dostałem z odsetek 100zł, ale emitent nie wykupił tej obligacji i ogłosił upadłość, a ja nie dążyłem jej sprzedać. Likwiduje konto IKE. Zapłacę podatek?

 15. Remigiusz Iwan

  Przy likwidacji konta IKE przed terminem od tej kwoty nie zapłacisz podatku moim zdaniem bo:
  Dochodem tym jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne

  Czyli kasa którą wypłacasz (wpłaty + zarobek) minus kasa którą wplaciłeś daje Ci zysk od którego zapłacisz podatek. W przypadku upadłości kasy nie masz więc ne ma od czego płacić podatku.

  Takie jest moje zdanie, oczywiście nie jest to rekomendacja podatkowa, jak chcesz mieć pewność zapytaj doradcy podatkowego, ja nim nie jestem 🙂

 16. Marcin Kobiela

  Ok, dzięki za odpowiedź.
  Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie: Co się dzieję z niewykupioną obligacją po likwidacji spółki emitenta? KDPW umarza ją kiedyś, czy ciągle wisi na rachunku maklerskim? Jeżeli wisi, to można zlikwidować taki rachunek?

 17. Remigiusz Iwan

  zapytam bezpośrednio u źródła – w biurze maklerskim – i dam znać 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.