Dwa miesiące temu PCC Exol przeprowadził publiczną emisję obligacji, której przyglądałem się w tym wpisie. Tak jak wtedy pisałem, wziąłem w niej udział (stosunkowo niewielkimi środkami) ciesząc się, że rynek obligacji wita kolejnego emitenta z branży przemysłowej, a zarazem deklarując, że będę się spółce przyglądał.

 

Pewnie wiecie też, chociażby z wpisu o dywersyfikacji portfela, że raczej ostrożnie podchodzę do obligacji o stałym oprocentowaniu, zwłaszcza, gdy te obligacje charakteryzują się długim terminem do wykupu. Po prostu, kiedyś świat niskich stóp procentowych może się skończyć i wtedy ceny takich papierów mocno spadną.

Jednak w kwestii stóp procentowych trochę się ostatnio zmienia, w świetle ostatnich danych o PKB, na przykład na blogu Michała Stopki pojawiła się analiza, która pokazuje, że ostatnimi czasy przybywa argumentów za dalszymi obniżkami stóp procentowych. Nie muszę pisać, że byłoby to korzystne dla obligacji o stałej stopie procentowej. Jak będzie, to nie wiem, ale ryzyko podwyżek stóp procentowych raczej się oddala.

 

Jako, że PCC Exol właśnie opublikował wyniki finansowe, które podobnie jak w PCC Rokita są po prostu dobre i w kontekście otwartego programu emisji obligacji pozwalają przewidywać, że prędzej czy później, kolejna emisja obligacji się pojawi, myślę, że warto powrócić do zbadania spółki.

Poniżej przedstawiam uproszczoną analizę PCC Exol jako emitenta obligacji korporacyjnych, jednocześnie pokazując, jakimi kryteriami kieruję się w swoich analizach.

 

PCC Exol – grupa, zarząd, przedmiot działalności

PCC Exol wchodzi w skład międzynarodowej grupy PCC SE z siedzibą w Dusiburgu w Niemczech, skupiającej spółki z branży chemicznej, energetycznej i logistycznej. Łączny obrót spółek z grupy PCC w 2015 roku wyniósł 571 mln EUR.

W Niemczech grupa PCC także jest emitentem obligacji (jej akcje nie są notowane na giełdzie), a wyceny obligacji oscylują w granicach ich wartości nominalnej. Grupa posiada dobrą historię na rynkach finansowych jako emitent obligacji, nie znalazłem żadnych negatywnych informacji związanych z ich obsługą. Petro Carbo Chem (czyli PCC) powstała w 1993 roku, działa w wielu krajach na kilku kontynentach, ale wydaje się, że perłami w koronie grupy są spółki zlokalizowane w Polsce: PCC Rokita i właśnie PCC Exol.

 

I tym sposobem płynnie przechodzimy do analizy PCC Exol.

Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2012 roku, a jej obecna kapitalizacja to 320 mln zł, przy czym rok temu wynosiła jeszcze 550 mln zł.

Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i sprzedaż środków powierzchniowo czynnych, czyli surfaktantów (surface avtive agent = substancja powierzchniowo czynna). Najprościej mówiąc są to dodatki wykorzystywane w:

 • produkcji detergentów i kosmetyków – składniki do środków do prania, szamponów, żeli pod prysznic, kosmetyków, płynów do płukania tkanin, czy odżywek do pielęgnacji włosów,
 • przemyśleskładniki przemysłowych środków czyszczących, komponenty cieczy obróbczych (zwilżają, odtłuszczają, tłumią pienienie), dodatki do farb, betonów, czy środków gaśniczych.

I w takim podziale spółka raportuje swoją sprzedaż, a udział obu segmentów w całkowitej sprzedaży jest prawie taki sam.

 

PCC Exol systematycznie inwestuje w rozwój nowych technologii i nowych produktów, korzysta między innymi z dobrodziejstw Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz dotacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (dotacja na badania 2,5 mln zł w 2016 roku).

