Ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka. Tak można określić zmagania z rynkiem Catalyst. Miesięczne stopy zwrotu często wyglądają jak błąd statystyczny, ale jak doda się je w skali roku, to już jest całkiem przyzwoity wynik. Sierpień okazał się kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla mojego portfela obligacji, a i dla wyników porównywanych funduszy obligacji. Potwierdza to wcześniej już stawianą tezę, że od początku roku trwa moda, a może i mini-hossa (?) na rynku Catalyst.

Wpis z wynikami pojawia się z małym opóźnieniem, bo i sporo się działo się u mnie, czy w samym portfelu, ale też w związku z odejściem z etatu zmieniłem Excela na Open Office, co wymagało lekkiego tuningu plików. Ok, do rzeczy.

 

W sierpniu portfel wypracował bardzo dobry wynik 0,79%, za ostatnie 3 miesiące wynik wynosi 1,86%, za pół roku 4,51%, a za 12 miesięcy jest to 6,92%. Bardzo ładnie. Muszę dodać, że sam wynik jest netto (po zapłaceniu podatku od otrzymywanych odsetek), jednak nie obejmuje on niepracującej gotówki na koncie. A, że w sierpniu wolna gotówka przekraczała czasami i 10% portfela, wynik po jej uwzględnieniu byłby nieco niższy. Od nowego roku zmienię sposób liczenia wyniku, pod uwagę będę po prostu brał wartość całego konta maklerskiego (najpierw muszę sprzedać z niego pozostałe akcje). Z kolei zdywersyfikowany portfel obligacji, o którym pisałem tutaj i który już pomału kończę, od początku buduję na osobnym koncie maklerskim, tak aby nie było problemów z podawaniem jego wyników.

Miesięczne stopy zwrotu z portfela prezentują się następująco:

Miesięczne wyniki portfela obligacji korporacyjnych
Miesięczne wyniki portfela obligacji korporacyjnych

W sierpniu pojawiło się u mnie kilku debiutantów, mam też 2 rozstania, w tym jedno z kluczowym emitentem. Tak jak pisałem już poprzednio, zastanawiam się, co z tym portfelem zrobić, jak prezentować go Wam. Zbyt często kupuję coś lub sprzedaję kierując się atrakcyjną ceną, a przez to skład i struktura portfela ciągle się zmienia. Stąd właśnie pomysł z portfelem zdywersyfikowanym, przy którym nie będzie wielu zmian.

Skład portfela obligacji korporacyjnych rynku Catalyst po sierpniu 2016

W sierpniu na rynku Catalyst dokonałem następujących transakcji (kolejność alfabetyczna):

Sprzedałem ze względu na dobrą cenę obligacje Alior Banku ALR0421. Przygoda z tą serią obligacji okazała się jedną z bardziej korzystnych w historii dla mojego portfela i potwierdziła tezę, że warto znać dodatkowe warunki emisji. Przypomnę, że dla tej serii kluczowe było, że Alior Bank nie zdecydował się na dokonanie ich wcześniejszego wykupu. W momencie, jak ten dzień minął, cena obligacji była nadal atrakcyjna. W efekcie w niecałe pór roku zarobiłem na tych obligacjach więcej, niż normalnie w ponad rok.

Jedne obligacje Alior Banku poszły, drugie przyszły, a były to ALR0522, których cena w pewnym momencie mocno spadła. Część z kupionych już jest sprzedana, ale odrobinę obligacji Alior Banku w portfelu pozostało.

Nieznacznie zwiększyłem udział w portfelu obligacji BEST (BST1018). Podobnie chyba, jak większość inwestorów, nie zakładam, że problemy z przejęciem Kredyt Inkaso będą miały wpływ na obsługę obligacji.

Dokupiłem trochę obligacji Capital Park (CAP0617), które wcześniej sprzedawałem po dobrych cenach.

Pojawił się w portfelu nowy emitent – COMP, którego obligacji CMP0620 nieco zakupiłem. I trochę już sprzedałem po wyższej cenie. Wkrótce potem COMP ogłosił słabe wyniki i naruszenie warunków emisji obligacji, co z jednej strony jest niepokojące, a z drugiej skutkuje podwyższeniem marży na obligacjach. Niezły orzech do zgryzienia, co z tą spółką dalej zrobić .

Całkiem zabawna historia, stwierdziłem, że muszę zacząć wydawać kasę, bo za dużo jej się uzbierało i dokupiłem obligacji Cyfrowego Polsatu (CPS0721) mimo ich rosnących cen. O mało nie kupiłbym ich od siebie, bo za chwilę zrealizowało się moje wcześniejsze zlecenie sprzedaży z zaledwie nieco wyższą ceną. Po uwzględnieniu prowizji zarobiłem na tej transakcji 8 zł .

W portfelu pojawiły się obligacje Dekpol (DEK1018). Zapoznawczo.

