Hussar Gruppa logo

Obligacje Hussar Gruppa – emisja kwiecień 2014 roku

Obecnie trwa publiczna oferta obligacji korporacyjnych firmy Hussar Gruppa SA. Atrakcyjne stałe 8,5% w skali roku spowodowało, że postanowiłem przyjrzeć jej się bliżej.
 
Parametry oferty:
10.000 obligacji po 1.000 PLN każda – 10.000.000 PLN – wartość emisji.
2.000.000 PLN – próg dojścia emisji do skutku.
1.000 PLN kwota wejścia
8,5% / rok stałego oprocentowania, odsetki płatne kwartalnie.
Obligacje niezabezpieczone.
 
Oferujący: Dom Maklerski Prospectus S.A.
Doradca transakcyjny: Blue Oak Advisory sp. z o.o.
Nie są to gracze 1 ligi, ale mają kilka udanych transakcji za sobą, nie zauważyłem też większych wpadek z ich strony.
 
Cele emisji (w skrócie): zarówno kapitał obrotowy (dłuższe terminy płatności, skonto, pożyczki), jak i środki trwałe: zakup dodatkowych pojazdów likwidacyjnych, rozwój obszaru innowacji. Z tego na rozwój transportu (aktywa bieżące) emitent planuje przeznaczyć 60% emisji.
 

Obligacje Hussar Gruppa – analiza

Zarząd i właściciele:
Bardzo duże powiązania rodzinne, można rzec, że rodzina jest właścicielem i zarządza spółką. Z punktu widzenia obligatariuszy całkiem ok – nie znam rodziny, która chciałaby zniszczyć swoje źródło utrzymania. Poza tym 3 osoby z rodziny w zarządzie – w przypadku nie dopełnienia formalności mogą być pociągani do odpowiedzialności za długi spółki. Również doświadczenie prezesa zarządu Konrada Kąkolewskiego robi wrażenie.
Cytat z memorandum odnośnie powiązań rodzinnych:
Na dzień publikacji niniejszego Memorandum Informacyjnego Pan Konrad Kąkolewski, Prezes Zarządu Spółki, jest:
 
a) akcjonariuszem Emitenta i posiada 294.174 akcji zwykłych na okaziciela serii A Emitenta, które stanowią 59,00% udziału w kapitale zakładowym Hussar Gruppa S.A. oraz uprawniają do 59,00% udziału w głosach na Walnym Zgromadzeniu Spółki,
 
b) mężem Pani Marii Łoś (Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Emitenta),
 
c) synem Pani Alicji Kąkolewskiej (Przewodnicząca Rady Nadzorczej Emitenta) oraz Pana Mieczysława Kąkolewskiego (Członek Zarządu Emitenta),
 
d) bratem Pana Grzegorza Kąkolewskiego (Wiceprezes Zarządu Emitenta),
 
e) zięciem Pani Elżbiety Łoś (Członek Rady Nadzorczej Emitenta) oraz Pana Marii Krzysztofa Łoś (Członek Rady Nadzorczej Emitenta),
 
f) szwagrem Pani Eweliny Kąkolewskiej (Członek Rady Nadzorczej Emitenta).”
 

Obligacje Hussar Gruppa – finanse

Zawsze zadaję sobie pytanie dlaczego drogie obligacje, a nie kredyt z banku, który jest dużo tańszy. W tym przypadku pewnie bank nie nadąża za rosnącymi gwałtownie przychodami spółki, brak jest potencjalnych zabezpieczeń. Dodatkowo oddziały zagraniczne oraz rzecz, którą wspomnę na końcu, mogą być przeszkodą.
Co do zasady, pozyskanie finansowania z obligacji 3 letnich zostanie ujęte w zobowiązaniach długoterminowych, a finansować w dużej części będzie należności bieżące – wpłynie to pozytywnie na wskaźniki płynności spółki (przynajmniej na najbliższe 2 lata).
 
Obecnie (na 31.12.2013) spółka posiada zadłużenie:
 • około 4 mln PLN z obligacji (2,8 mln PLN – długoterminowe)
 • okolo 1,6 mln PLN wykorzystanego limitu w rachunku bieżącym (z 2 mln PLN przyznanego) w Getin Noble Banku .
Wg spółki wszelkie odsetki od obligacji były płacone dotychczas terminowo, również na dzień sporządzenia prospektu brak jest zobowiązań przeterminowanych. Po dokładne dane odsyłam do memorandum.
 
