Spotykamy się tutaj, bo to Państwo są naszymi właścicielami lub wierzycielami – Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita.

To jest Wasze święto – Marlena Matusiak, relacje inwestorskie PCC.

Dzień Inwestora w spółkach z grupy PCC

I rzeczywiście ponad 150 osób (rekord frekwencji) na 4 Dniu Inwestora spółek z grupy PCC mogło się poczuć, jak właściciele spółek PCC. Catering, prezentacje spółek, objazd po firmie z dyrektorem Działu Badań i Rozwoju, na koniec lunch i pełen dostęp do osób zarządzających spółkami PCC, wszystko to zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Tak dobre, że zasugerowałem zmianę baneru z „Witamy w PCC” na „Witamy w raju” :).

Ale nie tylko po to pojechałem na spotkanie, aby podziwiać, ale również po to, aby poznać osoby zarządzające spółkami (mam na myśli PCC Rokita i PCC Exol), poznać od kuchni filozofię działania spółek, a wszystko oczywiście w kontekście posiadanych obligacji korporacyjnych spółek (jak i również akcji). A wiedzą tradycyjnie dzielę się z Tobą na blogu.

W zakresie prezentacji spółek PCC Rokita i Exol, prezentujący oczywiście opierali się na danych publicznie dostępnych, przedstawiając ostatnie bardzo dobre wyniki, omawiając otoczenie rynkowe (konkurencję) i specyfikę rynku dla każdej z grup produktów.

Prezentacje spółek PCC Rokita, PCC Exol i pozostałych
Prezentacje spółek PCC Rokita, PCC Exol i pozostałych

Co jest warte podkreślenia, to fakt, że obydwie spółki krok po kroku zwiększają udział w przychodach produktów bardziej skomplikowanych (wymagających współpracy z działem R&D), co po pierwsze pozwala uzyskiwać większe marże, a po drugie umożliwia stabilizację tych marż, gdyż ceny sprzedaży w mniejszym stopniu zależą od cen rynkowych surowców. Pytany o zagrożenia dla przyszłych wyników wiceprezes Rafał Zdon wymienił te nieprzewidywalne (awarie, katastrofy). Specjalizacja (wyższe marże) i szeroki przekrój branż do których PCC dostarcza produkty, wg wiceprezesa pozwala zasadniczo ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Po drugie, w zakresie inwestycji, spółki decydują się na nie (a inwestują sporo), gdy są zasadniczo przekonane, że na większą produkcję będzie popyt, nie ma inwestycji bez zbadania tego popytu. Podobnie rzecz ma się ze zbliżającą się do finału inwestycją Rokity w Tajlandii, który to kraj został wybrany jako stosunkowo najbardziej przewidywalny z tamtego rejonu Świata.

Wycieczka autokarowa po obiektach produkcyjnych grupy PCC
Wycieczka autokarowa po obiektach produkcyjnych grupy PCC

Jeżeli chodzi o finansowanie obligacjami i plasowanie ich wśród inwestorów indywidualnych, to spółki planują kontynuować tą politykę. Wiceprezes Rafał Zdon przyszedł do PCC Rokita na stanowisko dyrektora finansowego w 2008 roku dwa miesiące przed rozpoczęciem kryzysu finansowego. Wtedy to PCC Rokita oferowała bankom bony 2-miesięczne. W momencie wybuchu kryzysu, nagle banki zaczęły zmieniać warunki, zmieniać bony na 1-tygodniowe itp. Chociaż wtedy firma działała normalnie, to poznała jak łatwo można mieć kłopoty w przypadku braku płynności wynikającego ze zmiany polityki kredytowej banków. I to był moment przełomowy, kiedy PCC Rokita stwierdziła, że model finansowania będzie opierał się na kilku filarach, a jednym z nich będzie właśnie finansowanie pozyskiwane od indywidualnych inwestorów. I tej wartości mają zamiar dalej się trzymać. A po liczbie inwestorów na spotkaniu, po ich zaangażowaniu w rozmowy, zadawanych pytaniach, widać, że wychodzi im to świetnie.

Zapytałem się wiceprezesa, czy spółki PCC Exol i PCC Rokita rozważają emisję obligacji opartych na zmiennej stopie procentowej, na dzień dzisiejszy takich planów nie ma.

Dzień Inwestora w spółkach PCC – podsumowanie

Fajnie było słuchać opowieści osób będących już po raz 4 na Dniu Inwestora, które to osoby wspominały ubiegłoroczne rozmowy z zarządzającymi przy dużo niższych cenach akcji, jak to spełniają się przewidywania i słowa zarządu z poprzednich spotkań.

Warto dodać, że przedstawiciele zarządów każdej spółek z grupy PCC byli do dyspozycji inwestorów i cierpliwie odpowiadali na każde zadane pytanie. Oby więcej takich firm z takim podejściem do inwestorów indywidualnych.

Przy okazji, od października działa nowa odsłona portalu PCC Inwestor.[sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “Relacja z 4 Dnia Inwestora spółek grupy PCC (PCC Rokita, PCC Exol)

  1. andrew

    PCC wprowadza nową jakość. Wcześniej Catalyst kojarzył się z krętaczami, którzy zbierają pieniądze z emisji i „uciekają”. Potem bankructwo i inwestorzy zostają na lodzie. Tu widzę podejście do inwestora nie jako do „dawcy kapitału” tylko jak do partnera. Oby więcej takich spółek. Tak powinno się budować relacje biznesowe.

  2. Aniella

    @ Andrew Zapomniałeś dodać: inwestorzy często zostają na lodzie z zabezpieczeniem o wartości papieru toaletowego, które gdy im lekko spocony Prezes z rękami w kieszeniach wciskał kity o świetlanej przyszłości, dalekosiężnych planach i wejściu na londyńską giełdę miało im gwarantować, że w razie czego swoje pieniądze odzyskają. Krętaczy na Catalyst niestety nadal nie brakuje. I to jest jak hydra – utniesz łeb a odrastają dwa. Był kiedyś taki radziecki dowcip Borys pyta się Wani co by Wania zrobił jakby został carem. A Wania na to, że chwycił by garść rubli i uciekł do lasu! A co by zrobił Janusz jakby został Prezesem? A wyemitował by obligacje, pisał piękne raporty, lansował się na biznesowych eventach, kupił BMW, ustawił finansowo rodzinę, gdy spółka pada na pysk rzutem na taśmę wypłacił dywidendę a potem oświadczył, że niestety biznes nie wypalił bo już nikt nie chciał mu pieniędzy pożyczać i… odgrywał biednego misia. Na takim tle polskiego cwaniactwa i bylejakości normalne podejście do inwestorów takie jak prezentują spółki z grupy PCC jawi się nam jako chlubny wyjątek. I dlatego lepiej mieć potencjalnie mniejszy a pewny zarobek na papierach takich spółek niż tuczyć cwaniaków i hochsztaplerów. Bo rację miał pewien stary bankier zapytany dlaczego nie rozwodzi się ze swoją młodą żoną, która przyprawia mu rogi z 4 kochankami. Nie tylko się nie rozwodzi ale kupuje jej futra i brylanty. On wiedział, że lepiej mieć 20% w dobrym interesie niż 100% w złym.

  3. andrew

    Pięknie rozwinięta myśl 🙂

Skomentuj