Maj oszczędził mojemu portfelowi obligacji większych zawirowań, w przeciwieństwie do wielu funduszy obligacji korporacyjnych, które jednak część środków inwestują w obligacje skarbowe. Stąd też wynik portfela jest lepszy, niż większości z porównywanych funduszy, ale nie najlepszy – zabrakło większych jednorazowych strzałów, które potrafią dołożyć dodatkowe ułamki procent do ogólnego wyniku. 

W portfelu znalazł się jeden nowy emitent z 15-tki najczęściej wybieranej przez fundusze inwestycyjne,  obligacje drugiej spółki kupiłem nieco spekulacyjnie. O szczegółach piszę poniżej.

Skład portfela obligacji korporacyjnych

W maju 2015 dokonałem następujących transakcji:
 • zakup do portfela obligacji spółki Robyg (ROG0218 – to ta spółka z 15tki najczęściej wybieranej przez fundusze), w końcu pojawiła się dobra oferta na sprzedaży umożliwiająca osiągnięcie ponad 5% rentowności brutto, a dodatkowo ta seria obligacji znalazła się „świeżo” w nowym okresie odsetkowym,
 • drugą nową pozycją w portfelu są obligacje Kerdos (KRS1217), zakupione ze względu na niski kurs w stosunku do pozostałych serii. Kerdos jest to spółka, którą pozycjonuję na granicy portfela standard (z założenia bardziej bezpieczny) a tego bardziej risky (na IKE) i nie wiem, na jak długo pozostanie w tym portfelu, póki co okazało się, że cena „okazyjna” trwa i trwa. Z jednej strony Kerdos jest oceniany przez analityków BPS jako spółka ciekawa fundamentalnie, z drugiej jest parę znaków zapytania,
 • Dokupiłem obligacji Getin, tym razem GNB0221 w miarę ok cenie, z nadzieją na odsprzedaż wyżej, na co póki co się nie zanosi…,
 • Korzystając z wysokich cen lekko zredukowałem pozycje na BEST (BST0516), i OT Logistics (OTS0217). Póki co nie udało się ich odbudować.
I to wszystko :). Aż sam się dziwię, że tak mało zmian :).
Skład procentowy portfela wygląda następująco:
Skład portfela obligacji korporacyjnych na koniec maja 2015
Na pierwszym miejscu Ghelamco – spółka najczęściej wybierana przez zarządzających funduszami wg mojego zestawienia 22 funduszy. Spółka z drugiego miejsca, chociaż ma podobny model biznesowy (główny przedmiot działalności to budowa i wynajem powierzchni biurowej) i jest notowana na GPW, to ku mojemu zaskoczeniu cieszy się dużo mniejszą popularnością zarządzających (4/22 analizowane fundusze miały obligacje Capital Park na koniec 2014 roku). W 5 funduszach znajdują się obligacje Ferratum, o tej spółce pisałem lub wspominałem kilkakrotnie. Kolejne 5 spółek to uczestnicy wspomnianej najczęściej wybieranej 15-tki więc tu także póki co jestem w miarę spokojny.
Skład portfela wg branż również bez niespodzianek, bo niespodzianek być nie może, z Catalyst korzysta głównie kilka branż, reszta idzie po tańszy kredyt do banku:
Skład portfela obligacji korporacyjnych na koniec maja 2015 wg branż

Wyniki portfela obligacji korporacyjnych

Wyniki miesiąca maja jasno pokazują, które fundusze obligacji korporacyjnych mają również obligacje skarbowe w portfelach, a które inwestują tylko w korporaty (BPS).  Najlepiej wypadł właśnie fundusz BPS obligacji korporacyjnych. Zarządzający tym funduszem zbudowali dość odważny portfel, zobaczymy czy uda im się uzyskać jego „bezszkodowość” w dłuższym okresie. Moje 0,4% oceniam jako minimum przyzwoitości, na pewno jest to dużo więcej, niż lokata, ale mimo wszystko chciałoby się jeszcze.
Wynik portfela obligacji korporacyjnych w maju 2015
Narastająco (wynik porównuję od początku 2014 roku) dogoniłem grupę funduszy i zbliżam się do obrobienia styczniowo – lutowych strat na obligacjach Uboata.
Wynik portfela obligacji korporacyjnych narastająco (od 2014 roku)
Ten wykres chyba najlepiej pokazuje, że na Catalyst najważniejsze jest unikanie defaultów. Wykres modelowego portfela mBank PCBI pokazuje, że stawiając na bezpiecznych emitentów również można osiągać przyzwoite stopy zwrotu.
Poprzednie wpisy dotyczące mojego portfela obligacji znajdują się tutaj.
Dziękuję Tobie za czytanie tego bloga. Zachęcam Cię gorąco do zapisania się na newsletter bloga, otrzymasz informację o nowych wpisach, a czasami coś ekstra, jak ostatnie zestawienie inwestycji funduszy wraz z komentarzem. Zapisać się możesz tutaj.
Udanych inwestycji!


3 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych i wyniki w maju 2015

 1. Anonimowy

  Na kerdos patrzę chłodnym okiem. obawiałbym się, że to spółka ze zbyt małym kapitałem aby walczyć skutecznie na rynku w długim okresie.

 2. Remigiusz Iwan

  Na chwilę obecną już też jestem poza spółką.

 3. i chyba to bardzo dobry ruch…

Skomentuj