Od dziś do 23 czerwca trwają zapisy na obligacje korporacyjne spółki PCC Exol. Wartość emisji wynosi 20 mln zł, obligacje wyemitowane zostaną z 4-letnim terminem wykupu, a ich oprocentowanie to stałe 5,5%. Będzie to nowy emitent na rynku Catalyst, dodatkowo spoza licznie reprezentowanych branż deweloperów i windykatorów, można więc się cieszyć, że wzrosną możliwości dywersyfikacji inwestycji.

Kolejnym dobrym newsem dla nas obligatariuszy są słowa wiceprezesa spółki: Obecna polityka banków skłania nas do dywersyfikacji źródeł finansowania zewnętrznego. Exol dotychczas korzystał z finansowania bankowego, omijając obligacje korporacyjne.  Jeżeli te słowa, to nie jest tylko kurtuazja, to może dzięki podatkowi bankowemu nasz rynek obligacji przedsiębiorstw się rozkręci.

Obligacje korporacyjne PCC Exol

To nie jest pełna analiza, a raczej spojrzenie na spółkę w kontekście zainwestowania stosunkowo niewielkich środków.

O samej branży niewiele wiem oprócz tego, że składa się z bardzo skomplikowanych i niewiele mówiących terminów:

PCC Exol jest największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej i Wschodniej przedsiębiorstwem produkującym środki powierzchniowo czynne (surfaktanty).

Jak rozważasz inwestycję w te obligacje, warto chyba zajrzeć do tej prezentacji spółki, bardzo przystępnie zamienia fachowy język na konkretne przykłady. Wiemy zatem, że PCC Exol należy do europejskich liderów, wiemy, że wchodzi w skład grupy PCC, której przychody w 2013 roku wyniosły 625 mln EUR.

A jak wygląda spółka w kontekście przyszłej obsługi obligacji?

Patrząc na liczby wydaje się, że całkiem nieźle. Na pewno ma cechę którą bardzo lubię, cechuje ją powtarzalność i stabilny wzrost biznesu (bez „wyskoków” i dużych wahań). Z pewnością ułatwia to planowanie biznesu.
2016 06 PCC Exol - przychody
PCC Exol – przychody roczne w tys. PLN
Zyski może nie rosną aż tak stabilnie, ale na przestrzeni kilku ostatnich lat nie widać większych wpadek. Warto zwrócić uwagę na wysoką EBIDTA – duża amortyzacja „pomaga” generować dodatnie przepływy gotówki.
PCC Exol - zyski w tys. PLN
PCC Exol – zyski w tys. PLN
A generowana gotówka przeznaczana jest między innymi na stopniową redukcję zadłużenia finansowego:
PCC Exol - zadłużenie finansowe w tys. PLN
PCC Exol – zadłużenie finansowe w tys. PLN
 
A to wszystko przy rosnących kapitałach:
PCC Exol - kapitały własne w tys. PLN
PCC Exol – kapitały własne w tys. PLN
Powoduje spadek wskaźnika zadłużenia:
PCC Exol - wskaźnik zadłużenia
PCC Exol – wskaźnik zadłużenia

Wszystko wymienione powyżej ma sens, wygląda rozsądnie i nie przyprawia o mocniejsze bicie serca. Stabilny wzrost, pilnowanie dobrej struktury finansowania i płynności, rozsądek i jeszcze raz rozsądek.

Co mi się nie podoba, to pozycja w bilansie: Wartości Niematerialne i Prawne, która wynosiła na koniec 2015 roku około 205 mln zł. Składają się na nią między innymi wartość firmy i know how. Gdyby tą pozycję konserwatywnie wyzerować, już nie było by tak różowo w zakresie wskaźników zadłużenia (byłoby kiepsko). Z drugiej strony zapewne ta branża posiada duże bariery wejścia i wartość „know how” pewnie ma uzasadnienie. Jeżeli są wśród czytelników „branżowcy”, chętnie przeczytam Waszą opinię.

Jak kupić obligacje korporacyjne PCC Exol?

Warianty zasadniczo są dwa:

Jeżeli posiadasz rachunek maklerski w BDM, to pewnie wszystko wiesz i nie ma problemu.

