Od ostatniego wpisu dotyczącego BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości) pojawiły się kolejne dobre informacje, patrząc z punktu widzenia obligatariuszy:
 • 20 lutego 2015 roku doszła do skutku emisja obligacji podporządkowanych Banku (BPS0222) na łączną kwotę 46,1 mln zł,
 • 17 marca 2015 roku dokonano wpisu do KRS podwyższenia kapitału zakładowego Banku poprzez emisję akcji w łącznej liczbie 24 057 127 po cenie 2,5 zł za sztukę. Czyli kapitał Banku wzrósł o nieco ponad 60 mln zł. 

Dla przypomnienia w 2014 roku miało miejsce podwyższenie kapitałów BPS o 36 mln zł (a dla porównania kapitał własny BPS na 30.06.2014 wynosił 736 mln zł.
Zatem w 2015 roku BPS wzmocniło swoją bazę kapitałową (obligacje podporządkowane zaliczane są do funduszy uzupełniających – tzw. kapitał Tier II) o 106 mln zł, zwiększając współczynniki wypłacalności.
Z pewnością są to pozytywne informacje dla obligatariuszy, zwłaszcza w kontekście wyrażanych wcześniej obaw, czy banki zrzeszające (pojedyncze banki spółdzielcze będące udziałowcami BPS) będą miały ochotę i środki na wspieranie BPS. Okazało się, że albo miały, albo za sprawą KNF musiały tą ochotę wykrzesać z siebie. Moim skromnym zdaniem KNF ma (za) dużo roboty ze SKOKami i nie mogła sobie pozwolić na kolejne problemy, stąd dość twarde podejście do banków zrzeszających, o czym wcześniej pisałem.
Czy to już wystarczy, aby współczynniki kapitałowe BPS osiągnęły wymagane minimalne poziomy? Tego nie wiem (przypominam, że strata netto banku za 2013 rok wynosiła 153 mln zł), ale na pewno bank jest na dobrej drodze do tego celu, a wzrost notowań jego obligacji wydaje się to potwierdzać. Oby tylko BPS nie zaskoczył negatywnie wynikami za 2014 rok.
Na rynku obligacji Catalyst notowane są 3 serie obligacji BPS:

BPS0718, BPS0720, BPS1122
Obligacje BPS notowane na Catalyst, źródło: gpwcatalyst.pl
Seria BPS0720 za kilka miesięcy (w lipcu) przechodzi na wyższe oprocentowanie (WIBOR6M + 5,50%), jednakże istnieje ryzyko, że bank dokona wcześniejszego jej wykupu w związku z wyższymi kosztami finansowania. Z kolei seria BPS1122 ma marżę 3,75% ponad WIBOR, co wydaje się wartością sensowną w kontekście ryzyka inwestycji w obligacje tego Banku.
Na koniec porównanie rentowności wybranych obligacji banków notowanych na Catalyst. Niestety inwestor oczekujący 5-6% rentowności inwestycji nie ma zbyt wielkiego wyboru w sektorze bankowym, pomijając fakt, że wiele z prezentowanych obligacji banków jest niedostępnych dla indywidualnych inwestorów.

Przykładowe rentowności obligacji notowanych na Catalyst dla wybranych banków.
źródło: obliczenia własne na podstawie gpwcatalyst.pl

Wszystkie moje wpisy o BPS znajdują się tutaj.
Pamiętajcie, że inwestowanie w obligacje korporacyjne (nawet banków) wiąże się z ryzykiem.
Natomiast bez ryzyka polecam założenie Wymarzonego konta osobistego + lokaty na 4% + premii :).
Udanych inwestycji!


3 komentarzy - “Bank Polskiej Spółdzielczości podwyższył kapitał własny

 1. no nie wiem jak to będzie z tym callem 0720, nie czuję tego. Jak bank robił tą emisję, to wibor chodził wokół 5%, teraz jest 1,66%. Dopiero co podnieśli kapitał, upchnęli nową emisję (z jaką marżą??) żeby zaraz zrobić wykup za 80 mln? nie spina mi się to jakoś. No chyba że będą mieli super wynik za 2014.

 2. Remigiusz Iwan

  No właśnie co do wyniku za 2014 rok, PB napisał (nie mam niestety dostępu do artykułu):
  w Pulsie Biznesu pojawił się artykuł:
  http://pulsbiznesu.pb.pl/4036928,7515,nadzor-wyslal-kuratora-do-banku-bps
  którego podtytuł brzmi:
  Największa instytucja zrzeszająca w sektorze spółdzielczym drugi rok z rzędu notuje stratę.

  Wysłałem do BPS pytanie, aby się ustosunkowali do podtytułu, bo nigdzie nie widziałem takiego info publicznego.

  Co do BPS0720 też nie wiem jak to będzie, w każdym razie przy kursie 100% minus jest taki, że najwyżej wykupią :).

 3. Remigiusz Iwan

  jak można było się spodziewać, odpowiedź z Banku brzmi:
  "Obecnie trwa audyt wyniku Banku. Do czasu zakończenia audytu, nie udzielamy informacji w tej sprawie"

Skomentuj