Obligacje Polbrand

Głównym biznesem Polbrand jest import węgla kamiennego z Rosji i jego sprzedaż polskim przedsiębiorstwom energetyki cieplnej. To zdanie wiele mówi o ryzyku politycznym, jakie towarzyszy inwestycji w obligacje tego emitenta. I zapewne to ryzyko sprawia, że notowane obecnie na rynku Catalyst 2 serie obligacji korporacyjnych spółki cechują się wysoką rentownością.

Oprocentowanie obligacji wynosi odpowiednio 11% dla obligacji PBD0116 i 9% dla PBD0616. Ze względu na notowania poniżej nominału, rentowność brutto inwestycji w obligacje Polbrand jest jeszcze wyższa:

Obligacje korporacyjne Polbrand, podstawowe parametry. Źródło: gpwcatalyst.pl

Mimo niekorzystnych wycen spółce w ostatnim czasie udało się uplasować w trybie oferty prywatnej 3 emisje obligacji  na łączną kwotę 4,7 mln zł. Oprocentowanie i ceny obligacji  na Catalyst jasno pokazują, że ewentualną inwestycję w obligacje Polbrand należy traktować jako zwiększonego ryzyka i nie jest to raczej propozycja dla ceniących 99% bezpieczeństwo zainwestowanych środków (na Catalyst nie ma 100% gwarancji).

Tym nie mniej, należy wskazać, że jest sporo argumentów przemawiających za spółką: Polbrand jest rentowny, jego przychody dynamicznie rosną, bilans wygląda poprawnie.

Więcej argumentów za i przeciw znajduje się w analizie spółki mojego autorstwa, którą można pobrać z portalu Obligacje.pl. Ja natomiast będę uważnie przyglądał się kolejnym raportom finansowym spółki.

Jeden komentarz - “Polbrand – obligacje, analiza

  1. Polbrand daje wysoką rentowność obligacji i jak na takie oprocentowanie to ma sensowny biznes. Skala ryzyka politycznego jest dla mnie trudna do wyceny i dlatego na razie obserwuję tylko. Być może pewnego dnia importowany z Rosji węgiel przestanie być tak gorącym tematem i wówczas warto będzie rozważyć zakup tych obligacji, jeśli rentowność biznesu i płynność finansowa spółki się utrzyma.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.