Fundusze obligacji high yield

Zdradz臋 Wam pewien sekret 馃檪 . Poza nasz膮 ka艂u偶膮 zwan膮 Catalyst istnieje gigantyczny ocean obligacji. Nie do艣膰, 偶e jest on ogromny to jest te偶 fascynuj膮cy. Przyjdzie kiedy艣 taki moment (raczej niepr臋dko), 偶e blog Rynek Obligacji Catalyst zmieni si臋 w Rynek Obligacji Globalnych 馃檪 . A na razie stawiam na nim pierwsze kroki, oczywi艣cie zaczynaj膮c od najciemniejszej jego strony, czyli funduszy obligacji high yield (podwy偶szonego ryzyka), na szcz臋艣cie inwestycje rozpoczynam od ma艂ych kwot.

Dlaczego ten rynek mi si臋 podoba? U nas wi臋kszo艣膰 obligacji oprocentowana jest na zmiennej stopie i emitowana na kr贸tkie okresy 2-3聽 letnie. Nie ma tu pola do wielkich zmian cen obligacji korporacyjnych (no chyba, 偶e firma si臋 „wali”).

Na globalnym rynku high yield obligacje najcz臋艣ciej oparte s膮 na sta艂ej stopie procentowej i emitowane na okresy 5-10 letnie. Nie trzeba t艂umaczy膰, 偶e dynamika tego rynku jest du偶o wi臋ksza, ni偶 naszego. Do tego firmami high yield, czyli podwy偶szonego ryzyka nierzadko s膮 korporacje, kt贸re u nas robi艂y by za gwiazdy – symbole bezpiecznej inwestycji.

Zaczn臋 od samego rynku, a nast臋pnie przejd臋 do opisu funduszu na nim dzia艂aj膮cego.

Rynek obligacji high yield

Rynek obligacji high yield聽 (lub junk bonds – obligacji 艣mieciowych) – to takie miejsce, gdzie inwestuj膮c w obligacje przedsi臋biorstw z regu艂y mo偶na zarobi膰 kilka procent wi臋cej (4-7% brutto wi臋cej; brutto bo nale偶y odliczy膰 procent upad艂o艣ci firm, kt贸ry zasadniczo waha si臋 od 2 do 4%), ni偶 na obligacjach skarbowych, jednak偶e jak raz na 10 lat przyjdzie tsunami to mo偶na straci膰 20% i wi臋cej kapita艂u. Mimo to w d艂ugim okresie raczej wychodzi si臋 lepiej, ni偶 na obligacjach skarbowych (tych z USA). Prosz臋 spojrze膰 na poni偶szy wykres i odgadn膮膰 kiedy by艂o tsunami:
Historyczne rentowno艣ci obligacji typu high yield, 藕r贸d艂o

Dok艂adnie, kryzys z 2008 roku spowodowa艂 gwa艂towny wzrost rentowno艣ci obligacji, czyli dramatyczny spadek ich cen i wycen funduszy inwestycyjnych, jednak sytuacja w ci膮gu 2 lat wr贸ci艂a do normy, a Ci co kupowali w do艂ku (czyli na g贸rce wykresu) zaliczyli fenomenaln膮 stop臋 zwrotu – na przyk艂ad w 2012 roku fundusz zarobi艂 21%.

Jak wygl膮da艂a sytuacja obecnie? Po wzrostach w latach 2010-2013 rok 2014 i 2015 okaza艂 si臋 s艂aby dla rynku obligacji 艣mieciowych (przypominam, 90% Catalyst, jak nie wi臋cej zosta艂oby zaliczone jako obligacje 艣mieciowe), co wida膰 na rosn膮cym z 5 do 7% yieldzie (艣redniej rentowno艣ci obligacji). Pojawia si臋 pytanie, czy zbli偶amy si臋 do do艂ka cenowego, czy jeszcze nie. Nie wiem, ale postanowi艂em zainwestowa膰 i zacz膮膰 u艣rednia膰 ma艂ymi kwotami.