Patrząc na obecną strukturę bilansu oraz zakładając realizację prognoz, inwestycja w obligacje spółki wydaje się być ciekawą opcją inwestycyjną.
Proszę jednak zwrócić uwagę na:
 
 1. Opinię audytora Capital Audyt do sprawozdania finansowego za 2012 rok (strona 93-94 memorandum). Lista zastrzeżeń jest imponująca. Szczerze mówiąc kompletnie nie rozumiem tej sytuacji – większość takich zastrzeżeń można wyjaśniać z audytorami na bieżąco – wygląda to albo na złą wolę jednej ze stron, albo na niezły bałagan w księgowości. Spora część zastrzeżeń po ich uwzględnieniu miałaby negatywny wpływ na wynik finansowy i kapitały spółki.
 2. Kto miał rację można by zweryfikować po obejrzeniu zaudytowanych wyników za 2013 rok, niestety spółka takich wyników nie przedstawia (a spokojnie mogłaby to zrobić wiedząc, że idzie po pieniądze z obligacji).
Mam duży zgryz zestawiając możliwy zysk, fajne perspektywy spółki, dobry bilans w latach kolejnych z brakiem transparentności spółki, by nie nazwać tego dosadniej.
 
A Wy co o tym sądzicie?
 
Powyższa analiza jest wyłącznie przedstawieniem moich poglądów, ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego, ani innego typu oferowania produktu.
[sgmb id=”1″]

10 komentarzy - “Hussar Gruppa SA – szarża po obligacje?

 1. No właśnie – nienajlepsza jakość informacji, czerwone flagi w opinii audytora, brak audytu za 2013 r… uwaga dotycząca możliwości wyjaśnienia zastrzeżeń w trakcie badania jest arcytrafna. Poza tym w Polsce audytorzy są naprawdę ugodowi. Jeśli któryś wystawił opinię najeżoną uwagami, to znaczy, że rzeczywiście coś jest na rzeczy.

 2. Remigiusz Iwan

  Naprawdę są bardzo ugodowi.
  Jeżeli firma jest czysta, to powinna w lutym / marcu zrobić i zaudytować wyniki za 2013 rok, w najgorszym wypadku przesunąć emisję o miesiąc. Dodając audytora z czołówki – pewnie i o mniejszy % mogliby się ubiegać. Jeżeli…
  A tak mają niepewność, wysoki procent obligacji, duże koszty emisji (400 kPLN z tego co pamiętam) i pewnie emisję domkną fundusze pieniędzmi klientów. Coś za coś.
  Szkoda tej niefrasobliwości (tak to nazwijmy), bo sama firma i koncept jej działania jest fajny.

 3. Anonimowy

  A ja dostałem ofertę aby zainwestować w te obligację ale poprzez more-gruppa.com
  Inne parametry są
  – cena 1 obligacji to 10 000 zł
  – oprocentowanie 8%

  pozostałe rzeczy się zgadzają.
  Ktoś wie o co chodzi?

 4. Remigiusz Iwan

  Z tego co widzę w more-gruppa też przewija się Konrad Kąkolewski – prezes Hussar Gruppa.
  Samej propozycji nie widziałem – ciężko mi więc ocenić, co to za konstrukcja…

 5. Anonimowy

  Wczytuję się w materiały i to chyba jakaś emisja zamknięta (do wyboru są obligacje po 2000 euro – roczne lub 3 letnie oraz po 10 000 zł roczne lub 3 letnie).
  Tylko, że z niższym oprocentowaniem – 8%.
  Wygląda to tak, że mieści się chyba ogólnie w puli 10 mln zł na które mają uchwałę do emisji obligacji.
  Nie wiem dlaczego tak to rozdzielili.

 6. Remigiusz Iwan

  Jak nie jest to coś tajnego (emisja prywatna) to prześlij mi proszę na:
  remigiusz.iwan at gmail.com

 7. zgred

  imo za parę złotych można wejść… ale bez przesady…

 8. Remigiusz Iwan

  zauważ to co pisze Anonimowy – prawdopodobnie ma miejsce równolegle jeszcze jedna emisja (prywatna?). Może to mieć wpływ na przyszły bilans spółki. Zawsze o to możesz zapytać się emitenta, ja wysłałem maila do doradcy, na razie nie mam odpowiedzi.

 9. Tomek

  Jeżeli robią 2 emisje to jest to zbyt podejrzane. Według mnie brak jasnej informacji w tej sprawie dyskredytuje tą ofertę, bo mają coś do ukrycia.

Skomentuj