Obligacje Fast Finance – raport finansowy za I półrocze 2014 roku

18 sierpnia 2014 roku spółka Fast Finance (FF) opublikowała raport za I półrocze 2014 roku, w którym kolejny raz zaraportowała stabilne i solidne wyniki finansowe. Ponieważ ciągle poszukuję okazji inwestycyjnych, a obligacje FF dają obecnie bardzo wysokie 9-12,3% rentowności brutto, kontynuuję analizę raportów spółki.

Na wstępie można powiedzieć, że wyniki spółki wyglądają zachęcająco, ale niestety jak to bywa na Catalyst, stwarzają znaki zapytania, z których jeden zaakcentuję na końcu analizy. Na Catalyst znajdują się obecnie 4 serie obligacji spółki, z czego najbliższa do wykupu jest kluczowa dla stabilności notowań FF – w marcu 2015 roku zapada seria FFI0315 o wartości 30 mln zł.

Kolejne 3 serie zapadają w 2016 roku i łącznie wynoszą nieco ponad 23 mln zł. Wśród właścicieli obligacji są również fundusze obligacji korporacyjnych, co pozwala mieć nadzieję na skuteczność rolowania serii (zakładam scenariusz rolowania, spółka raczej nie zgromadzi środków na wykup). Warto jednak zauważyć, że na dzień 31.12.2013 wśród właścicieli były m.in. fundusze Copernicus oraz BPS (informacja za Obligacje.pl), z których przynajmniej 1 może być zainteresowany odzyskiem zainwestowanej gotówki. Co do samych wyników, przychody i marża brutto w okresach kwartalnych wyglądają stabilnie i zadowalająco:

Fast Finance – przychody kwartalnie i marża brutto
Spółka generuje również stabilne i dobre wyniki netto, notując bardzo ładne wskaźniki rentowności:
Fast Finance – Wynik netto, wskaźniki zyskowności
Spółka odwróciła również spadający trend skuteczności odzysku (przychody podzielone przez saldo posiadanych wierzytelności:
Fast Finance, przychody z odzysku jako % salda należności
Dodajmy, że tuż po zakończeniu I półrocza Fast Finance kupiła od banku PKO BP portfel wierzytelności o wartości nominalnej 65 mln zł. za około 6 mln zł.
I wreszcie warto odnotować stabilny poziom zadłużenia odsetkowego, co przy wykazywanych zyskach pozwala obniżać relację zadłużenia finansowego do kapitałów:
Fast Finance, relacja długu odsetkowego do kapitału i sprzedaży

Większość z czynników wymienionych powyżej tworzy pozytywny obraz spółki i daje nadzieję na zbliżone do dotychczasowych wyniki w przyszłości. Zagrożenia, które powstrzymują mnie przed inwestycją, związane są głównie ze sprawozdawczością spółki (oraz branży ogółem). Przykład e-Kancelarii pokazuje, że można księgować przychody i zyski przeszacowując posiadane aktywa.

Można również naliczać odsetki od udzielonych pożyczek, które to odsetki mają być spłacone w terminie późniejszym (FF naliczyło w I półroczu 2014 1,8 mln zł. odsetek bilansowych przy wyniku netto ogółem 4,2 mln). Również można operować płynnie rezerwami na koszty należności, których nie uda się odzyskać. To wszystko sprawia, że wynik netto sam w sobie nie oddaje pełnego obrazu spółki, analizowanie tylko wskaźników zyskowności może być mylące.

A jeżeli wynik netto jest papierowy, to również kapitały własne są po części „papierowe” i wskaźniki na nich oparte mogą wprowadzać w błąd. Stąd też konieczność śledzenia wielowymiarowego wyników spółki, czyli np. poziomów zadłużenia w relacji do przychodów, salda wierzytelności itp. Ciekawy artykuł w tym zakresie znajduje się na Obligacje.pl tutaj.

I właśnie nawiązując do papierowych kapitałów oraz wielowymiarowej analizy na koniec stawiam publicznie pytanie do spółki: W pozostałych aktywach finansowych spółka wykazuje udzielone pożyczki w kwocie 38,5 mln zł. (wzrost o 5 mln zł. w I półroczu 2014). Kwota ta stanowi ponad 82% kapitałów spółki (które wynoszą 46,7 mln zł) i ciężko ją określić jako podstawową działalność spółki. Pożyczki te w dużej części mają aneksowane z roku na rok terminy spłaty (pierwsze zostały udzielone w 2010 roku) i kapitalizowane odsetki (nie spłacane na bieżąco).

Na 31.12.2013 roku saldo skapitalizowanych, nie zapłaconych odsetek wynosiło już 7,9 mln zł!

Pożyczki udzielone zostały takim podmiotom (szczegóły str. 35-36 raportu rocznego FF), jak:

 • Usługi Finansowe Fast Lane Leasing,
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa Gawra,
 • Kancelaria Radcy Prawnego W. Horoch,
 • DABO, Boroń Bartłomiej,
 • członkowie zarządu Fast Finance,

Ponieważ relacje inwestorskie Fast Finance nie odpowiadają na pytania mailowe, zwracam się do spółki z pytaniami poprzez bloga:

 • jaki jest sens biznesowy udzielanych pożyczek?
 • dlaczego pożyczki i odsetki nie są spłacane?
 • czy kondycja finansowa dłużników nie budzi obaw?
 • jakie jest zabezpieczenie udzielonych pożyczek?