Jeżeli nie posiadasz rachunku w BDM, to możesz:

Patrząc na lokalizację POK ja nie mam wyboru – rozpoczynam walkę z czasem i zakładam rachunek maklerski w BDM. Rachunek zakładany tylko dla inwestycji w obligacje jest bezpłatny, a nawet jak nie zdążę na Exol, to warto go mieć, gdyż to BDM przeprowadza publiczne oferty PCC Rokity i KRUKa.

Krótko mówiąc rachunek na pewno się przyda. Jeżeli zdecydujesz się założyć konto maklerskie w BDM, to możesz to zrobić bezpośrednio na ich stronie lub poprzez mój link afiliacyjny. Dziś przeszedłem procedurę założenia rachunku, po krótkim czasie dostałem maila z kompletem dokumentów do podpisania, które muszę odesłać do BDM, jak odeślę, to z kolei oni przesyłają hasła do aktywacji rachunku.

Co sądzicie o ofercie? Kto z Was zakupi obligacje korporacyjne PCC Exol? Nie boicie się stałej stopy procentowej na 4 lata? Podzielcie się proszę Waszymi opiniami w komentarzach.

Powyższy wpis nie ma charakteru rekomendacji inwestycyjnej, decyzje inwestycyjne każdy Czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.

[sgmb id=”1″]

16 komentarzy - “Obligacje korporacyjne PCC Exol – jak kupić i czy warto

 1. Marek

  Ile wynosi prowizja za zapis, bo nigdzie nie znalazłem informacji?

 2. Zakup jest bez prowizji – taką informację uzyskałem z BDM

 3. Anonim

  Bo nie ma prowizji. Prowizje to wymysl, na szczescie, tylko nielicznych emitentow.

 4. stan

  Parametry emisji obligacji dobre – z tej branży kupowałbym po rocznym debiucie – szkoda tylko brak jakiekoś zabezpieczenia dla szacunku wobec przyszłego inwestora . Ale dla funduszy i ubezpieczycieli znakomita dywersyfikacja swoich portfeli

 5. Aniella

  Zgłasza się 'branżowiec’ (albo już raczej były branżowiec). Abstrahując od tego, że stopa procentowa jest stała (to jest pewne ryzyko jak z deflacji przejdziemy w inflację – bo jakby nie było to papiery 4 -letnie) to jest to na tyle poważna i licząca się firma z branży, że tak wysoka wycena wartości firmy i know-how nie dziwi. Co do oceny możliwości spłaty obligacji, mogę to skwitować jednym zdaniem: jeżeli dbasz o higienę osobistą, zmywasz naczynia, sprzątasz w domu i pierzesz to z każdą zużytą kroplą szamponu (i nie tylko) zwiększasz szanse na to, że PCC Exol spłaci Twoje obligacje.

 6. Dzięki Aniello za komentarz. Wygląda zatem na to, że zwiększam szanse na spłatę tych obligacji i to w każdej dziedzinie 🙂

 7. ya-1

  na CATALYST, mamy już 3 siostry z grupy PCC: ROKITA, KOSMET i AOTOCHEM. Wszystkie są notowane po dobrych kursach, a słońcem wokół którego krążą wszystkie PCC jest oczywiście ROKITA, i ta ostatnia spółka jest niejako także gwarantem emisji pozostałych planet z układu PCC.
  A teraz coś, co mnie irytuje, ale wynika to raczej z faktu, że rynek polskich papierów dłużnych jest wciąż cieniutki, zwłaszcza jeżeli chodzi o spółki coś konkretnego robiące i rokujące nadzieję, że za chwilę nie znikną w pomroce dziejów, ścigane bezskutecznymi pozwami wierzycieli. Nasz polski układ słoneczny PCC jest oczywiście częścią galaktyki, w której centrum znajduje się niemiecki PCC SE (ponad 650 mln. euro obrotów w 2015r.). Niemiecki PCC SE też emituje sporo papierów dłużnych:

  http://www.finanzen.net/anleihen/PCC-SE-Anleihen

  A ogromna podaż w miarę solidnych papierów na rynku niemieckim powoduje, że papiery spółki matki są notowane z wyższą rentownością od papierów polskich:
  Np. ta seria po dzisiejszym kursie daje rentowność 6,25%, a są takie, które dają więcej:

  http://www.finanzen.net/anleihen/A13SH3-PCC-SE-Anleihe

  Nie zmienia to faktu, że zapis na papiery EXOL złożę i spodziewam się redukcji około 50% (ostatnia redukcja dla kwietniowej emisji ROKITY wyniosła 82,8% (EXOL jest mniej znany, więc oczekuję mniejszej redukcji).

