Dzisiaj prezentuję przykład Romana Miotke – czytelnika, który posiada(ł) 20 szt. (wartość 2 tys. zł) obligacji ZPS Krzętle – seria B – nie spłaconych na koniec 2014 roku. Czytelnik postanowił nie odpuścić i przy okazji udowodnił, że odzysk kasy z niespłaconych obligacji jest możliwy do osiągnięcia (choć nie odzyskał jeszcze całej kwoty). Na jeszcze większe uznanie zasługuje fakt, że osiągnął to własnymi siłami, bez wiedzy prawniczej i bez zatrudniania kancelarii prawnej.
 
Okazuje się, że cała procedura, o ile nie mamy jeszcze do czynienia z wnioskiem o upadłość lub układ, nie jest wcale aż taka skomplikowana i nie pochłania dużych środków pieniężnych. Na końcu wpisu umieściłem całe kalendarium, a tymczasem  prezentuję najważniejsze informacje.
 

Co ciekawe, czytelnik działał w zwykłym trybie, bez oczekiwania na zbawcze działanie administratorów hipotek, czy poddaniu się egzekucji przez dłużnika (art. 777).
 

Jak odzyskać środki z obligacji korporacyjnych w przypadku braku ich wykupu

 
Wszystko oczywiście zaczyna się od wysłania wezwania do zapłaty (z potwierdzeniem odbioru) należności wynikającej z niewykupionych obligacji. Wzory wezwań bez problemu można znaleźć w internecie, np. tutaj.
 

Następnie (równolegle) należy pobrać z domu maklerskiego świadectwo depozytowe obligacji. To, sam przećwiczyłem na Uboat Line, czynność raczej prosta, szybka i bezstresowa.

Kolejny krok to złożenie do Sądu pozwu o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Tutaj przeczytasz o postępowaniu nakazowym, a tutaj znajdziesz wzór formularza i przykład wypełnionego formularza dla pozwu do kwoty 10.000 zł.

Po otrzymaniu nakazu zapłaty, należy wystąpić do tego samego Sądu z wnioskiem o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności.

 
Do tej pory koszty to list + świadectwo depozytowe (z reguły 30 zł) + opłata od pozwu (30 zł dla kwoty do 2 tys. zł – więcej o kosztach od pozwu tutaj. Za niewielkie pieniądze mamy zatem wyrok nakazujący dłużnikowi zapłatę.
 
I w tym momencie następuje ważny moment – wybór dobrego komornika. Wg relacji czytelnika, Pani komornik, na którą trafił była genialna, znała słabe strony dłużnika i się nie patyczkowała, zajmowała jego należności od kontrahentów, nieruchomości, które zresztą szybko sprzedała (przy okazji – jak to się ma do nieudolnych działań wielu administratorów hipotek w innych spółkach!), połączyła kilkunastu wierzycieli w jedną sprawę (plan spłaty zatwierdzony przez Sąd) i częściowo ich spłaciła. Po prostu konkret.
 
Koszt komornika (zaliczka, w tym wpis do Księgi Wieczystej) wyniósł około 330 zł, czyli łączne koszty wyniosły dla czytelnika około 400 zł. Cała procedura łącznie ze sprzedażą nieruchomości zajęła nieco ponad rok (znowu – jak to się ma do Administratorów Hipotek?), a Czytelnik, co widać na poniższym rozkładzie jazdy, wcale przesadnie się nie spieszył, po prostu krok po kroku robił swoje.
 
Oczywiście procedura odzysku nie zawsze musi tak ładnie wyglądać, dłużnik może złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty lub Sąd może ogłosić upadłość spółki, o co zresztą martwili się wierzyciele ZPS Krzętle na forum stockwatch.pl. Scenariuszy jest wiele, powyższy przykład jednak pokazuje, że nie ma co z góry załamywać rąk, trzeba działać.
 
Ciekawy jestem jaki będzie finał sprawy, czy uda się odzyskać całość środków, co z zabezpieczeniem hipotecznym obligacji. Gorąco życzę 100% sukcesu, trzymam kciuki i czekam na kolejne wieści „z frontu”. Jednocześnie dziękuję Ci Roman za zaufanie i przekazanie kompletu dokumentów ze sprawy. Mam nadzieję, że opisana historia dołoży swoją cegiełkę do budowania stabilności i wiarygodności rynku Catalyst, a Wy inwestorzy indywidualni energicznie będziecie dochodzić swoich praw.
 
Jeżeli ktoś z Was miał bardziej lub mniej udane przygody z odzyskiem, proszę  o komentarz lub maila, chętnie opublikuję takie informacje na blogu.
 

Kalendarium wydarzeń:

 
2014 12 Default ZPS Krzętle – brak wykupu obligacji korporacyjnych serii B,
 
2015 01 Wysłanie wezwania do zapłaty,
 
2015 03 Pozew do Sądu Rejonowego w Wieluniu, wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, dowody: świadectwo depozytowe, wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem nadania, fragment z dokumentu informacyjnego dotyczącego obligacji (w zakresie poddania się przez emitenta egzekucji w trybie art. 777 ),
 
2015 06 Sąd wzywa powoda o uzupełnienie braków formalnych – uiszczenie brakującej opłaty sądowej w kwocie 5 zł,
 
2015 06 Sąd wydaje nakaz zapłaty 2.000 zł + odsetki ustawowe + zwrot kosztów procesu 30 zł,
 
2015 07 wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i doręczenie tytułu wykonawczego obejmującego odpis wyroku zaopatrzonego w klauzulę wykonalności,
 
2015 08 Sąd doręcza odpis nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności,
 
2015 08 Wniosek egzekucyjny do komornika przy Sądzie Rejonowym
 
2015 09 Komornik wzywa do uiszczenia zaliczki 335,07 zł (dojazd do dłużnika, poszukiwanie majątku, wpis do KW, korespondencja), jednocześnie zajmuje wierzytelności Krzętle wobec dłużników tej spółki,
 
2015 10 Komornik wszczyna egzekucję z nieruchomości spółki,
 
2015 11 Obwieszczenie o licytacji nieruchomości
 
2015 12 Komornik łączy sprawy wielu wierzycieli w jedną,
 
2016 01 Nieruchomość sprzedana,
 

2016 02, 2016 03 Plany podziału sumy uzyskanej z egzekucji wierzytelności, zatwierdzenie przez Sąd, wypłata środków.

cdn?

