Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 18.11.2016 wyniosła 3,62 punktu procentowego, odnotowując wzrost o 0,18 punktu procentowego i historycznie najwyższy poziom z dotychczas obserwowanych. Można by rzec, że wreszcie coś się na rynku ruszyło, szkoda tylko, że akurat w tą stronę. Wzrost wartości Indeksu oznacza bowiem wzrost rentowności obligacji, czyli spadek ich cen, co jest oczywiście niekorzystne dla posiadaczy obligacji przedsiębiorstw. Z drugiej strony dla osób dysponujących wolnymi środkami pieniężnymi oznacza to potencjalne ciekawe okazje do zakupów obligacji i można powiedzieć, że rzeczywiście w zeszłym tygodniu takie się pojawiały.

Tradycyjnie zaczniemy od omówienia Indeksu, a następnie spojrzymy na kilku ciekawych emitentów.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 18.11.2016
Indeks Rynku Obligacji na dzień 18.11.2016

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M w poprzednim tygodniu pozostała na poziomie 1,73 punktu procentowego. Nie zmieniła się liczba emitentów wchodzących w skład Indeksu, co oznacza, że nadal brak nowych debiutów na rynku Catalyst.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ponieważ rynek Catalyst jest raczej niewielkich rozmiarów, nie można definitywnie wskazać co jest przyczyną tak mocnego wzrostu poziomu Indeksu w ubiegłym tygodniu. Po części może to być panująca od kilku tygodni sytuacja na rynkach finansowych i wzrosty rentowności obligacji skarbowych, które pociągają za sobą wzrosty rentowności obligacji korporacyjnych. Być może jest to efekt większej liczby nowych publicznych ofert obligacji (sprzedaż przez inwestorów notowanych na Catalyst emisji, aby zdobyć środki na udział w nowych), Można też szukać przyczyn w ryzyku politycznym – próba opodatkowania funduszy inwestycyjnych zamkniętych, a wreszcie mogą to być po prostu problemy któregoś z funduszy z płynnością – konieczność wymuszonej sprzedaży obligacji, aby zdobyć środku na umarzane przez klientów jednostki.

Tym razem medianą – czyli emitentem obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla wartości Indeksu, okazała się spółka Pozbud T&R.

Interesujące wydarzenia na rynku Catalyst w ubiegłym tygodniu

Pierwszą interesującą spółką, którą dziś omówimy, jest GTC (Globe Trade Centre). Cena jej obligacji dostępnych dla indywidualnych inwestorów (GTC0319) spadła, czyli potencjalna stopa zwrotu kupującego wzrosła i od razu pojawiły się transakcje (uwaga nominał obligacji to 10.000 zł).

20161118-rentownosc-obligacji-gtc

Warto podkreślić, że GTC to spółka giełdowa, a jej kapitalizacja to 3,7 mld zł.

W związku z zamieszaniem politycznym związanym z opodatkowaniem FIZ, MCI odstąpił od prowadzonej emisji obligacji. Wydaje się, że zamieszanie to przeniosło się również na wyceny notowanych na Catalyst obligacji tej spółki, szczególnie „oberwało” się serii MCI1218. A średnia rentowność brutto obligacji MCI prezentuje się obecnie tak:

20161118-rentownosc-obligacji-mci

Warto zapewne śledzić, jak zakończy się wspomniany temat opodatkowania funduszy i czy rentowności obligacji MCI powrócą do swoich „naturalnych” poziomów.

Ubiegły tydzień to również lekki spadek cen obligacji Kredyt Inkaso, a będąc przy branży wierzytelności to widać również negatywny trend na rentownościach obligacji GetBack:

20161118-rentownosc-obligacji-getback

GetBack jest, w porównaniu do branży, spółką stosunkowo mocno zadłużoną (np. dług w relacji do sumy bilansowej), dodatkowo emitującą obligacje na krótsze od konkurencji terminy wykupu. Ponieważ obligacje korporacyjne są głównym źródłem finansowania GetBack, grupa powinna poruszać się bardzo odpowiedzialnie na tym polu. Być może dobrym pomysłem dla GetBack byłoby przedstawić inwestorom pełną strukturę akcjonariatu i strategię działania na kolejne okresy (debiut giełdowy?).

Na koniec, już bez wykresów, warto wspomnieć o spółce Comp, tutaj również ceny obligacji się osuwają (a słabe wyniki nie pomagają w ich stabilizacji). No i wreszcie cały czas ma miejsce szukanie przez rynek właściwej ceny dla obligacji IPF (Providenta) i Ferratum – międzynarodowych grup finansowych, które przez spółki celowe posiadają emisje notowane na rynku Catalyst. Zastanawiam się nad przyczyną spadków cen obligacji tych spółek, zwłaszcza, że notowania obligacji na rynkach bazowych (Provident – Anglia, Ferratum – Niemcy), szczególnie w przypadku Providenta, nie sugerują nadchodzących kłopotów.

Jeżeli uważasz wpis za interesujący, podziel się nim na Facebooku, dotrze on dzięki temu do większej liczby osób, dziękuję:

[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

3 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 18.11.2016

  1. Cj

    Zobacz na obligacje państwowe, zarówno PL jak i USA

  2. remigiusziwan

    Tak, obserwuję to co się dzieje na rynku obligacji skarbowych, zresztą napisałem w tym wpisie: „Po części może to być panująca od kilku tygodni sytuacja na rynkach finansowych i wzrosty rentowności obligacji skarbowych, które pociągają za sobą wzrosty rentowności obligacji korporacyjnych”. Jednak gdyby to był jedyny powód, to cały rynek obligacji korporacyjnych powinien przesuwać się w stronę wyższych rentowności (niższych cen), a tak jednak się nie dzieje.

  3. Gauss

    Ewidentnie na rynku zrobiło się taniej i dobrze świadczy o indeksie, że ten to wyłapuje. 🙂

Skomentuj