Wielkie pożegnanie nastąpiło z obligacjami Ferratum (FRR0517). Uważam je za jedno z lepszych „odkryć” na rynku Catalyst, przyniosły mi całkiem niezłe stopy zwrotu i procentowo i kwotowo. Jednak wysoka cena na Catalyst oznaczała możliwość wyjścia z tej inwestycji z zainkasowaniem zysków na kilka miesięcy na przód. Bardzo szkoda, nie wiem, czy jeszcze będzie okazja do powrotu do Ferratum.

W poprzednim miesiącu sprzedawałem obligacje Ghelamco, a w tym i sprzedawałem (GHK0718) i kupowałem, tym razem padło na GHE1119. W efekcie udział obligacji Ghelamco wrócił do zakładanego max 10% w portfelu.

Korzystając z rosnących notowań wyszedłem (ogólnie jednak ze stratą) z obligacji Getin Noble Banku (GNB0221, GNB1220). Doceniam „wybronienie” się banku w kwestii współczynników wymaganych przez KNF, ale odpuszczam ze względu na wchodzącą wkrótce ustawę tzw. Resolution, o czym napiszę więcej w nadchodzącym tygodniu. „Dzięki” tej ustawie znajdą się prawne narzędzia do szybkiej zamiany (w razie kłopotów banku) obligacji podporządkowanych na akcje GNB, a ja nie chcę być akcjonariuszem tej instytucji.

Na koniec lipca udział obligacji Kruk w moim portfelu odnotował rekordowe poziomy, przekraczające moje limity, toteż w sierpniu mimo nie najlepszych cen nieco go zmniejszyłem, sprzedając obligacje KRU0521.

Sprzedałem też obligacje Lokum Deweloper (LKD1017), mimo niskiego oprocentowania ogólnie dały nieźle zarobić (kupowane poniżej nominału).

Nieznacznie dokupiłem obligacji MCI (MCI1218).

W moim portfelu pojawił się niedawny debiutant z Catalyst – obligacje Medort (MED0420).

Nastąpił też powrót spółki MW Trade i jej obligacji MWT0119, których cena w pewnym momencie atrakcyjnie spadła.

W ramach dywersyfikacji zakupiłem też kilka sztuk obligacji OT Logistics (OTS1118).

Zwiększyłem nieco udział obligacji PCX0620 (ze względu na rosnące szanse na obniżki stóp procentowych), niestety nie wiedziałem, że za chwilę PCC Exol wystąpi z nową emisją, która właśnie trwa i umożliwia kupno obligacji po niższej, od obecnie dostępnej na rynku, cenie.

Sprzedało się kilka wcześniej kupionych obligacji spółki Pragma Inwestycje (PIN1016).

Rozsądna cena i bliski czas do wykupu spowodowały powrót do portfela obligacji Polnord (PND0217).

Dokupiłem obligacji Robyg (ROG0218).

Odbudowałem pozycje na obligacjach Ronson (RON0518), obligacje tego emitenta były bohaterem wpisu dotyczącego podatków na Catalyst.

Sprzedałem nieco obligacji Vantage Development (VTG0418) jednocześnie dokonując handlu (kupno i sprzedaż) na obligacjach VTG0617. 

Dobra cena i kolejny nowy emitent wylądował w portfelu, padło na Work Service i obligacje WSE1016.

Znowu bym zapomniał, sprzedałem kolejną porcję jednostek uczestnictwa w funduszu NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego, o czym informowałem na profilu Facebook.

 

Jak widać, mimo sierpnia i wakacji, na Catalyst i u mnie w portfelu, działo się bardzo dużo. Wielu nowych emitentów, to efekt równoległych działań nad portfelem zdywersyfikowanym, a część zakupów to efekt podpowiedzi Czytelników – dziękuję! Dalej już postaram się streszczać . 

 

Skład procentowy portfela obligacji korporacyjnych na rynku Catalyst po sierpniu 2016

Wygląda następująco:

Skład portfela obligacji korporacyjnych na 31.08.2016
Skład portfela obligacji korporacyjnych na 31.08.2016

W skrócie, jest nieźle, największe pozycje to te, do których mam największe przekonanie, a najmniejsze mają udział typu 1%, jeżeli coś się z nimi stanie, nie będzie to katastrofa dla portfela, a ja będę mógł zapoczątkować serię wpisów o praktycznym dochodzeniu swoich wierzytelności.

Skład portfela obligacji korporacyjnych według branż

Skład portfela obligacji korporacyjnych na 31.08.2016 wg branż
Skład portfela obligacji korporacyjnych na 31.08.2016 wg branż

Rozbicie na branże wygląda już lepiej, niż to kiedyś bywało, ale tutaj i tak nie jest kluczowe, najpiękniejsze będzie przy prezentowanym wkrótce portfelu zdywersyfikowanym. Przepraszam za taki, a nie inny wykres, nie do końca czuję jeszcze się w tym alternatywnym Excelu.

