Pytanie pojawiło się na forum bloga Rynek Obligacji, następnie również na forum Stockwatch, podzielę się zatem analizą, którą przeprowadziłem. Jeżeli chcesz poczytać więcej o emitencie – zapraszam tutaj. Zastrzeżenie – obecnie nie jestem w stanie zweryfikować wniosków wyciągniętych z poniższej analizy – stan faktyczny może być inny, niż nakreślony w niniejszej analizie. Każdy wyciąga wnioski i podejmuje decyzje na własną odpowiedzialność…
Zdarza się, że obligacje korporacyjne niektórych emitentów nagle, bez zewnętrznej przyczyny (brak nowych informacji ze spółki, a także informacji z rynku o spółce) istotnie tanieją. Z taką sytuacją wczoraj i dziś mieliśmy do czynienia na Ferratum – wykres cen obligacji FRR0517 poniżej.
 

Cena obligacji Ferratum FRR0517 na rynku Catalyst, źródło: biznesradar.pl
Szukamy zatem przyczyn.
Akcje i obligacje Ferratum notowane są na giełdach w Niemczech, tam też spółka ma nadany rating, warto więc spojrzeć,  czy coś złego dzieje się ze spółką na nazwijmy to macierzystym rynku:
Kurs akcji grupy Ferratum nie daje powodów do niepokoju:
 
Kurs akcji grupy Ferratum, źródło: http://www.quotenet.com/stock-price/Ferratum
 
Obligacje w Niemczech raczej też nieźle się trzymają:
Kurs obligacji Ferratum na rynku niemieckim, źródło: http://www.boerse-frankfurt.de
 
Sprawa ma zatem charakter lokalny – Polski. 
Po pierwsze, spółka jest raczej mało popularna wśród inwestorów indywidualnych, a zlecenia sprzedaży na Catalyst opiewały na duże kwoty, co oznaczałoby, że za podażą stoi inwestor instytucjonalny. Jeżeli Polska i instytucjonalni – zajrzałem do mojego zestawienia funduszy inwestycyjnychinwestujących w obligacje korporacyjne i sprawdziłem jak zmieniła im się wartość aktywów tych funduszy od końca roku 2014 do końca maja 2015. W % wygląda to następująco:
Zmiana aktywów w % wybranych funduszy inwestycyjnych w okresie 12.2014-05.2015
źródło: obliczenia własne na podstawie http://www.izfa.pl/pl/index.php?id=10093
W bieżącym roku fundusz Eques Obligacji stracił 44% wartości posiadanych aktywów. Miał 54,8 mln (a w sierpniu 2014 nawet 72 mln aktywów), a na koniec maja 2015 tylko 30,7 mln zł. Musiał zatem sprzedawać posiadane obligacje, a że aktywa szybko topnieją:
Aktywa Eques Obligacji w ostatnich 12 miesiącach,
źródło: http://www.izfa.pl/pl/index.php?id=10093
 
 
to najłatwiej chyba sprzedać te obligacje, które notowane są na Catalyst. A w portfelu Eques Obligacji na 31.12.2014 znajdowały się między innymi obligacje korporacyjne Ferratum za 1 mln zł. 
Ciekawe czy to właśnie jest przyczyna aktualnego kursu obligacji Ferratum :). Dla jasności chociaż fundusz Eques Obligacji stracił najwięcej aktywów procentowo, to wcale nie wartościowo. Przy stracie aktywów Eques o wartości 24 mln zł, Quercus Ochrony Kapitału stracił blisko 50 mln zł, fundusz Pioneer Obligacji Plus prawie 60 mln zł, Aviva Investors 68,7 mln zł, a Skarbiec Lokacyjny 95,5 mln zł. Jednakże te ubytki stanowiły znacznie mniejszy % portfeli funduszy i żaden z nich nie miał obligacji Ferratum. Poza tym jest spora grupa funduszy obligacji (korporacyjnych), których nie kontrolowałem.
Przy okazji, w portfelu funduszu Eques Obligacji na 31.12.2014 znajdowały się jeszcze następujące obligacje korporacyjne, których kursy w ostatnich okresach nie imponowały wzrostami:
Mirbud – 2 mln zł,
Vantage Development – 2 mln zł,
Capital Park – 2 mln zł,
Kerdos – 1,7 mln zł,
PCZ – 1,2 mln zł,
Włodarzewska – 900 tys. zł,
Voxel – 700 tys. zł.
I inne, które możesz sprawdzić w zestawieniu przeze mnie przygotowanym, a to zestawienie możesz otrzymać zapisując się na newsletter bloga Rynek Obligacji – bloga dostarczającego niezależne  analizy i informacje dotyczące rynku obligacji korporacyjnych Catalyst.
Jeszcze raz przypominam, że mój tok rozumowania co do spadku cen obligacji Ferratum może być błędny, a każdy inwestor podejmuje decyzje samodzielnie.
Udanych inwestycji Wam życzę :).

3 komentarzy - “Ferratum – dlaczego tanieją obligacje?

 1. Anonimowy

  Tak a propos – nowy raport firmy Grant Thornton dotyczący rynku Catalyst w 2014 roku: http://grantthornton.pl/obligacje_zadomowily_sie_w_polskiej_gospodarce

 2. Anonimowy

  Cz mógłbyś wytłumaczyć zjawisko spadku obligacji z nominału 100 zł do 97 zł po osiągnieciu opcji up , wcześniejszego wykupu tychże obligacji jeśli termin wykupu siega roku -? mógłbym wezwać spółkę do wykupu ale wole trzymać do konca – jesli wystawie obligacje na sprzedaż po 100 zł – to kto mi kupi jeśli na catalyst notowane są po 97zł -?

 3. Remigiusz Iwan

  Hej najlepiej napisz do mnie przez formularz kontaktowy podając więcej szczegółów czego sprawa dotyczy.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.