Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 23.09.2016 wyniosła 3,46 punktu procentowego i wobec zakończenia poprzedniego tygodnia zmalała o 0,05 punktu.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 23.09.2016
Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 23.09.2016

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M pozostała bez zmian na poziomie 1,71%, nie zmieniła się też ilość emitentów branych pod uwagę przy wyliczaniu indeksu. Za zmianę wartości indeksu odpowiadają więc zmiany rentowności obligacji przedsiębiorstw na rynku Catalyst oraz wycofanie jednej serii obligacji z obrotu.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Tym razem największy wpływ na zmianę wartości indeksu miało wycofanie z obrotu zapadających niebawem obligacji Work Service (WSE1016). Obligacje te notowane były poniżej nominału, co w połączeniu z krótkim terminem do wykupu dawało im wysokie, ponad 20% rentowności. Pozostałe serie obligacji Work Service notowane są powyżej nominału, a ich YTM brutto jest niewielkie, stąd emitent ten „przeszedł” z grupy powyżej mediany na stronę niższych rentowności.

W skład indeksu wchodzi obecnie parzysta liczba spółek (68), stąd wartość indeksu, wyliczana jako mediana, pochodzi od 2 przedsiębiorstw. Tymi najbardziej typowymi na zamknięciu piątkowej sesji okazały się spółki Ferratum (5,13 proc. YTM brutto) oraz Zakłady Mięsne Henryk Kania (5,22 proc YTM brutto). Obydwie zresztą były lub są w moim portfelu obligacji.

Zatem ostatecznie typowa rentowność (mediana) dla spółek notowanych na rynku Catalyst wyniosła 5,17 proc.

Publikację Indeksu Rynku Obligacji traktuję, jako okazję do przedstawienia ciekawych zdarzeń lub trendów z rynku obligacji przedsiębiorstw.

Pierwszym interesującym wydarzeniem było wspomniane już wycofanie z obrotu obligacji Work Service. Chociaż pozostałe serie obligacji tej spółki notowane są wyraźnie powyżej nominału, to ceny najbliższej serii WSE1016 w ostatnim czasie oscylowały w rejonach 98-99% wskazując na pewne obawy któregoś z inwestorów co do jej wykupu (lub po prostu problem z płynnością tego inwestora). Jak będzie, przekonamy się niebawem, gdy spółka wykupi (lub nie) te obligacje.

Warto również zwrócić uwagę na systematycznie rosnące notowania obligacji korporacyjnych Cyfrowego Polsatu (CPS0721), jeszcze 3 miesiące temu obligacje notowane były po 100,5 proc., a obecnie ich cena sięga 102,4 proc. To fantastycznie pokazuje, jak można dodatkowo zarabiać na nisko oprocentowanych obligacjach, szczególnie, gdy mają długi termin do wykupu. Mówimy o dodatkowym zarobku (oprócz standardowych odsetek) bliskim 2% w skali 4 miesięcy. Lepsze postrzeganie danego emitenta, to wyższe ceny jego obligacji, czyli niższe ich rentowności.

Rentowność brutto obligacji korporacyjnych Cyfrowego Polsatu
Rentowność brutto obligacji korporacyjnych Cyfrowego Polsatu

Na koniec porównanie rentowności obligacji spółek windykacyjnych – BEST i KRUK. Przez okres wakacji rentowności obligacji obydwu spółek w sposób zauważalny rosły (czyli ich ceny spadały). W przypadku obligacji KRUK trend ten wygląda na powstrzymany (pytanie, jak rynek wchłonie kolejne nowe emisje tej spółki), w przypadku BEST rentowności nadal znajdują się na wysokich poziomach. Można zastanawiać się, czy wzrost różnicy w rentownościach ma uzasadnienie.

Porównanie średniej rentowności brutto obligacji BEST i KRUK
Porównanie średniej rentowności brutto obligacji BEST i KRUK

Jeżeli chodzi o grupę BEST, to pragnę przypomnieć, że niedawno napisałem jej analizę dla portalu obligacje.pl. W przypadku tej grupy warto również zauważyć, że najwyższą rentowność zapewniają najbliższe do wykupu obligacje wyemitowane przez jeden z funduszy należący do BEST. Fundusz ten jest w pełni kontrolowany przez BEST i prowadzi znaczną część operacyjnego biznesu grupy, można zastanawiać się, czy rynek poprawnie wycenia te obligacje – co do zasady papiery najbliższe do wykupu powinny zapewniać najniższą rentowność.

Rentowności brutto obligacji grupy BEST wg daty do wykupu
Rentowności brutto obligacji grupy BEST wg daty do wykupu

 

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Dziękuję firmie notoria.serwis za pomoc w zebraniu danych dotyczących rentowności obligacji przedsiębiorstw.

Zachęcam do dyskusji pod wpisem – pomysły na nowe inwestycje, nieefektywność rynku itp. mile widziane.

Wpisy dotyczące wartości Indeksu Rynku Obligacji będą pojawiały się cyklicznie w każdy weekend.

[sgmb id=”1″]

7 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 23.09.2016

 1. Grzegorz Deuter

  Przydałby się taki sam wykres słupkowy dla Kruka

 2. Grzegorz,
  KRUK ma trochę więcej serii, wykres jest mniej czytelny, ale książkową prawidłowość mają zachowaną, najbliższe serie do wykupu dają najniższą rentowność

 3. ya-1

  jeżeli ma ktoś chęć kupić wspomnianą w artykule serię BEST II FIZ, czyli BS20118, to trzeba zwrócić uwagę, że w styczniu 2017 dojdzie do planowej amortyzacji 1/3 jeszcze istniejących po poprzedniej amortyzacji papierów (to amortyzacja przewidziana w prospekcie emisyjnym i nie należy się premia za wcześniejszy wykup)

 4. Darek,

  Nie mniej jednak daje rentowność brutto do 6% (przy kursie 100.00 i prowizji 0.10, co nie wszyscy mogą osiągnąć), od 5.60% , które dalej jest atrakcyjne na tle innych serii i co dla każdego jest osiągalne ( kurs 100.40, prowizja 0.19)

 5. remigiusziwan

  Rzeczywiście jest amortyzacja 1/3 ilości obligacji, przepraszam, przeoczyłem to. Jednak mimo to, nadal przy kursach 100-100,4 seria ta wygląda całkiem interesująco w porównaniu do pozostałych

 6. Wojtek

  Co do BEST to czy ma ktoś jakieś zdanie na temat otrzymanego dziś pozwu sądowego na 60 mln zł od Kredyt inkaso? http://forsal.pl/wydarzenia/artykuly/979357,best-otrzymal-pozew-sadowy-kredyt-inkaso-o-zaplate-60-73-mln-zl.html

 7. Mogę powiedzieć, że nawet jak BEST miałby przegrać, to się nie przewróci, a dodatkowo ma ponad 30% akcji KI więc 30% kasy jakby zapłacił sobie.
  Co do kwestii prawnych, to się nie wypowiadam.

Skomentuj