Pytanie pojawiło się na forum bloga Rynek Obligacji, następnie również na forum Stockwatch, podzielę się zatem analizą, którą przeprowadziłem. Jeżeli chcesz poczytać więcej o emitencie – zapraszam tutaj. Zastrzeżenie – obecnie nie jestem w stanie zweryfikować wniosków wyciągniętych z poniższej analizy – stan faktyczny może być inny, niż nakreślony w niniejszej analizie. Każdy wyciąga wnioski i podejmuje decyzje na własną odpowiedzialność…
Zdarza się, że obligacje korporacyjne niektórych emitentów nagle, bez zewnętrznej przyczyny (brak nowych informacji ze spółki, a także informacji z rynku o spółce) istotnie tanieją. Z taką sytuacją wczoraj i dziś mieliśmy do czynienia na Ferratum – wykres cen obligacji FRR0517 poniżej.
 

Cena obligacji Ferratum FRR0517 na rynku Catalyst, źródło: biznesradar.pl
Szukamy zatem przyczyn.
Akcje i obligacje Ferratum notowane są na giełdach w Niemczech, tam też spółka ma nadany rating, warto więc spojrzeć,  czy coś złego dzieje się ze spółką na nazwijmy to macierzystym rynku:
Kurs akcji grupy Ferratum nie daje powodów do niepokoju:
 
Kurs akcji grupy Ferratum, źródło: http://www.quotenet.com/stock-price/Ferratum
 
Obligacje w Niemczech raczej też nieźle się trzymają:
Kurs obligacji Ferratum na rynku niemieckim, źródło: http://www.boerse-frankfurt.de
 
Sprawa ma zatem charakter lokalny – Polski. 
Po pierwsze, spółka jest raczej mało popularna wśród inwestorów indywidualnych, a zlecenia sprzedaży na Catalyst opiewały na duże kwoty, co oznaczałoby, że za podażą stoi inwestor instytucjonalny. Jeżeli Polska i instytucjonalni – zajrzałem do mojego zestawienia funduszy inwestycyjnychinwestujących w obligacje korporacyjne i sprawdziłem jak zmieniła im się wartość aktywów tych funduszy od końca roku 2014 do końca maja 2015. W % wygląda to następująco:
Zmiana aktywów w % wybranych funduszy inwestycyjnych w okresie 12.2014-05.2015
źródło: obliczenia własne na podstawie http://www.izfa.pl/pl/index.php?id=10093
W bieżącym roku fundusz Eques Obligacji stracił 44% wartości posiadanych aktywów. Miał 54,8 mln (a w sierpniu 2014 nawet 72 mln aktywów), a na koniec maja 2015 tylko 30,7 mln zł. Musiał zatem sprzedawać posiadane obligacje, a że aktywa szybko topnieją:
Aktywa Eques Obligacji w ostatnich 12 miesiącach,
źródło: http://www.izfa.pl/pl/index.php?id=10093
 
 
to najłatwiej chyba sprzedać te obligacje, które notowane są na Catalyst. A w portfelu Eques Obligacji na 31.12.2014 znajdowały się między innymi obligacje korporacyjne Ferratum za 1 mln zł. 
Ciekawe czy to właśnie jest przyczyna aktualnego kursu obligacji Ferratum :). Dla jasności chociaż fundusz Eques Obligacji stracił najwięcej aktywów procentowo, to wcale nie wartościowo. Przy stracie aktywów Eques o wartości 24 mln zł, Quercus Ochrony Kapitału stracił blisko 50 mln zł, fundusz Pioneer Obligacji Plus prawie 60 mln zł, Aviva Investors 68,7 mln zł, a Skarbiec Lokacyjny 95,5 mln zł. Jednakże te ubytki stanowiły znacznie mniejszy % portfeli funduszy i żaden z nich nie miał obligacji Ferratum. Poza tym jest spora grupa funduszy obligacji (korporacyjnych), których nie kontrolowałem.
Przy okazji, w portfelu funduszu Eques Obligacji na 31.12.2014 znajdowały się jeszcze następujące obligacje korporacyjne, których kursy w ostatnich okresach nie imponowały wzrostami:
Mirbud – 2 mln zł,
Vantage Development – 2 mln zł,
Capital Park – 2 mln zł,
Kerdos – 1,7 mln zł,
PCZ – 1,2 mln zł,
Włodarzewska – 900 tys. zł,
Voxel – 700 tys. zł.
I inne, które możesz sprawdzić w zestawieniu przeze mnie przygotowanym, a to zestawienie możesz otrzymać zapisując się na newsletter bloga Rynek Obligacji – bloga dostarczającego niezależne  analizy i informacje dotyczące rynku obligacji korporacyjnych Catalyst.
Jeszcze raz przypominam, że mój tok rozumowania co do spadku cen obligacji Ferratum może być błędny, a każdy inwestor podejmuje decyzje samodzielnie.
Udanych inwestycji Wam życzę :).

[sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “Ferratum – dlaczego tanieją obligacje?

 1. Anonimowy

  Tak a propos – nowy raport firmy Grant Thornton dotyczący rynku Catalyst w 2014 roku: http://grantthornton.pl/obligacje_zadomowily_sie_w_polskiej_gospodarce

 2. Anonimowy

  Cz mógłbyś wytłumaczyć zjawisko spadku obligacji z nominału 100 zł do 97 zł po osiągnieciu opcji up , wcześniejszego wykupu tychże obligacji jeśli termin wykupu siega roku -? mógłbym wezwać spółkę do wykupu ale wole trzymać do konca – jesli wystawie obligacje na sprzedaż po 100 zł – to kto mi kupi jeśli na catalyst notowane są po 97zł -?

 3. Remigiusz Iwan

  Hej najlepiej napisz do mnie przez formularz kontaktowy podając więcej szczegółów czego sprawa dotyczy.
  Pozdrawiam

Skomentuj