Spółką od 2013 zarządza prezes Mirosław Siwirski, wiceprezesem od 2012 roku jest Rafał Zdon. Widoczna jest zatem stabilność w zarządzaniu firmą, a doświadczenie i reputację członków zarządu można określić jako odpowiednią. Więcej o zarządzie PCC Exol przeczytasz w tym miejscu.

Audytorem spółki jest BDO, sprawozdanie finansowe za I półrocze 2016 otrzymało opinię bez zastrzeżeń.

 

Wyniki finansowe PCC Exol

W przypadku wielu spółek dane wprowadzam do Excela i przerabiam na wykresy, w przypadku PCC Exol nie jest to potrzebne, posiłkować będę się wykresami z raportu finansowego spółki.

PCC Exol, rachunek wyników, źródło: raport finansowy Emitenta
PCC Exol, rachunek wyników, źródło: raport finansowy Emitenta

O ile w przychodach spółki widoczny jest tylko 5% wzrost, to wynik na kolejnych poziomach rośnie już w tempie imponującym. Dość powiedzieć, że wynik netto I półrocza 2016, czyli 12,4 mln zł, jest zaledwie o 2 mln zł mniejszy od wyniku całego roku 2015.

Na dobre rezultaty 2016 roku, zdaniem zarządu, wpływ mają mniejsze koszty związane z energią (efekt poczynionych inwestycji), dobra polityka zakupowa (tańsze surowce), czy wreszcie rosnąca sprzedaż bardziej zaawansowanych technologicznie produktów. Spółce udaje się też ograniczać koszty finansowania.

Spójrzmy teraz na PCC Exol oczami obligatariuszy.

 

PCC Exol, EBIT i marża EBIT, źródło: raport finansowy Emitenta
PCC Exol, EBIT i marża EBIT, źródło: raport finansowy Emitenta

Zupełnie jak na logo blogowego Facebooka, wyniki idą stabilnie i w górę. Rośnie marża EBIT, czyli zysku przed zapłatą odsetek i podatków (o przyczynach wzrostu było powyżej), rośnie więc i sam zysk. Oby tak dalej.

PCC Exol, zadłużenie i płynność, źródło: raport finansowy Emitenta
PCC Exol, zadłużenie i płynność, źródło: raport finansowy Emitenta

Zadłużenie i płynność, to bardzo ważne wskaźniki dla obligatariuszy. Płynność bieżąca powyżej 1 oznacza, że w spółka ma przewagę aktywów obrotowych (kasa, należności, zapasy) nad zobowiązaniami krótkoterminowymi, maleje więc ryzyko utraty płynności.

Wskaźnik zadłużenia 53,7 oznacza, że majątek firmy prawie w 54% finansowany jest długiem, a w 46% kapitałami własnymi. Wartość taką można uznać za akceptowalną.

 

A teraz pokażę Wam, dlaczego warto mieć bezpłatne konto maklerskie w DM BOŚ. Raport finansowy spółki został opublikowany w piątek popołudniu, a już dziś (sobota) w bossaSkaner jest on już widoczny, łącznie z wyliczonymi wskaźnikami. Wystarczy kilka kliknięć i mamy podgląd na współczynnik zadłużenia spółki w dłuższym okresie:

PCC Exol - wskaźnik zadłużenia, źródło: bossaSkaner
PCC Exol – wskaźnik zadłużenia, źródło: bossaSkaner

Co jest widoczne, to stabilność wskaźnika z widoczną tendencją do jego obniżania (poprawy). Na przestrzeni 5 lat spółce nie przydarzyły się żadne wahnięcia, wyskoki, czy inne dziwne pomysły. Stabilizacja i przewidywalność wyników jest jednym z kryteriów, którymi kieruję się w analizach spółek pod kątem realności spłaty obligacji.

Ty też możesz cieszyć się takimi analizami w bossaSkaner tej i innych spółek, zakładając darmowe konto w DM BOŚ poprzez mój link partnerski.