 8. Aniella

  @ya-1. Racja, mało u nas spółek które jak to słusznie ująłeś coś robią i za chwilę nie przestaną tego robić. Niestety 50 lat w kilka chwil nie nadrobimy więc na razie nie ma co porównywać rynku polskiego i niemieckiego. Trzymam kciuki za Exola i Rokitę – mnie nie przeszkadza, że tam jest obcy kapitał: ja wolę mieć 10% w dobrym interesie jak 100% w złym. Przy okazji reprezentacji sektorów 'produkcyjnych’ na Catalyst: brakuje mi solidnej reprezentacji segmentu 'pharma’ – jedyne papiery PGF wiosny nie czynią, przetwórstwo mięsne (a Polska kiełbachami stoi) reprezentowane przez Kanię ( padniętego Z M Mysław nie liczę) też skromniutko się prezentuje.. No ba… gdyby tak na przykład taki Adamed zechciał lub Polpharma ….

 9. Aniella, Jerzy, uwielbiam Wasze komentarze :). O to chodzi w blogach, aby zbierać wiedzę od różnych osób :). I mądrze z niej korzystać.

  Jak banki będą cisnąć na oprocentowanie kredytów, to może i doczekamy się kolejnych „grubych ryb”.
  Ale wtedy pewnie będziemy psioczyć na nędzne oprocentowanie tych obligacji :).
  Pozdrawiam

 10. Dla dywersyfikacji – ok, w obecnych warunkach te 5,5% to chyba pułap typowy dla obligacji w miarę bezpiecznych. Szkoda że zapisy przyjmuje tylko BDM. Sam udziału nie wezmę, może kupię na rynku wtórnym jak będzie dobra cena.

 11. Janusz

  Ja poobserwuję z kasą(niestety póki co niezbyt wielką) inne wydarzenia z 23.

 12. Dżdżysław

  A mi się te 5.5% nie podoba, nie ze względu na to, ile jest (bo „na dziś”, jest dla mnie zadowalająco), ale że jest stałe. Chętnie bym się ryzykiem podzielił. Tym nie mniej pewnie trochę papierów kupię. Na tyle mało, żeby w wypadku wypadku móc się w miarę szybko z nich ewakuować.

 13. piotr st

  Chętnie bym kupił te obligacje jak i inne np Kruka co emituje bdm
  Tylko jestem strasznie zniesmaczony tym ze trzeba udać się osobiście do odział żeby zapisac się na tą emisję lub założyć konto u nich. Nie wiem jak wy ale w moim województwie łódzkim nie ma żadnego oddziału i musze specjalnie jechać 200 km. ..
  Nie to ze sie boje jeździć ale dziwie się ze w województwie nie ma żadnego oddziału i nie ma możliwości zrobić to przez internet…
  Chyba ze coś źle odczytałem lub się mylę to mnie poprawcie

 14. Michał

  Wygląda wszystko fajnie, ale brakuje mi tu pełnego bilansu do oceny firmy. Dużym znakiem zapytanie są właśnie wartości niematerialne i prawne oraz oprocentowanie stałe, a nie WIBOR + np. 4%

 15. Michał, staram się pisać jak najbardziej przystępnie dla każdego Czytelnika, a to oznacza pewien kompromis między ilością informacji, a sposobem ich prezentacji. Na potrzeby wpisu oczywiście analizuję bilans, a także wpisuję go do excela w formie uproszczonej. Jeżeli chcesz, podeślę Ci taki plik – napisz do mnie przez formularz kontaktowy (menu u góry strony).

 16. Jestem początkujący jeśli chodzi o obligację ale myślę, że zakup tych może być korzystną inwestycją.

Skomentuj