Tym razem naprawdę ekspresowy rzut oka na publikowane wyniki wybranych spółek. Oczywiście to jest pierwsze wrażenie, późniejsza analiza może przynieść korekty w nastawieniu. Szczegółowe analizy będę zamieszczał w razie potrzeby w terminach dalszych (jak szał na wyniki minie).
Interesuje Cię temat obligacji? Przeczytaj, co to są obligacje, albo zacznij tutaj.

Wyniki finansowe Próchnik

– otwarcia nowych salonów,
– zapasy wzrosły o 3 mln PLN, środki pieniężne spadek o 5 mln PLN,
– wzrost sprzedaży z 4,9 na 6,9 mln PLN cieszy, ale nie przełożył się na wzrost zysków,
– symboliczny zysk netto w I kwartale (najgorszy zawsze dla spółki) każe wierzyć, że cały rok będzie na plusie, a to obligatariuszom wystarcza (o ile zapasy nie wrosną o kolejne 10 milionów).
 
Całość raczej średnio, szkoda, że kasa idzie w zapasy, a nie np. w marketing. Bardziej szczegółowa ocena w terminie późniejszym.
Rafał Bauer (prezes) nabywał akcje spółki i:
Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Spółkę na dzień publikacji niniejszego raportu następujące osoby zarządzające posiadają akcje Spółki: Rafał Bauer, posiada bezpośrednio (ilości po uwzględnieniu scalenia akcji) 171.401 akcji i głosów, a wraz z podmiotami zależnymi (Kortowo sp. z o.o. oraz RAIH – podmiot współkontrolowany z Przewodniczącym Rady Nadzorczej Maciejem Wandzlem) posiada łącznie 10 949 071 akcji i głosów, co stanowi 31,71% ogólnej liczby głosów w Spółce.
Cytat z raportu (zapewne chodzi o niską marżę):
Na wyniki osiągnięte w I kwartale 2014 r. miały wpływ m.in. :
 • okres wyprzedażowy (styczeń – luty 2014r.) i związana z tym niższa od standardowej uzyskiwana marża;
 • znaczący spadek liczby wejść do galerii handlowych w miesiącu marcu (warunki pogodowe, inny niż w zeszłym roku termin świąt Wielkiej Nocy), który przełożył się również na spadek wejść do salonów Emitenta (wg Analityków Experian w marcu liczba wejść do galerii handlowych spadała o niemal 14% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego);
 • wygaśnięcie rabatów czynszowych w części lokalizacji otwartych w 2013r.
Mój komentarz: dobre powody się zawsze znajdą, okazuje się, że zima zaskakuje drogowców i odzieżowców również, podobnie Święta.  

Wyniki finansowe LZMO (Lubskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych)

Miałem cichą nadzieję na wejście na plus na zysku na sprzedaży, niestety okazuje się, że wielkość sprzedaży musi być jeszcze większa, aby pokryć koszty stałe. 
Strata na sprzedaży spadła z 444 tys. PLN w Q1 2013 do 392 tys. PLN w Q1 2014, amortyzacja wzrosła o ok 140 tys. PLN, co powiększa różnicę na plus roku 2014. Jednakże widać, że dokonane podwyżki cen były nieuniknione, zwłaszcza, że za chwilę dojdą koszty odsetkowe obligacji (plus promocja oferty). 
Podsumowując, mogło być lepiej, ale trend w górę jest zachowany.
 
Wyniki finansowe Fabryka Konstrukcji Drewnianych
Kolejna spółka i kolejne wytłumaczenie, że byłoby lepiej, gdyby nie to, że jednej budowy nie dało się zafakturować w Q1. Spółka wykonuje roboty na przestrzeni kilku miesięcy, kwartałów więc ciężko coś mądrego powiedzieć po pierwszym, fajnie, że jest trochę lepsza sprzedaż, niż rok wcześniej, amortyzacja +100 kPLN też działa na plus. Co ważne, to nowa emisja obligacji, totalny spokój dla spółki, jeżeli chodzi o strukturę finansowania (brawo dla doradcy: Navigator), oprócz obligacji mają 10-letni kredyt inwestycyjny. No i oczywiście obecne obligacje są tańsze od poprzednich.
Czekamy na kolejne informacje ze spółki, Fabryka musi zwiększyć obroty (jako konsekwencja inwestycji), aby zarabiać na odsetki od zwiększonej kwoty zadłużenia.

Wyniki finansowe Best

Wyniki Q1 2014 bardzo zbliżone  do Q1 2013. Postaram się w ciągu miesiąca – dwóch zrozumieć i rozpisać Best na czynniki pierwsze, na razie nawet nie można powiedzieć ile wpływów z odzysku wierzytelności razem mieli.  BEST I NSFIZ razem mieli odzysku: 10,8 mln PLN, ale nie obejmuje to odzysków BEST II NSFIZ i BEST III NSFIZ, które wyceniane są bezpośrednio w rachunku wyników.
Nadal bardzo bezpieczny poziom zadłużenia, cały czas jest miejsce do zwiększania skali działalności bez dalszego zadłużania się.

3 komentarzy - “Szybki przegląd wyników pierwszego kwartału: Próchnik, LZMO, Fabryka Konstrukcji Drewnianych, BEST

 1. Nawet i tak krótkie podsumowanie cieszy…

  dzięki!

 2. cas

  Czy uważasz że oferta obligacji LZMO jest warta zainteresowania?

 3. Remigiusz Iwan

  Na pytanie, czy warto, nie odpowiem, każdy musi sam decydować. Musisz pamiętać, że oprocentowanie obligacji na poziomie 8,75% oznacza, że ryzyko jest większe niż minimalne. Z drugiej strony obligacje mają być notowane na Catalyst więc jak sytuacja spółki będzie rozwijać się słabo to będziesz mógł te obligacje sprzedać (zapewne ze stratą, ale zawsze)
  Szerszą moją analizę możesz otrzymać rejestrując się na stronie obligacje.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.