Wyniki portfela obligacji korporacyjnych rynku Catalyst w sierpniu 2016

Wyniki portfela obligacji w sierpniu 2016
Wyniki portfela obligacji w sierpniu 2016

Jak widać, wszystkim poszło nieźle. Co do mojego portfela, co nieco o wpływie na wynik napisałem przy poszczególnych transakcjach.

Narastająco za ostatnie 12 miesięcy sytuacja portfela obligacji korporacyjnych rynku Catalyst wygląda następująco (% liczony jest od 01.01.2014).

Wyniki portfela obligacji za ostatnie 12 miesięcy
Wyniki portfela obligacji za ostatnie 12 miesięcy

Prawie 7% w 12 miesięcy. Jest radość, jest i czujność. Radość tym większa, że przy takiej stopie zwrotu czuję dodatkowe wsparcie finansowe w moich blogerskich bojach (od września już nie pracuję na etacie, a zajmuję się blogiem i analizami).

Podsumowanie

Sierpień na Catalyst był ciekawy, wrzesień zaczął się już równie ciekawie i pewnie będzie tak dalej, biorąc pod uwagę kolejne nowe emisje. Mam nadzieję, że o wielu ciekawych sprawach będę mógł Cię poinformować poprzez tego bloga.

Pomóż mi proszę dotrzeć do jak najszerszego grona Czytelników:

Udostępniając ten wpis na Facebooku,

Lubiąc mnie i bloga na Facebooku,

Bądź ze mną w kontakcie poprzez Newsletter.

Dziękuję i życzę udanych inwestycji.

Napisz proszę, jak wyglądają Twoje wyniki w sierpniu.

[sgmb id=”1″]

13 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych rynku Catalyst w sierpniu 2016

 1. Janusz

  A dlaczego Alior nie wykupił tych obligacji,skoro bez problemu mógł uplasować nowe o dużo niższych rentownościach?BPS to było wiadomo,że jest bez kasy.Tutaj zapomnieli?A może..

 2. Motywów może być wiele, chociażby właśnie ten, że brak wykupu oznaczał skok ceny obligacji o 10 p.p. w krótkim czasie. Ktoś, kto te obligacje posiadał, nieźle na tym zarobił…

 3. Grzesiek

  Też zakupiłem pakiecik obligacji Aliora ALR0421 niestety dzień po braku informacji o braku wykupu. Oczywiście dzień wcześniej byłoby 5% więcej. Na razie nie palnuję sprzedawać, uważam obligacje Aliora za jedne z lepszych pod względem stosunku oprocentowania/ryzyka.

  Ostatnio zainteresowałem się obligacjami AIN0717, może warto by było prześwietlić emitenta?

 4. Mariusz

  Remigiusz czy sądzisz, że osoby decyzyjne mogły działać na szkodę spółki po to, aby dać zarobić…. hmmm, swoim znajomym?

 5. Mariusz
  Oczywiście że tak nie sądzę, bo to byłoby przestępstwo. I żeby to uciąć napiszę zapytanie do relacji inwestorskich Alior Banku, co stało za taką decyzją :).

  Grzesiek
  AIN0717 to trochę mała emisja jak na obecne moje podejście do Catalyst.

 6. Obligacje

  Na WSE1016 ruch jakby parzyło

 7. wykup za chwilę, rentowność netto do wykupu kosmiczne 18-20%. Ktoś z Was się odważył i wziął?

 8. Kwasny Jozek

  Ja się odważyłem 🙂 Pozostałe serie jakoś nie parzą właścicieli póki co, kurs akcji wzrósł od połowy sierpnia ok. 25%…

 9. Sartap

  Całkiem przypadkiem wszedłem na bloga i widzę, że prowadzi go całkiem niezły gość.
  Dołączam się kolego – czas coś zarobić

 10. Sartap
  dzięki za dobre słowo, pamiętaj tylko proszę, że wszystkie decyzje podejmujesz na własne ryzyko i odpowiedzialność 🙂

  Kwasny Jozek
  też się odważyłem. Może spółka bilansem nie rzuca na kolana, ale mimo to uznałem, że spróbuję.

 11. look

  VTG0120 pojawił się dziś z podażą po nominale

 12. look

  WSE1016 – a co z podatkiem od kuponu?
  Sytuacja WSE jest słaba jak się popatrzy w bilans.
  Goodwill 470M !!! A equity 344M. Dziura na 130M.

 13. look, tak WSE słabo wygląda bilansowo, ten zakup jest raczej niewielkich rozmiarów jak widzisz i typowo to zakład pod udany wykup. Słaby bilans WSE ma już długo, a póki co fundy ją finansują i liczę, że tak też będzie tym razem.

Skomentuj