Nadchodzi koniec  roku, co jest idealnym okresem podsumowań i wyboru najlepszych w różnego rodzaju kategoriach. Blog Rynek Obligacji, pamiętając o swojej niezależności, oczywiście wpisuje się w ten trend i ustanawia ogólnopolski plebiscyt na najlepszego managera – szefa spółki emitującej obligacje korporacyjne notowane na rynku Catalyst.

Pozwoliłem sobie określić zestaw cech, które powinien posiadać idealny kandydat. Powinien być on:

dziarski, operatywny, rzutki, twórczy, pomysłowy, skuteczny, zaradny, pełen inwencji, łebski,  oryginalny, przemyślny, rezolutny, utalentowany, zmyślny, innowacyjny, koncepcyjny, niekonwencjonalny, niestereotypowy, nieszablonowy, niesztampowy, nietradycyjny, odkrywczy, nieschematyczny, nowatorski, rewolucyjny, awangardowy, eksperymentatorski, konstruktywny, kreacyjny, pionierski, wynalazczy, erudycyjny, salomonowy, niepowierzchowny,  kreatorski, obdarzony wyobraźnią, poszukujący, z inicjatywą, z inwencją, płodny, zdolny.

I o dziwo udało mi się znaleźć osoby spełniające te cechy. Oto nominowani kandydaci:

 
Mariusz Pawłowski
e-Kancelaria
Ze strony spółki: „e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa S.A. – jedna z największych firm windykacyjnych w Polsce.”
Nominacja dla Pana Mariusza Pawłowskiego za nieszablonowe i kreatywne podejście do pozyskiwania źródeł finansowania, za próbę wprowadzenia na rynek nowego rodzaju obligacji – zamiennych na akcje po 1 grosz.
Niestety Pan Mariusz Pawłowski wyprzedził współczesność, inwestorzy nie poznali się na innowacyjnych propozycjach prezesa i doprowadzili do upadłości spółki…
Grzegorz Misiąg
Uboat-Line
Artysta, wirtuoz, prawdziwy wizjoner branży logistycznej. Wystarczy zacytować wypowiedzi niedługo przed jego ucieczką i bankructwem spółki:
„rozwój Uboat-Line S.A. dzięki zainwestowanym przez akcjonariuszy środkom nigdy nie miał się lepiej.”
„Nie jesteśmy graczem giełdowym jesteśmy firmą o zasięgu światowym nastawionym na nowatorskie rozwiązania.”
„Spółka nie jest właścicielem helikopterów ani samolotów. Spółka rozważy zakup sprzętu lotniczego cargo w przyszłych latach.”
Niestety wizja wysokich lotów Uboat Line znowu rozbiła się o przyziemną rzecz, jaką jest spłata obligacji. Kapitan opuścił okręt podwodny na chwilę przed jego zatopieniem w atmosferze wielu skandali. Gdzie jest teraz? Czy nadal trwa w wierze?
Romuald Ściborski
PCZ
Prezes Ściborski i firma PCZ groziły już pozwami: portalowi obligacje.pl, bankowi kredytującemu, użytkownikom forum serwisu stockwatch.
Nie odważę się napisać o doktorze nauk medycznych ani jednego złego słowa, po prostu za zbudowanie innowacyjnego modelu biznesu nominuję go do nagrody managera roku na rynku Catalyst.
Teresa Jochemczyk
ZM Mysław
Raport za III kwartał 2014:
„Podjęte w trzecim kwartale działania spowodowały, że Grupa kapitałowa Mysław wygenerowała znakomite wyniki finansowe. Wypracowany wynik wskazuje, że przyjęty kierunek działalności Spółki jest słuszny. Dziękujemy za słowa uznania i dowody zaufania.”
A w raporcie za IV kw. przeczytamy:
„Osiągnięty wyniki wskazują na wystąpienie trudnej sytuacji w Grupie Mysław i wymagają natychmiastowych działań restrukturyzacyjnych i naprawczych. …Wystąpiło zagrożenie odzyskania należności. …Zostały wszczęte egzekucje do majątku spółek Emitenta. Emitent zwraca uwagę, że w przypadku nie objęcia nowych akcji przez inwestora finansowego w ramach planowanej emisji prywatnej do 30 kwietnia 2015 r. może wystąpić problem z dalszym kontynuowaniem działalności przez spółki zależne Emitenta z uwagi na zaistnienie wielu negatywnych zdarzeń.”
Cóż za szybkość zmian, godna obecnej sytuacji politycznej. Więcej tutaj. A ZM Mysław obecnie brak środków na przeprowadzenie upadłości…
Kamil Kliniewski
Kerdos
Najprzystojniejszy manager polskiego biznesu, siostry Radwańskie w reklamie drogerii Dayli, agresywny rozwój – przejęcie drogerii w Luxemburgu, występy w telewizjach śniadaniowych.
Wizja fantastycznej sieci drogerii w Polsce, ładowanie własnej kasy w biznes, notowania obligacji na rynku w Niemczech.
Jakie to piękne, zachwycające i zapierające dech w piersiach.
Niestety koniec zwieńczył dzieło, a prezes opuścił okręt jako pierwszy informując inwestorów, aby nie wyciągali z tej ucieczki pochopnych wniosków…
 