Można powiedzieć, że większość kapitałów finansuje udzielone pożyczki, co do których realności spłaty obligatariusze nie mają żadnej wiedzy.

Natomiast zakupione wierzytelności finansowane są prawie w całości z emisji obligacji – kapitału obcego. Liczę na to, że spółka, aby uniknąć spekulacji, przedstawi wyczerpującą informację na temat udzielonych pożyczek. Jeszcze raz podkreślę, w wynikach Fast Finance widzę wiele pozytywów (z punktu widzenia obligatariusza). Jednakże byłbym dużo bardziej spokojny, gdyby spółka kompetentnie wyjaśniła postawione przeze mnie pytania.

15 komentarzy - “Fast Finance – analiza wyników II kwartału 2014

 1. Witam,

  dziękuję za analizę. Też interesowałem się obligacjami spółki ze względu na rentowność i jako taką płynność FFI0315. Też jednak obawiałem się zapadnięcia tak dużej dla spółki serii, jak i jakości przedstawianych, nominalnie dobrych wyników.

  Pozdrawiam

 2. Janusz

  Dzięki ja po Twoich ostatnich sugestiach pozbyłem się po kilku tygodniach 9szt 0315.
  Wcześniej miałem kumulować,ale obserwowałem powtarzającą się ofertę na ok 280szt,która chyba nadal nie zeszła w całości mimo dobrej ceny i upływu kilku tygodni.
  PS.Które BM jest najlepsze dla obligacji?Ja zakładam w PEKO SA -jest opłata,ale powyżej 100k się opłaca.Ale nie ma płatności odroczonej dla obligacji(gdzie jest?).
  To już moje trzecie(mam DB,BOSSA).Nie ma też IKE i IKZE.

 3. Remigiusz Iwan

  tu kolega Zgred przeprowadził research:
  http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-3980p4_W-ktorym-Domu-Maklerskim-zalozyc-rachunek.aspx

  IKE moim zdaniem to obowiązek 🙂

  Jeżeli zdecydujesz się na mbank to tylko poprzez mój link 🙂

  Co do FF i gdzie założyć konto to zapraszam również na forum zamknięte, tam można swobodniej podyskutować.

 4. Janusz

  Moje wnioski
  DB-akcje
  Peko SA-obligacje(dla większych sum)
  BOSSA- IKZE ewt,IKE w przyszłości(żal mi tych 6,4%w SK Bank).
  Na razie w mbank nie sorry(to byłoby czwarte)
  Pozdrawiam

 5. Janusz

  WYŁĄCZCIE ADBLOCKA NA TEJ STRONIE.
  Dopiero teraz zorientowałem się ,że blokuję reklamy na których autor może zarobić

 6. Janusz

  No i w marcu jestem 2 tygodnie w Dolomitach…

 7. Remigiusz Iwan

  No i to jest decydujące :). Ja szukam lokum dla grupy 25 osób na koniec lutego (Austria, Włochy), a tu wszędzie pozajmowane, bo mają ferie i karnawały 🙁

 8. Czy apel do spółki FFI coś jak dotąd dał, oprócz uwypuklenia wątpliwości?

 9. Remigiusz Iwan

  Oczywiście nie. Najczęściej spółki "budzą" się, gdy jest trochę późno. Wierzę, że stopniowo to się będzie zmieniać, po defaultach inwestorzy staną się coraz bardziej wymagający i selektywni. Co wymusi lepszą komunikację ze strony spółek.

 10. Anonimowy

  w serwie dlugi.info znalazłem krótki wpis dotyczący firmy "usługi finansowe fast lane leasing", co prawda chodzi tylko o 12 tys, a nie jak w przypadku FF o 19 mln, ale…..

 11. Anonimowy

  wejdźcie w KRS fast lane leasing : ostatni wpis 2012, brak sprawozdan finansowych ,ale są za to wpisy ZUS-u

 12. Remigiusz Iwan

  Dzięki za info. Z ciekawości jak sprawdzasz wpisy ZUS w Fast Lane Leasing?

  Najbardziej mnie cieszy, że pojawiają się reakcje na wątpliwości: tutaj prezes deklaruje odzyskanie udzielonych pożyczek począwszy od 2015 roku.
  Spółki muszą mieć świadomość, że pożyczając pieniądze od obligatariuszy, podejmują pewne zobowiązania i inwestorzy mają prawo zadawać pytani i otrzymywać na nie odpowiedzi.

 13. Anonimowy

  w odpisie KRS w rubryce zaległości są wpisy ZUS-, stare po stare bo z 2006 roku,co innego mnie interesuje odnośnie fast lane : ostatni wpis w KRS jest z 2012 roku i brak jest złożonych sprawozdań finansowych

 14. Remigiusz Iwan

  no znaczy prawdopodobnie, że negocjują emisję obligacji, pod sukces której ustanawiają zabezpieczenie.

Skomentuj