Do艣膰 艂adnie sytuacj臋 prezentuje poni偶szy wykres, kt贸ry pokazuje r贸偶nice rentowno艣ci pomi臋dzy obligacjami high yield, a skarbowymi rz膮du USA. W szczycie hossy na junk bonds (po艂owa 2014 roku, wtedy ja niem膮dry zainwestowa艂em, ale w por臋 zmieni艂em zdanie) ta r贸偶nica wynosi艂a tylko 3,5%, obecnie si臋ga 6,5% i jest najwy偶sza od 3 lat.聽

R贸偶nica w rentowno艣ci obligacji high yield
vs. obligacji skarbowych USA

Mo偶na powiedzie膰, 偶e w standardowym otoczeniu rynkowym potencja艂 spadkowy ju偶 si臋 ko艅czy i mo偶na by oczekiwa膰 pewnej korekty i wzrostu cen (czyli dobrych wynik贸w funduszy). Jest jednak kilka du偶ych czynnik贸w ryzyka:

  • Oko艂o 15% rynku obligacji high yield stanowi sektor energetyczny (np. wydobywczy ropy), kt贸ry notuje ci臋偶kie czasy ze wzgl臋du na niski kurs ropy – i to w艂a艣nie ten sektor ci膮gnie ca艂y rynek w d贸艂. Jak wspomnia艂em 艣redni procent upad艂o艣ci to oko艂o 2%, ale obecnie nie dotyczy to sektora energetycznego / wydobywczego.
% upad艂o艣ci emitent贸w obligacji High yield,
w tym bran偶y energetycznej / wydobywczej
  • Nad rynkami ci膮偶膮 ryzyka gospodarcze: Grecja, Chiny, je偶eli nast膮pi krach na gie艂dach, to na rynku obligacji 艣mieciowych r贸wnie偶 (chocia偶 zapewne na mniejsz膮 skal臋),
  • W zwi膮zku z powy偶szymi fundusze obligacji high yield odnotowuj膮 odp艂ywy kapita艂贸w (wyp艂aty), dop贸ki trend si臋 nie odwr贸ci, nie ma co liczy膰 na spektakularne wzrosty.

Zdania wszelkiej ma艣ci ekspert贸w s膮 podzielone, jedni twierdz膮, 偶e to nie koniec spadk贸w, inni sugeruj膮, 偶e w艂a艣nie mamy na tym rynku do艂ek. Dlatego te偶 ewentualne inwestycje warto rozpoczyna膰 bardzo ostro偶nie i w tym przypadku uwa偶am, 偶e metoda systematycznych wp艂at (u艣redniania) mo偶e si臋 sprawdzi膰. Czy tak si臋 stanie – 偶ycie poka偶e – jak wspomnia艂em to moje pierwsze wej艣cie do g艂臋bokiej wody i robi臋 to bardzo ostro偶nie, tak, aby nie p艂aka膰, gdy strac臋 20-30% zainwestowanego kapita艂u.

Fundusze obligacji high yield – NN (L) Globalny D艂ugu Korporacyjnego

Jak ju偶 wiecie z podsumowania wynik贸w portfela obligacji korporacyjnych postawi艂em na fundusz NN (L) Globalny D艂ugu Korporacyjnego, kt贸ry to fundusz inwestuje w NN (L) Global High Yield. Dlaczego w ten? Bo go ju偶 znam, bo zbyt du偶ego wyboru nie widz臋.

Wprawdzie od analizy.pl fundusz dosta艂 rating 4 gwiazdki (na 5 mo偶liwych), co jest ocen膮 bardzo dobr膮, jednak偶e fundusz 藕r贸d艂owy oceniany jest przez Morningstar (takie wi臋ksze analizy.pl 馃檪 ) tylko na 2 gwiazdki – przeci臋tnie.

Wyniki polskiego funduszu i jego dokumenty mo偶na sprawdzi膰 tutaj, jak wspomnia艂em po cichu licz臋 na zmian臋 trendu spadkowego w wynikach, jednak je偶eli przyjdzie na to poczeka膰, to poczekam.

Z kart膮 funduszu 藕r贸d艂owego聽 mo偶ecie zapozna膰 si臋 tutaj, ja np spojrza艂em na kilka firm o najwi臋kszym udziale w portfelu tego funduszu:

Top 4 funduszu NN (L) Global High Yield

Wind Acquisition – trzeci operator kom贸rkowy we W艂oszech i wiele innych obszar贸w dzia艂alno艣ci, Altice SA to 13,5 mld EUR przychod贸w, Telecom Italia – przychody 21,5 mld EUR, a Ziggo to miedzy innymi najwi臋kszy operator telewizji kablowej w Holandii. Generalnie m贸wi膮c nie s膮 to kmiotki, a powa偶ne firmy. Mam nadziej臋, 偶e dalej jest przynajmniej przyzwoicie, cho膰 zapewne ryzyko emitenta ro艣nie wraz z mniejszym jego udzia艂em w portfelu funduszu. Na dzi艣 nie sprawdz臋 ponad 300 emitent贸w znajduj膮cych si臋 w portfelu NN (L) Global High Yield, ale nie wykluczam tego w przysz艂o艣ci :).