Być może kogoś zapomniałem nominować, proszę takich managerów o kontakt, a Was drodzy czytelnicy o komentarz :).

Otwieram głosowanie, które będzie trwało do 20 grudnia 2015 roku.

Zagłosuj w tym miejscu.

Nagrodą dla zwycięzcy (prezesa) będzie umieszczenie jego pełnej biografii (na podstawie ogólnie dostępnych danych) na blogu Rynek Obligacji. Niezależność bloga powoduje, że nie będzie nagród dla głosujących, mimo wszystko liczę na Wasze zaangażowanie :).

Przy okazji:

Jak widzicie z powyższych nominacji dywersyfikacja branż upadających spółek jest ogromna, nie ma tu żadnej reguły – bezpiecznej branży (upadają windykacja, logistyka, medycyna, zdrowie, handel).

W większości tych spółek do ich upadku głównie (oprócz oczywiście inwestorów piszących bzdury na forach 😉 przyczyniła się osoba zarządzająca. Jakość i uczciwość osób zarządzających jest nie mniej warta, niż cyferki w sprawozdaniach finansowych.

Należy być również ekstremalnie czujnym w przypadku spółek nie będących w portfelach funduszy – większość z tych spółek była przez nie omijana szerokim łukiem.

Tych, którzy nie trafili jeszcze na żadną upadłość powoli można nazywać świętymi, bo to naprawdę cud jest omijać takie pokusy, takich managerów i takie wizje rozwoju ich biznesów :).

Mimo wszystko życzę samych sukcesów inwestycyjnych na tym jakże ciekawym rynku Catalyst :).

[sgmb id=”1″]

5 komentarzy - “Manager roku 2015 na rynku Catalyst

 1. Anonimowy

  Dodać jeszcze do listy Mirgosa z Mirbudu.
  To jest dopiero kozak wyrolować leszczy z kasy spłacając obligi przed terminem to mistrzostwo świata.
  Ja głosował bym na tego pana.
  Marc01010

 2. Anonimowy

  A ja bym do tej list dodał – pośredników lub biura maklerskie i strony internetowe które gorliwie zachęcały i nadal zachęcają pomimo wpadki na zakup nowych emisji obligacji korporacyjnych – prywatnych i publicznych -?

 3. Anonimowy

  Moim zdaniem tytuł Menedżera Roku powinien powędrować do p. Ścibiorskiego. Mistrzowskie rozegranie, w którym były wszystkie elementy, zaczynając od długoterminowego rozwoju, szeregu inwestycji, stopniowania napięcia, skończywszy na…
  Nagroda pocieszenia powinna trafić do byłego Zarządu SK Banku, za sprawne przejście kolejnych stopni rozwoju instytucji (?) finansowej, by godnie stąpać po śladach gigantów z sąsiedztwa. W międzyczasie umieli przechodzić kolejne audyty, otrzymywać opinie bez zastrzeżeń, rozwijać produkty, wdrażać CSR, itd.

 4. Anonimowy

  Nie rozumiem malkontentów, którym nie odpowiada spłata przed terminem obligacji Mirbud. Może to osoby, które sprzedawały na dołku po 70,30 i wcześniej aktywnie się do jego powstania przyczyniły transakcjami o mega nominałach po kilka tysięcy zł, nie sztuk 😉

 5. Anonimowy

  Przecenionych obligów nie kupowała ulica.
  Prezio dobrze wiedział co zamierza zrobić zdołował kurs.
  A dobrze poinformowany nieźle na tym zarobił.
  W cywilizowanym kraju coś takiego jest karalne.
  Marc0101

Skomentuj