W lipcu indeks giełdowy WIG spadł o 1 procent, głównie chyba “dzięki” spadkom cen akcji banków, przy których mocno majstrują politycy (podatek bankowy i przewalutowanie kredytów hipotecznych z CHF na PLN). Ceny akcji spółek – emitentów obligacji korporacyjnych, w zasadzie rozłożyły się po równo pod kątem ilości spółek wzrostowych i spadkowych. Szczegółowa analiza poniżej.
 

Zmiany wartości giełdowej wybranych emitentów obligacji korporacyjnych

Na początek przypomnienie, że ja granicę wartości spółek, które mnie interesują, ustawiłem na poziomie 50 mln zł, pozostałe umieszczam w zestawieniu dla pełnego obrazu, a czasami do skomentowania ciekawej sytuacji (zwłaszcza w przypadku spadków wartości spółek), natomiast spółki te nie są obiektem mojego zainteresowania w zakresie blogowego portfela, którego celem głównym jest brak defaultów :).
Zmiana kapitalizacji rynkowej wybranych emitentów obligacji korporacyjnych
źródło: GPW, NewConnect
Z dużych spółek, których ceny akcji wrosły i w skali miesiąca i od początku roku, zdecydowanie wyróżniają się:
 • Polnord – spółka deklaruje konsekwentne obniżanie zadłużenia finansowego, a przy tym deweloperzy notują niezłe ostatnie lata,
 • Kredyt Inkaso, Kruk (a w skali roku również BEST) – najwięksi windykatorzy są zdecydowanie na topie w bieżącym roku,
 • Bardzo ładnie radzi sobie Voxel, a jego obligacje cały czas notowane są poniżej nominału i z rentownościami około 10%, chyba zbliża się czas bliższego zapoznania z tym emitentem obligacji korporacyjnych,
 • Wśród potencjalnych kandydatów do mojego portfela obligacji ładnie “punktuje” MCI.
 
A teraz spojrzenie na ciemną stronę mocy:

 

Zmiana kapitalizacji rynkowej wybranych emitentów obligacji korporacyjnych
źródło: GPW, NewConnect
Tradycyjnie zaczynając od największych spadków, o ZM Mysław, PTI, PCZ nie ma co pisać, tutaj jest wszystko jasne. Czerwona Torebka, to chyba bardziej problem inwestorów instytucjonalnych (fundusze obligacji?). Natomiast na cenzurowanym znajdują się:
 • 2C Partners – tutaj, oprócz słabych wyników, niepokojąco wyglądają zmiany w akcjonariacie i zarządzie. Michał Owsiewski (którego uważałem za osobę bardzo zaangażowaną w rozwój spółki) zmniejszył swój udział w 2C Partners z 41,7% do 24,4%, jednocześnie przestał pełnić funkcję wiceprezesa. Z pewnością takie nagłe, niezapowiadane wcześniej zmiany stanowią sygnały ostrzegawcze dla inwestorów,
 • Getin Noble Bank – śmiało można powiedzieć, że akcjonariusze tego Banku są ofiarami “rządowej” pomocy kredytobiorcom CHF, niestety obligatariusze także – ceny obligacji korporacyjnych Banku w ślad za cenami akcji istotnie spadają od dłuższego już czasu. Jeżeli politycy stanowiący w Polsce prawo nie opamiętają się w porę (chodzi mi o sposób i stabilność stanowienia prawa, a nie jego treść), aż strach pomyśleć, jakie mogą być tego konsekwencje, bo wg opinii do projektu ustawy przygotowanej przez KNF, w przypadku 6 banków skumulowana potencjalna strata wynikająca z przewalutowania przekroczy ponad 3x ich zysk za 2014 rok, a także: “łączna wartość umorzeń ankietowanych banków stanowi prawie 1/5 funduszy własnych, przy czym w 6 z nich wartość umorzeń przekracza 20 proc funduszy własnych“.  Można śmiało zgadywać, że GNB znajduje się wśród tych 6 banków i nie znajduje się na 6 miejscu…  Przy okazji znalazłem ciekawą opinię KNF dotyczącą przewalutowania kredytów CHF na PLN, a wydaną w 2013 roku, poniżej cytat z podsumowania:
  Zgłaszane propozycje przewalutowania kredytów CHF na PLN według kursu z dnia udzielenia kredytu są nieuzasadnione m.in. ze względu na:

  ·
  świadomość klientów odnośnie podejmowanego ryzyka walutowego,

  ·korzyści finansowe zrealizowane przez klientów posiadających kredyt CHF,
  ·nierówne traktowanie klientów posiadających kredyt walutowy i złotowy.
  Sporo się zmieniło w podejściu KNF do kredytów CHF od tego czasu :).
 • PRESCO – spółka po zmianie modelu biznesowego mierzy się ze spadającymi wynikami. Nie posiadam obecnie jej obligacji więc nie będę analizował jak to może przełożyć się na sytuację obligatariuszy, natomiast na forum stockwatch znajduje się fachowa analiza spółki po wynikach I kwartału 2015,
 • Leasing Experts – tutaj spółka sama wydała niezbyt ciekawy komunikat o odmowie przyznania kredytu przez bank, który to kredyt miałby być przeznaczony na refinansowanie obligacji. Wydanie takiego komunikatu jest, delikatnie mówiąc, dość interesujące, jakby zamiarem spółki było zdołowanie notowań obligacji, zresztą to nie pierwszy niewiele wyjaśniający komunikat LEX (były także o skupie obligacji poza rynkiem, czy objęciu udziałów  w spółce zależnej). Moja strategia to unikać takich emitentów.
 

Zmiana aktywów wybranych funduszy (posiadających obligacje korporacyjne)

Niestety na stronie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami nie pojawiły się dane za lipiec 2015, posłużę się zatem informacją z serwisu analizy.pl dotyczącego już wcześniej opisywanego inwestującego w obligacje korporacyjne funduszu Eques Obligacji. Wartość aktywów funduszu spadła o kolejne 5 mln zł do 20,6 mln zł, a szczyt rok temu wynosił ponad 70 mln zł, co zapewne oznacza, że większość płynnych aktywów fundusz już wyprzedał.

Wartość aktywów funduszu Eques Obligacji w poszczególnych miesiącach,
źródło: http://www.izfa.pl, analizy.pl

Delikatnie mówiąc, nie oczekiwałbym ze strony Eques Obligacji  pozytywnych informacji w najbliższej przyszłości, a inwestującym w ten fundusz obligacji korporacyjnych rekomenduję dokładną analizę swojej inwestycji (skład portfela funduszu na 31.12.2015 możesz poznać między innymi z mojego zestawienia inwestycji funduszy, po zapisie na newsletter bloga Rynek Obligacji Korporacyjnych).

Jeżeli inwestujesz poprzez fundusze obligacje korporacyjnych i interesuje Cię analiza wybranych funduszy, daj proszę znać w komentarzu lub skontaktuj się ze mną, pozwoli mi to na lepsze planowanie kierunków rozwoju tego bloga.
Wszystkie dotychczasowe wpisy z serii dotyczącej kapitalizacji emitentów obligacji korporacyjnych znajdziesz w tym miejscu, a o funduszach obligacji korporacyjnych możesz poczytać tutaj.
Udanych inwestycji!

Jeden komentarz - “Kapitalizacja emitentów obligacji korporacyjnych w lipcu + aktywa funduszy obligacji korporacyjnych

 1. Przydatne analizy dzięki! 😉

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.