Dziś krótko i na temat – limity wpłat na IKE i IKZE:
Limit wpłat na IKE w 2015 roku wynosi 11.877,00 zł.
Limit wpłat na IKZE w 2015 roku wynosi 4.750,80 zł.
O IKE i IKZE najlepiej poczytać u źródła, na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Główna korzyśćz posiadania IKE, w przypadku inwestowania w obligacje korporacyjne, to zwolnienie osiąganych zysków kapitałowych z 19% podatku “Belki”.

Czyli odsetki od obligacji wpływają na konto IKE bez potrącenia podatku. Jeżeli kupimy obligacje taniej, a sprzedamy drożej, również nie płacimy podatku od zysku z tej transakcji.
Jest jedno “ale”, aby skorzystać z tej ulgi wypłata z IKE musi nastąpić po 60 roku życia. W przypadku wcześniejszej wypłaty podatek trzeba zapłacić (jednak przez ten czas uzyskane w pełni odsetki pracowały na naszą korzyść).
Komu polecam: wszystkim chcącym inwestować w obligacje w horyzoncie czasowym ponad 1 rok.
Gdzie można założyć IKE na obligacje korporacyjne: np. w Domu Maklerskim mBanku.
Korzyści z posiadania IKZE:
Wpłaconą na IKZE kwotę odliczasz od swojego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym, dzięki temu po złożeniu PITu rocznego otrzymujesz z Urzędu Skarbowego zwrot 18 lub 32% wpłaconej kwoty (w zależności w którym jesteś progu podatkowym). W IKZE, podobnie jak w IKE, od dochodów z odsetek i różnicy na kupnie / sprzedaży nie jest pobierany podatek “Belki”.
Uwaga. Aby skorzystać z ulg wypłata musi nastąpić po 65 roku życia (wtedy od całości środków płacimy 10% podatku), w przeciwnym przypadku całą kwotę wypłaty (czyli wpłacone środki i osiągnięte zyski) musimy doliczyć do przychodu rocznego i opodatkować w PIT rocznym (18 lub 32% na dziś).
Może to okazać się niebezpieczne, o czym pisałem w tym wpisie o IKZE.
Komu polecam: IKZE na pewno opłaca się:
  • osobom płacącym podatek dochodowy wg skali 32%,
  • osobom chcącym oszczędzać do emerytury. 
Pozostali mogą wpaść w pułapki związane z IKZE.
Gdzie można założyć IKZE na obligacje korporacyjne: od niedawna również w Domu Maklerskim mBanku.
PS. Przed założeniem IKE / IKZE warto zapoznać się z ich szczegółowymi warunkami, chociażby na wskazanych stronach Ministerstwa Pracy.

2 komentarzy - “Limity wpłat na IKE i IKZE w 2015 roku

  1. Dodam, że IKE/IKZE jako dodatek mogą być dobre, lecz nie jako miejsce trzymania większości środków, chyba że mamy blisko do 60tki / 65 tki.

    Jest tak dlatego, bo większość środków powinna być w bardziej elastycznym mechanizmie, umożliwiającym bezproblemową wypłatę i ponowną wpłatę środków.

  2. Cieszy to, że limity na IKZE i IKE systematycznie rosną, jedynie niepokojące jest to, że jedynie co trzecie IKE i co dziesiąte IKZE zostało w zeszłym roku zasilone jakimikolwiek środkami.

    Stad ważne jest promowanie wiedzy w tym temacie …

Dodaj komentarz