 

Podobna stabilizacja widoczna jest w zakresie zadłużenia finansowego, które utrzymuje się w granicach 170-190 mln zł, przy czym zdecydowana większość to zadłużenie długoterminowe. W 2016 roku spółka zamieniła pożyczkę od właściciela na długoterminowy kredyt w BOŚ w kwocie 63 mln zł, spłacany do 2025 roku. Z kolei w czerwcu bieżącego roku spółka przeprowadziła pierwszą publiczną emisję obligacji korporacyjnych w kwocie 20 mln zł, jednocześnie zapowiadając, że pojawią się kolejne. Emisja zakończyła się sukcesem i sporą redukcją zapisów.

 

Jeżeli ktoś z Was planuje udział w emisjach obligacji tego emitenta, warto z kolei zainteresować się darmowym (o ile inwestujesz tylko w obligacje) kontem maklerskim w BDM (Beskidzki Dom Maklerski), zakładając je na przykład poprzez ten link. Dotychczas wszystkie emisje obligacji spółek PCC były prowadzone przez to biuro i w praktyce, aby wziąć w nich udział, najlepiej jest posiadać konto maklerskie właśnie tam.

Sam posiadam 3 konta maklerskie: w DM mBanku, w DM BOS i właśnie w BDM.

Na koniec spójrzmy jeszcze, jak spółka zarządza swoją działalnością operacyjną:

PCC Exol, wskaźniki sprawności, źródło: raport finansowy Emitenta
PCC Exol, wskaźniki sprawności, źródło: raport finansowy Emitenta

Wskaźniki nie budzą większego niepokoju, są stabilne, a ich wahania spółka precyzyjnie tłumaczy, np. zapasy wzrosły ze względu na większe zapasy surowców od PKN Orlen, który niebawem planuje przerwę w produkcji.

 

Wszystko, co napisałem powyżej, stwarza raczej pozytywny obraz spółki w kontekście inwestycji w jej obligacje korporacyjne. Z czynników ryzyka z kolei wymieniłbym:

 • silne uzależnienie od głównego udziałowca, PCC SE ma blisko 89% udziałów w PCC Exol,
 • wysoki udział pozycji wartości niematerialnych i prawnych w bilansie. W podejściu konserwatywnym, wykluczenie tej pozycji z obliczeń wskaźników spowodowałoby ich gwałtowne pogorszenie,
 • ryzyka dostępności surowców, uzależnienia od głównych dostawców, czy wreszcie ryzyka związane z kwestiami ochrony środowiska.

Myślę, że warto również spojrzeć na prezentację wyników na stronie PCC Inwestor, bardzo czytelna i ciekawa.

Podsumowując, w I półroczu PCC Exol zanotował bardzo dobre wyniki finansowe. Od kilku lat struktura finansowania, zadłużenia, czy wskaźniki płynności i sprawności działania znajdują się na stabilnych i akceptowanych poziomach. Obligacje tego emitenta wydają się być interesującym celem inwestycyjnym, aczkolwiek z uwagi na stałe oprocentowanie, ich notowania w przyszłości mogą w dużym stopniu zależeć od kształtowania się stóp procentowych w Polsce.

Obecnie na rynku Catalyst notowana jest jedna seria obligacji PCC Exol – PCX0620 (oprocentowanie stałe, 5,5%), której cena waha się od 100,30% do 101%, a jej ostatnia wartość 100,46% zapewnia około 5,3% rentowności brutto inwestycji.

Proszę pamiętać, że powyższa analiza nie ma charakteru rekomendacji inwestycyjnej, a w planowaniu każdej ewentualnej inwestycji polecam Wam kierować się własnymi ocenami i uwzględniać czynniki ryzyka.

Udanych decyzji inwestycyjnych Tobie życzę.

[sgmb id=”1″]

2 komentarzy - “PCC Exol – obligacje, analiza wyników I półrocza 2016

 1. Olgierd

  Jeśli mogę zapytać, czy odnotowałeś może jaka była cena na debiucie tych obligacji? Czy to wtedy było to max. 101%?

 2. remigiusziwan

  zadebiutowały po 101%, natomiast 2 dni później było maksimum – 101,15%.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.