W czerwcu 2015 WIG spadł o 4%, a wraz z nim zmalała wartość rynkowa (giełdowa) większości z emitentów obligacji korporacyjnych. W obecnym przeglądzie nie doszukamy się zatem wielu pozytywów, jeżeli już to raczej znajdziemy ostrzeżenia. Natomiast w ramach obserwacji rynku postanowiłem dokonać również przeglądu zmian wielkości aktywów wybranych funduszy obligacji korporacyjnych. Jest to pokłosie wpisu dotyczącego obligacji Ferratum, moim zdaniem, gwałtowna liczba umorzeń jednostek uczestnictwa w poszczególnych funduszach, może się przekładać na konieczność wyprzedaży obligacji, a co za tym idzie również na ich notowania. Dlatego warto również tutaj trzymać rękę na pulsie.
A zatem do dzieła.

Zmiany wartości giełdowej wybranych emitentów obligacji korporacyjnych.

Emitenci obligacji korporacyjnych, których kapitalizacja giełdowa w czerwcu 2015 wzrosła:
Zmiana kapitalizacji rynkowej wybranych emitentów obligacji korporacyjnych
źródło: GPW, NewConnect
Przypominam, że mnie zasadniczo interesują spółki o kapitalizacji >50 mln zł, tak więc z listy plusów zostają zaledwie Windmobil (nie poznałem się jeszcze bliżej z tą firmą, jeżeli ktoś z Was ma wiedzę, proszę o komentarz lub e-mail), BEST i Capital Park. Niewiele.
Jak w plusach jest niewiele tak w minusach musi być sporo:
Zmiana kapitalizacji rynkowej wybranych emitentów obligacji korporacyjnych
źródło: GPW, NewConnect
 
Analizując „od dołu” PCZ, PTI, Czerwoną Torebkę dobrze znamy. Niestety w przypadku PCZ nie doczekaliśmy się wcześniejszego sygnału z rynku akcji (ale sygnał pojawił się na blogu Rynek Obligacji 🙂). Część spółek, takich jak EGB, LZMO, Próchnik, Polnord, Erbud, Trakcja, zanotowały istotne spadki, ale w pewien sposób są to korekty poprzednich wzrostów.
Spółki, w których możemy mówić o sygnałach ostrzegawczych, czyli spadek wartości w ciągu miesiąca i w ciągu półrocza to:
  • 2C Partners – sporo również ostatnio komunikatów ze strony spółki każących zachować czujność (zmiany w udziałach, w zarządzie), chyba największy z dotychczas analizowanych sygnałów ostrzegawczych,
  • Kerdos – niestety miesiąc w miesiąc spadki, inwestorzy „nie kupują” wizji prezesa Kamila Kliniewskiego, o czym można poczytać na forach bankiera, czy stockwatch, dodatkowo po ostatnich emisjach akcji już żaden inwestor finansowy nie ma powyżej 5% udziałów w Kerdos – brak niezależnej kontroli nad spółką,
  • Getin Noble Bank – spadki kursu akcji od wielu miesięcy, a od krótszego czasu wyraźne spadki cen obligacji. Gdyby kierować się sygnałami z giełdy akcji, należało już kilka miesięcy temu sprzedać obligacje Getin Noble, ja tak nie zrobiłem (mimo, że już w kwietniu wskazywałem na słabe zachowanie kursu akcji) i teraz „doświadczam” niższych ich kursów,
  • Mirbud i BBI Development – idą „łeb w łeb”, niby nie mamy wyraźnych spadków, ale jednak ceny akcji osuwają się, ceny obligacji Mirbud też zachowują się relatywnie słabo. O Mirbud pisałem ostatnio tutaj, a o BBI możesz poczytać tutaj,
  • Wreszcie Kleba Invest i MW Trade – też mamy do czynienia ze słabością kursu akcji i presją na ceny obligacji.
I jeszcze ciekawostka – 10 emitentów obligacji korporacyjnych, których wartość najmocniej (w %) spadła w 2015 roku. Komentarz chyba zbyteczny:
10 emitentów obligacji korporacyjnych o najwyższym % spadku kapitalizacji giełdowej w 2015 roku
źródło: GPW, NewConnect.
 

Zmiana aktywów wybranych funduszy (posiadających obligacje korporacyjne)

Przypominam, przy okazji artykułu dlaczego tanieją obligacje Ferratum, postawiłem tezę, czy przyczyną może być gwałtowny spadek aktywów funduszu Eques Obligacji. Okazuje się, że w czerwcu fundusz ten nadal najszybciej z „mojej grupy” tracił aktywa więc zapewne dalej musiał sprzedawać obligacje, co zresztą powoli znajduje odzwierciedlenie w wynikach inwestycyjnych funduszu (strata 1,61% za ostatni miesiąc). 
Najpierw spojrzenie na grupę funduszy obligacji monitorowaną przeze mnie:
Procentowa zmiana aktywów wybranych funduszy obligacji (korporacyjnych) w 06 2015,
źródło: http://www.izfa.pl
Chociaż aktywa całej grupy funduszy obligacji (korporacyjnych) wzrosły, to były fundusze, które zanotowały spadki, w tym jeden bardzo mocne.
 
Zatem spójrzmy jak zmieniały się aktywa ostatniego z funduszy (Eques Obligacji):
Wartość aktywów funduszu Eques Obligacji w poszczególnych miesiącach,
źródło: http://www.izfa.pl
 
Niewykluczone, że ten, i kilka innych funduszy, zmuszone są sprzedawać na Catalyst obligacje emitentów, na które brak jest popytu ze strony innych inwestorów instytucjonalnych i stąd czasami „dziwne” zachowania kursów niektórych serii obligacji korporacyjnych.
Jeżeli chcesz poznać, w których emitentów obligacji korporacyjnych inwestują wybrane fundusze obligacji, zachęcam do zapisania się na newsletter bloga Rynek Obligacji.
Wszystkie dotychczasowe wpisy z serii dotyczącej kapitalizacji emitentów obligacji korporacyjnych znajdziesz w tym miejscu, a o funduszach obligacji korporacyjnych możesz poczytać tutaj.
Udanych inwestycji!
[sgmb id=”1″]


Skomentuj