Indeks Rynku Obligacji mówi: dziś jest lepszy moment na zakup obligacji korporacyjnych na Catalyst, niż we wszystkich poprzednich pomiarach.

Niestety, Indeks nie mówi nam, czy za tydzień moment nie będzie jeszcze lepszy, bada on przeszłość, a nie prognozuje przyszłości…

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 25.11.2016 wyniosła 3,64 punktu procentowego, bijąc ubiegłotygodniowy rekord o 0,02 punktu procentowego. Historycznie najwyższe rentowności obligacji wchodzących w skład indeksu oznaczają, że ich ceny stopniowo się osuwają, stwarzając możliwości na ciekawe zakupy. Sytuacja ta jest zgodna z moimi odczuciami i z opiniami niektórych Czytelników bloga.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 25.11.2016
Indeks Rynku Obligacji na dzień 25.11.2016

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M w poprzednim tygodniu pozostała na poziomie 1,73 punktu procentowego. Nie zmieniła się liczba emitentów wchodzących w skład Indeksu, co oznacza, że nadal brak nowych debiutów na rynku Catalyst.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Medianą – czyli emitentem obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla indeksu, okazała się spółka Ronson Europe NV. Wykres średniej rentowności jej obligacji prezentuje się następująco:

20161125-rentownosc-obligacji-ronson
Warto zwrócić uwagę na obecne wydarzenia ze spółki. Ronson zapowiedział skup i umorzenie prawie 40 proc. akcji od swojego akcjonariusza. Skup ma zostać rozliczony poprzez przekazanie akcjonariuszowi warszawskiego projektu Nova Królikarnia. Więcej o planowanej transakcji i jej wpływie na sytuację Ronson przeczytasz w tym miejscu.

Jedną ze spółek, które aktualnie „ciążą” Indeksowi, jest MW Trade. Zyski spółki spadają, kurs akcji również, stąd pewnie też podobna reakcja obligacji.

20161125-rentownosc-obligacji-mw-trade

Z kolei wbrew ostatniej tendencji rynkowej, cały czas mamy do czynienia z umacnianiem się cen obligacji banków (czyli rentowności ich obligacji spadają) – mam na myśli te najbardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Pierwszym z banków jest Alior Bank, którego wykres średniej rentowności obligacji wygląda następująco:

20161125-rentownosc-obligacji-alior-bank
Warto również zwrócić uwagę na zachowanie się obligacji Banku Pocztowego, tych plasowanych w ofertcie publicznej w czerwcu bieżącego roku. Ich obecna cena na Catalyst wynosi 104,6 proc., podczas gdy we wrześniu po debiucie można było je nabywać w granicach 101,5 proc. Dodatkowe 3 proc. zysku w nieco ponad 2 miesiące robi wrażenie i pokazuje, że warto szukać ciekawych transakcji na Catalyst.

Obydwa banki mają przynajmniej jedną wspólną cechę, solidnych akcjonariuszy, w przypadku Aliora – PZU, a Pocztowego – Pocztę Polską i PKO BP.

Nadal obserwujemy zachowanie obligacji IPF, czyli Providenta. Wspominałem ostatnio o spadku cen tych obligacji, który nie miał potwierdzenia w notowaniach akcji i obligacji na giełdzie w Londynie. Zeszły tydzień przyniósł odreagowanie spadków, zobaczymy co przyniesie nadchodzący.

20161125-rentownosc-obligacji-ipf
W rejonach najniższej ceny obligacji (90 proc.) miały miejsce bardzo duże wartościowo transakcje. Szukający teorii spiskowych mógłby stwierdzić, że ktoś zbudował sobie niezłą stratę (sprzedając po 90 proc.), a druga strona niezły potencjalny zysk na tych transakcjach. Na szczęście na blogu nie zajmujemy się teoriami spiskowymi :).

A będąc przy zyskach i stratach – warto pamiętać, że zbliża się koniec roku i biura maklerskie udostępniają przewidywany wynik podatkowy. Warto go sprawdzić, a ktoś, komu „grozi” zapłata podatku za 2016 rok, ma jeszcze czas na podjęcie działań zapewniających odpowiedni balans pomiędzy wsparciem budżetu Państwa, a nie uszczuplaniem swojego budżetu domowego.

Jeżeli uważasz wpis za interesujący, podziel się nim na Facebooku, dotrze on dzięki temu do większej liczby osób, dziękuję:

[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

3 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 25.11.2016

 1. andrew

  Tanio to prawda, może to realizacja zysków? Albo przeniesienie kapitału w inne aktywa?

 2. Marc0101

  Proszę wprowadzić indeks obligacji które można uznać za bezpieczne w 100% (np. kruki KRUXX17) z terminem do 12 miesięcy .
  Zobaczy pan prawdziwy obraz rynku.
  Strach teraz brać cokolwiek z terminem dłuższym niż koniec 2017.

 3. Marc0101 – zawsze trzeba być czujnym, inwestowanie = ryzyko, ale z tym strachem to bym aż tak daleko nie szedł. Trzeba wybierać właściwych emitentów i przydzielać im odpowiedni udział w portfelu. Brzmi prosto, ale oczywiście proste to jest tylko w teorii 🙂

Skomentuj