Zbliża się  koniec roku, a to ostatni moment, aby wpłacić środki na IKE i podwyższyć  możliwą do osiągnięcia stopę zwrotu z inwestycji. Gdybym dziś zaczynał przygodę z rynkiem Catalyst, prawdopodobnie postąpiłbym następująco:

 

Jak zacząć inwestować w obligacje korporacyjne na rynku Catalyst

 

Załóż IKE maklerskie (więcej o rachunkach maklerskich znajdziesz tutaj), wpłać środki na IKE.

Zapisz się na newsletter tego bloga oraz dołącz do Bazy Inwestorów, przeczytaj Poradnik Jak zacząć inwestować w obligacje korporacyjne.

Wybierz 4 spółki z różnych branż, najlepiej spółki o wysokiej wiarygodności i te, których akcje notowane są na giełdzie. Przykładowe branże i spółki:

Przykładowe spółki

Uwaga: wskazane spółki, to nie jest rekomendacja do zakupu, a jedynie przykład ilustrujący. Nie ma żadnych gwarancji, że któraś z powyższych spółek nie zbankrutuje. Akcje IPF notowane są na giełdzie w Londynie, akcje Ferratum na giełdzie w Niemczech (ale emitentami obligacji korporacyjnych notowanymi na rynku Catalyst są spółki celowe IPF i Ferratum), akcje pozostałych spółek notowane są na GPW, co może być pewną wskazówką.

Przed ostatecznym wyborem spółek:

Poczytaj o tych spółkach w Internecie – np. na ich stronach, sprawdź czym się zajmują, jaką mają ofertę, zapisz się na newslettery,

Przejrzyj prezentacje wyników przygotowywane przez spółki,

Sprawdź akcjonariat spółki, zachowanie kursu akcji w wybranych okresach,

Obejrzyj na Obligacje.pl, jakie instytucje mają obligacje danej spółki w swoim portfelu, to może być interesująca wskazówka.

Następnie:

Podziel środki np. na 4 części i kup w miarę po równo obligacji każdej spółki – wybierz te najbardziej rentowne serie,

Obserwuj inwestycje. Nie musisz szczegółowo analizować wyników  spółek – kurs akcji i wartość giełdowa prawdę Ci powie (rynek z reguły jest bardziej efektywny od Twoich analiz),

Ustaw zlecenia sprzedaży bezterminowe 1,5-2% powyżej ceny zakupu. Cuda się zdarzają i czasami coś uda się sprzedać, a na IKE nie musisz się martwić okresami odsetkowymi obligacji,

Odsapnij i co jakiś czas doglądaj swojej inwestycji,

W nowym roku wpłać kolejną kasę na IKE i wybierz kolejne 4 spółki.

Bądź cierpliwy :).

Dlaczego IKE? Zacytuje tym razem mojego imiennika z innego, dobrego serwisu:

jeżeli już dziś inwestujesz na giełdzie (GPW) to przeniesienie środków na IKE jest, można powiedzieć, obowiązkowe (wcale nie musisz pieniędzy trzymać tam do emerytury – możesz je wypłacić w dowolnym momencie, na przykład za 4 lata, przez ten czas nie płacąc podatków przy transakcjach giełdowych!). Jeżeli jednak nie znasz się na giełdzie to … brak podatku może nie być potrzebny jeżeli Twoje inwestycje przyniosą straty…

Ja posiadam IKE w DM mBanku (Dom Maklerski mBanku) i jestem bardzo zadowolony, od czytelników wiem, że nie mają też zastrzeżeń do IKE Domu Maklerskiego BOŚ Banku. Zajrzałem w statystyki. Obecnie wg stanu na 30.06.2015 otwartych jest 23.069 IKE Maklerskich, na których znajdują się aktywa o wartości 864 mln zł. W 2013 i 2014 na IKE maklerskie zostało wpłacone odpowiednio 118 i 116 mln zł. Ciekawe jaki procent z tego wędruje na rynek Catalyst :-).

 

Dlaczego propozycja rozpoczęcia przygody z rynkiem Catalyst od bardziej bezpiecznych spółek?

 

Zaczynanie inwestycji od bardziej ryzykownych obligacji oferujących 8-10% rocznie to pierwszy krok do porażki (polecam ten wpis) i odejścia zrażonym od obligacji korporacyjnych. Jeżeli będąc początkującym oczekujesz stopy zwrotu z obligacji na poziomie ponad 8%, omijaj proszę Catalyst i tego bloga :-). A jeżeli chcesz zacząć spokojnie i rozważnie polecam wpis czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne oraz wpisy o IKE.

Macie inne rady?

Ps. Wpis powyżej nie jest rekomendacją inwestycyjną, a jedynie przedstawieniem jednego ze scenariuszy postępowania w celu zwiększenia zysków. Inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem i może doprowadzić do utraty części lub całości kapitału.

[sgmb id=”1″]

7 komentarzy - “Jak zacząć inwestować na rynku Catalyst

 1. Dobre rady zawsze w cenie 🙂
  Przed nami ostatnie dni na wpłatę limitu 2015 i wkrótce limitu na 2016 a więc razem jakieś 24 tys.

 2. Remigiusz Iwan

  a taka sumka pozwala już na ładne zakupy :). Kto zaczął wpłacać na IKE od samego początku, łącznie mógł już wpłacić ponad 90 tysięcy złotych, a to już są konkretne korzyści podatkowe.

 3. Założyłem IKE maklerskie w 2012 roku i póki co inwestuje środki wyłącznie w obligacje korporacyjne. Ostatnio bawiłem się w Excelu i chciałem zobaczyć jak będą wyglądały moje środki gdy będę wpłacał regularnie kwotę 11877 do 60 roku życia przy różnych stopach zwrotu.
  I okazało się, że dla mnie wystarczy rentowność na poziomie 4,15% aby uzbierać na koniec okresu 1 mln zł 😉
  Zakładając natomiast, że limit wpłat będzie rósł to stopa zwrotu może być jeszcze niższa.
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/4886526/R%C3%B3%C5%BCne/IKE.xls

 4. Dużo szukałem na ten temat i wkońcu znalazłem, dzięki za info 🙂

 5. Remigiusz Iwan

  Super, czy mogę Cię już nazywać milionerem? :). Życzę Ci, aby tak było, a może nawet jeszcze lepiej :).

 6. Zbyszek N

  co sądzisz o BS20118

 7. Anonimowy

  Moja rada to unikać papierów firm z "newconnect", kupować kwity z terminem wykupu max 4 lata czyli obecnie do grudnia 2019. Im mniej płynny walor tym mniej kasy w niego wrzucać. Generalnie uważać bo tutaj każdy tylko czeka jak ciebie oskubać z kasy 😉

Skomentuj