Przymierzam się do zebrania inwestycji funduszy obligacji korporacyjnych w jedno zbiorcze zestawienie, ale ponieważ nie jestem w stanie stwierdzić, ile czasu mi to zajmie (pewnie sporo), w międzyczasie dzielę się z Wami analizą składu portfela funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych. Skład portfela tego funduszu opisywałem w zeszłym roku w tym wpisie, teraz krótki follow up :).
Dla przypomnienia fundusz BPS działa od stosunkowo niedługiego czasu (wrzesień 2013) i póki co inwestuje praktycznie wyłącznie w obligacje korporacyjne polskich firm. W 2014 roku fundusz osiągnął całkiem przyzwoity wynik 5,16%. W ubiegłorocznym wpisie odnosiłem się do opłat pobieranych przez fundusze i zastanawiałem się, czy wraz ze spadkiem stóp procentowych te opłaty będą obniżane.  Wtedy BPS pobierał opłatę za zarządzanie w wysokości 1,3% aktywów, obecnie wg analizy.pl opłata ta wynosi 0,95%. 
 

Aktywa funduszu na 30.06.2014 wynosiły około 21 mln zł, na 31.12.2014 około 25 mln zł, a wg analizy.pl na 30.04.2015 aktywa wynoszą 34 mln zł. Czyli fundusz chociaż nadal jest niewielkich rozmiarów, to notuje wpływy, które musi zagospodarować na inwestycje. Spójrzmy zatem na portfel obligacji funduszu:
Skład portfela funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych w tys. zł.
Na podstawie sprawozdania finansowego funduszu
Widać, że w funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych nie zachodzi dynamiczna rotacja posiadanych obligacji, te wcześniej zakupione pozostały w portfelu funduszu (oprócz wykupów wynikających z terminów), jedynym wyjątkiem są obligacje Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa, które „zniknęły” z portfela BPS.
W BPS Obligacji Korporacyjnych w II półroczu 2014 pojawiło się 10 nowych emitentów. Są ciekawostki, np. obligacje spółki Eurorent za 1 mln zł (4% całego portfela) z oprocentowaniem stałym w wysokości 10,5%.  Interesujące jest również, że fundusz nie „uzupełnił” spłaconych obligacji Getin Noble Banku, kolejnymi tego emitenta, a wybrał Meritum Bank.
Mnie jednak bardziej interesują emitenci, których ewentualnie mogę samodzielnie poprzez rynek Catalyst zakupić do portfela. I tutaj z nowości, które przeszły przez sito selekcji zarządzających funduszem, to spółki Mirbud i OT Logistics. O ile obligacje  OT Logistics cechują dość wysokie ceny, które sprowadziły rentowności inwestycji poniżej 5% brutto, to obligacje Mirbud (MRB0717) na Catalyst kwotowane aktualnie są w granicach nominału, co daj przyzwoite 6,75% brutto. 
W tabeli powyżej żółtym kolorem zaznaczyłem emitentów, których obligacje korporacyjne są do kupienia na rynku Catalyst. Przez zakupem wybranych obligacji warto oczywiście dokonać samodzielnej analizy emitenta, ale warto również sprawdzić potencjalną rentowność inwestycji (o czym było w tym wpisie). Jak ktoś lubi czytać i analizować składy portfeli funduszy obligacji korporacyjnych, warto zajrzeć na tą stronę serwisu analizy.pl.

Udanych inwestycji!

[sgmb id=”1″]

Skomentuj