Niedawno na Catalyst zadebiutowały obligacje serii B Fabryki Konstrukcji  Drewnianych, lada moment powinna zadebiutować seria C. Obie serie oferują dość atrakcyjną rentowność (odpowiednio 10% i 9,5%). Przyjrzałem się zatem bliżej ostatnim wynikom spółki (za pierwsze półrocze 2014), poniżej krótka analiza.

Obligacje Fabryka Konstrukcji Drewnianych – przychody i rentowność

Przychody ze sprzedaży produktów w I półroczu 2014 wyniosły 2.174 tys. zł wobec 1.652 tys. zł rok wcześniej (wzrost o 32%). Postęp zatem jest, ale przypominam, że zawarte kontrakty na 2014 rok wskazywały na możliwość osiągnięcia nawet 8 mln. zł przychodu rocznego. W tym kontekście osiągnięta kwota przychodów nie zachwyca. Niestety brak komentarza odnośnie perspektyw rozliczenia kontraktów w drugiej połowie roku. Rentowność brutto w całym półroczu wyniosła 15,2%, na co wpłynął słaby wynik w II kwartale 2014 (chociaż w I półroczu 2013 rentowność wyniosła 11,8%).

Fabryka Konstrukcji Drewnianych – rentowność w okresie

Przyczyny niższej rentowności w stosunku do 2013 roku jako całości, to przede wszystkim wyższa amortyzacja (375 tys. zł w I półroczu 2014 vs 163 w I półroczu 2013) oraz wyższe koszty usług obcych – można domniemywać, że są to koszty przeprowadzenia oferty obligacji serii C, które wyniosły 123 tys. zł netto. Jednak, dzięki wyższym przychodom, zysk netto w I półroczu 2014 wyniósł 198 tys. zł w porównaniu do 115 tys. zł rok wcześniej.

Obligacje Fabryka Konstrukcji Drewnianych – płynność, zadłużenie, bilans

Dzięki emisji obligacji serii C spółka pozyskała finansowanie długoterminowe, które spłaciło serię A obligacji (zadłużenie krótkoterminowe) oraz znajduje się na rachunku bankowym (ale w części będzie wydane na inwestycje). Efekt na 30.06.2014, to oczywiście bardzo dobra  płynność bieżąca, potwierdzona wskaźnikami (wynik powyżej 1 jest uznawany za poprawny).

Negatywnym efektem jest z kolei wysoki poziom zadłużenia (wskaźnik powyżej 0,8 to wysoki poziom zadłużenia – podwyższone ryzyko). Na chwilę obecną spółka powinna raczej skupić się na efektywnym wykorzystaniu posiadanych zasobów celem generowania zysków (wzrost kapitałów), niż zaciąganiu kolejnych zobowiązań.

FKD – wskaźnik płynności oraz zadłużenia

Poniższa tabela przedstawia strukturę pasywów w spółce:

FKD – struktura pasywów oraz zadłużenie finansowe
 

Obligacje Fabryki Konstrukcji Drewnianych – podsumowanie

Najważniejsze spostrzeżenia:

 • Struktura bilansu prawidłowa (dobra płynność),
 • Wysokie zadłużenie w stosunku do kapitałów,

 • Pierwsze obligacje (1,5 mln. zł) do spłaty w czerwcu 2015, kolejne (3 mln. zł) dopiero w maju 2016 roku. Spółka ma dużo czasu na generowanie zysków i gotówki. Przynajmniej do czerwca 2015 nie będzie żadnych nieudanych wykupów itp. :).,

 • Mimo inwestycji, kosztów pozyskiwania finansowania, większych odsetek i amortyzacji, Fabryka jest rentowna. Jeżeli w II półroczu przychody będą wyższe (tak wynikałoby z kontraktów), zyski mogą być jeszcze lepsze,
 • I właśnie przychody na II półrocze 2014 pozostawiają pewien znak zapytania, szkoda, że spółka nie opisała ich bardziej szczegółowo, jak uczyniła to w prezentacjach zachęcających do zakupu obligacji.

Analiza spółki po raporcie rocznym za 2013 rok: tutaj.

Udanych decyzji inwestycyjnych!

2 komentarzy - “Fabryka Konstrukcji Drewnianych – wyniki II kwartału 2014

 1. zgred

  dziękuję za analizę!

 2. Anonimowy

  Pomagamy w odzyskaniu należności od FDK. Kancelaria 14 670 14 26

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.