Jeszcze b臋d膮c przy polskim NN (L) Globalnym D艂ugu Korporacyjnego, kt贸ry prawie ca艂o艣膰 kasy inwestuje w fundusz 藕r贸d艂owy, warto zauwa偶y膰, 偶e 藕r贸d艂owy pobiera 0,36% rocznej op艂aty za zarz膮dzanie, a polski za przelewanie kasy do 藕r贸d艂owego i pilnowanie ryzyka kursowego pobiera 1,8%. Ca艂kiem niez艂a dysproporcja pracy do prowizji (Polak potrafi).

Fundusze obligacji high yield – podsumowanie

Tutaj, tutaj i tutaj znajduj膮 si臋 艣wie偶e, ciekawe artyku艂y o rynku obligacji high yield, w kt贸rych profesjonali艣ci g艂osz膮, 偶e rynek jest ju偶 w do艂ku, a mo偶e nie jest i b臋dzie spada艂, albo r贸s艂, albo b臋dzie zmienny. W ka偶dym razie na pewno rynek sporo ju偶 spad艂 i je偶eli nie b臋dzie katastrofy (gospodarczego tsunami) to perspektywy zwrotu z funduszy high yield nie s膮 takie z艂e. By膰 mo偶e warto przenie艣膰 kilka procent portfela obligacji poza nasz kraj, zw艂aszcza w kontek艣cie obietnic polityk贸w wszystkich opcji, 偶e rozwal膮 nasz膮 gospodark臋 (dop艂aty na dzieci, dop艂aty do CHF, wcze艣niejsze emerytury, w og贸le co tylko chcecie).

Ja na pewno b臋d臋 trzyma艂 r臋k臋 na pulsie i monitorowa艂 post臋py tego funduszu i rynku, a wiedz膮 podziel臋 si臋 na blogu. A jak znajdzie si臋 kilkunastu inwestor贸w funduszu NN (L) Globalny D艂ugu Korporacyjnego, to pokusz臋 si臋 o pe艂n膮 jego analiz臋.

Prosz臋 pami臋ta膰, 偶e inwestowanie wi膮偶e si臋 z ryzykiem i mo偶liwa jest utrata cz臋艣ci zainwestowanego kapita艂u.

[sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “Fundusze obligacji high yield

  1. Daniel Karski

    Dzi臋kuje za wpis! Sam lokuj臋 od pocz膮tku roku 2014 pieni膮dze w tym funduszu z d艂u偶sz膮 perspektyw膮 i z du偶ym zainteresowaniem czyta艂em ten artyku艂. Z wielk膮 ochot膮 b臋d臋 czyta艂 nast臋pne wpisy na blogu. Dobra robota! Pozdrawiam!

  2. Anonimowy

    Od ponad roku NN (L) Globalny D艂ugu Korporacyjnego spada, maj膮c chwilowe epizody wzrostu. Czy to si臋 op艂aca lokowa膰 kas臋 w tak niepewny fundusz? Nie wida膰 perspektyw odbicia.

  3. Remigiusz Iwan

    Historia uczy, 偶e du偶a cz臋艣膰 inwestycji w fundusze w Polsce dokonywana jest "na g贸rce" – po obejrzeniu wspania艂ych historycznych wynik贸w. Potem przychodzi rozczarowanie.

    NN Globalny jak to fundusz, pewnie nie jest ani super dobry ani super kiepski, po prostu oddaje wyniki bran偶y w kt贸r膮 inwestuje.

    My艣l臋, 偶e dobrym barometrem dla tego funduszu jest poni偶szy wykres:
    https://research.stlouisfed.org/fred2/series/BAMLH0A0HYM2
    W uproszczeniu p贸ki kreska idzie do g贸ry wyniki s膮 (b臋d膮) kiepskie, jak kreska zacznie spada膰, wyniki p贸jd膮 w g贸r臋

Skomentuj