[sgmb id=”1″]

15 komentarzy - “ZPS Krzętle – case study – jak odzyskać środki z niespłaconych obligacji

 1. Warto byłoby podać co to za pani komornik, może przy innych ewentualnych sprawach będzie równie skuteczna.

 2. Anonimowy

  Bardzo pouczający artykuł jak walczyć o swoje wierzytelności gdy emitent nie wykupi obligacji. na blogu Polak Potrafi są problemy z wykupem obligacji przez spółkę PESSO która sprytnie wykorzystuje nowe prawo naprawcze dla uniknięcia wykupu obligacji składając wniosek do sądu o układ naprawczy -? Nowe prawo chroni dłużnika przed wierzycielami i zawiesza wszelkie postępowania egzekucyjne -wobec dłużnika – pytanie to co z tą egzekucją – ?

 3. Remigiusz Iwan

  Każdy przypadek jest inny, a akurat w przypadku Pesso Polcan otrzymał środki z obligacji tej spółki – może właśnie przez twarde działanie i np opisywanie działań tej firmy. Nie wiem, czy Pesso złożyło wniosek do sądu, czy nie, w przypadku ZPS Krzętle też na forum stockwatch pisano o wniosku o upadłość, a okazało się, że minął rok i takiego wniosku nie było. Wezwanie do zapłaty + pozew – to koszt minimalny, a wysiłek nie jest kolosalny – warto to zrobić, aby pomóc szczęściu.

 4. Anonimowy

  PESSO, niby złożyło wniosek do sądu o układ naprawczy z wierzycielami a nie jak ZPS Krzętle o upadłość – to nowe prawo które weszło niedawno. Ponadto mając papier o niewykupionych obligacjach przez spółkę czy można umieścić ją na liście dłużników BIG. a w przypadku Pesso to do jakiego sądu taki wniosek kierować – jakiś wzór -?

 5. Anonimowy

  Polcan najpierw naganiał,proponował kupno obligacji danej spółki aby teraz zamienić się w obrońce pokrzywdzonych , obłuda.

 6. Anonimowy

  Popieram ! Stwórzmy wiarygodną listę skutecznych komorników/windykatorów/prawników. Promujmy tych co sa skuteczni i dobrzy w tym do robią. Aniella

 7. Remigiusz Iwan

  nie jestem prawnikiem, ale kierujemy do sądu rejonowego (do 100.000 zł) właściwego dla siedziby dłużnika, a widzę że PESSO jest zarejestrowane w: SAD REJONOWY LUBLIN-WSCHÓD W LUBLINIE Z SIEDZIBA W SWIDNIKU, VI WYDZIAŁ
  GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SADOWEGO

  KRS można pobrać z tej strony:
  https://ems.ms.gov.pl

 8. antek

  Robię to samo z RUNICOM. Nie spłacone obligacje. Będę pisał co dalej. Póki co niezależnie prokuratura pracuje „nad wyprowadzeniem kapitału” przez niejakiego Piotra Marka Ch.

 9. Życzę powodzenia, napisz potem proszę do mnie, czy Twoja ścieżka postępowania wyglądała podobnie i jak się skończyło, chętnie case opiszę na blogu.
  Pozdrawiam
  Remigiusz

 10. Anonim

  Czy są tu osoby, które posiadają obligacje Runicom, Futuris lub PCH ?
  Chciałbym się z nimi jakoś skontaktować ?

 11. Anonim

  To próbuj przez forum StockWatch jest oddzielny wątek w temacie grupy PCH.

 12. Janusz

  Mam podobny problem z Runicom seria A8 nie wykupione nie odpowiadają na tel. i e-maile proszę o kontakt w celu zjednoczenia sil

 13. Andrzej

  możesz podać która to p. komornik z Wielunia
  ja złożyłem wniosek o wszczęcie egzekucji dopiero w lutym 2016 i pewnie na tę kasę o której piszesz się nie załapałem (tylko na jakieś drobne z innej wierzytelności wobec kontrahenta ZPS)
  były oczywiście koszty wpisów w Ks. W. oraz inne w tym na oszacowanie ruchomości
  dziwi mnie trochę, że była licytacja nieruchomości (bo tymi były „zabezpieczone” obligacje)
  obecnie komornik zajął ruchomości, ale chyba dużo z tego nie uda się wycisnąć, a nieruchomości nie chce licytować bo za mało ma do niej wierzycieli (?)

 14. niestety wszystkie dokumenty po napisaniu wpisu odesłałem Czytelnikowi, szanując jego prywatność nie robiłem sobie ich kopii.

 15. Andrzej

  Pani komornik z Wielunia prosiłaby o kontakt posiadaczy nie wykupionych obligacji Krzętle ZPS1214. Jest szansa na sprzedaż nieruchomości na których zabezpieczone są te obligacje i odzyskanie środków. Wskazany jest udział jak największej ilości wierzycieli z tych obligacji.
  Kontakt z p. komornik Hanną Pagacz Komornik Sądowy przy SR w Wieluniu

Skomentuj