Limity wpłat na IKE i IKZE w 2018 roku sprawdzisz w tym wpisie.

Limit wpłat na IKE w 2017 roku wynosi 12.789 zł.

Pod koniec roku na blogu z reguły podaję limit wpłat na IKE na kolejny rok (2017) i wyliczam zalety inwestowania w obligacje korporacyjne poprzez IKE. Do tej pory rekomendowałem IKE jak obowiązkowy produkt dla każdego inwestora z rynku Catalyst. Tym razem niestety nie jestem już tak optymistycznie nastawiony, a wszystko za sprawą zapowiedzi zmian w IKE (powiązanych z likwidacją OFE) i jednego slajdu (strona 27) z prezentacji wicepremiera Morawieckiego:

ProgramBudowyKapitalu_prezentacja

 

Planowane zmiany w IKE

Zacytuję zaznaczony fragment: Konieczność modyfikacji IKE np. poprzez obowiązek wykupu za co najmniej 75% środków w IKE emerytury okresowej lub dożywotniej z możliwością 25% wypłata jednorazowa (analogicznie do IPK).

Wygląda na to, że po OFE, IKE staną się kolejnym etapem budowania @dobrazmiana dla wszystkich, co rzadko oznacza coś dobrego dla posiadających kapitał lub dochody. Pozostaje pytanie jak szybko i w jakiej formie zmiany zakładające zamrożenie pieniędzy do emerytury zostaną wdrożone. Po przygodach z branżą pożyczkową (brak przewidywalności i szybkie tempo zmian) wolę tego nie sprawdzać. Również użyte w prezentacji słowo „konieczność” oznacza, że taka zmiana najprawdopodobniej nastanie i to raczej szybciej, niż później.

Co będzie z pieniędzmi już zgromadzonymi na IKE? Jeżeli ktoś zapyta mnie o zdanie – wg mnie najprawdopodobniej będą one uwolnione od powyższego zapisu (tzn. będzie on dotyczył nowych środków). Jest jednak mały problem. Nawet zakładając 90 procent szans na to, że środki już wpłacone są bezpieczne, to ten scenariusz daje nam niewielką korzyść w postaci nie płacenia podatku od otrzymywanych odsetek. Jeżeli jednak nastąpi sytuacja przeciwna, czyli środki zostaną zablokowane do emerytury – to dla mnie strata jest ogromna. Nawet, jeżeli pewnie i tak kasę na IKE trzymałbym do emerytury, to nie lubię, gdy ktoś narzuca mi obligo, wolę zarobić mniej, ale na moich zasadach.

Dlatego zdecydowałem się na:

Póki co nie dopłacam nowych środków do IKE w 2017 roku,

Zamieniam obligacje długoterminowe na te z terminami wykupu w 2017 roku (wykup przed zmianami w ustawach),

Powoli gromadzę gotówkę na IKE,

Bardzo poważnie rozważam wypłatę częściową lub nawet całościową środków z IKE. Jeżeli wątpliwości nie zostaną wyjaśnione, nie będę czekał do procesowania ustaw w Sejmie. Patrząc na to co można zrobić z branżą pożyczkową – zniszczyć ją jednym zapisem w ustawie i z vacatio legis 14 dni, kompletnie nie mam zaufania do obecnego rządu i do deklaracji stabilności i przewidywalności prawa.

Podsumowanie

Czytam właśnie książkę Nassima Taleba „Ślepy traf”, która między innymi omawia sytuację wystąpienia Czarnego Łabędzia, czyli mało prawdopodobnego zdarzenia, które „rozwala” cały wcześniejszy zysk. Za takie zdarzenie uważam możliwość dokonania zmiany w istniejących IKE – jest raczej mało prawdopodobne, ale jak wystąpi, to wszystkie moje dotychczasowe zyski będą nic nie warte, bo kasa będzie zamrożona do emerytury. Dziękuję również Czytelnikowi (Gauss) za dyskusję i doprecyzowanie pojęcia wartości oczekiwanej, które chyba najlepiej oddaje sytuację z IKE.

Dlatego też, chociaż uważam, że są większe szanse, że już z wpłaconymi środkami nic złego się nie stanie, to uwzględniając konsekwencje wystąpienia Czarnego Łabędzia, zdecydowałem się na bardzo defensywne podejście do IKE.

W kwestii formalnej limit wpłat na IKE w 2017 roku wynosi 12.789 zł.

Jeszcze jedno. Mleko zostało rozlane. Nie ma na dziś dla mnie już znaczenia, jak skończy się sytuacja ze zmianami w IKE, być może pozytywnie dla aktualnie oszczędzających (tak zakłada mój scenariusz bazowy). To nie jest na dziś istotne, istotne jest to, że (w moim przypadku) nastąpiła utrata zaufania do Państwa, jako gwaranta stabilnego i przewidywalnego prawa. Smutne i przykre, że tym kończę ostatni wpis w 2016 roku.

Mimo wszystko życzę Wam i sobie, aby w 2017 roku spotykały nas tylko przyjemne niespodzianki. I biorę się za spisanie celów prywatnych i blogowych na nadchodzący rok :-).

[sgmb id=”1″]

33 komentarzy - “Limit wpłat na IKE w 2017 roku, a właściwie co dalej z IKE

 1. Marek

  „nastąpiła utrata zaufania do Państwa, jako gwaranta stabilnego i przewidywalnego prawa. ”

  Dopiero teraz?

 2. darek,

  Lepiej późno niż za późno.

 3. Aniella

  Wow! Ja nie jestem zaangażowana ani w IKE ani w IKZe – wychodzę z założenia, że jak rząd do czegoś namawia (a nie jest to obowiązkowe) to trzeba to szerokim łukiem omijać. A jaką masz pewność, że nie uchwalą, że dotyczy to także środków zgromadzonych przed wejściem w życie nowych przepisów? Żadną! Przecież 'suweren dał im mandat” to mogą uchwalić, że ziemia jest płaska i nie spada w czeluść piekielną tylko dlatego, że opiera się na 4 żółwiach. Nikt tak nie zadba o Twoje pieniądze i nikt się nie interesuje Twoimi pieniędzmi tak jak rząd. Czas najwyższy chyba tego wścibskiego nochala utrzeć kierując się ku sprawdzonemu bankowi ziemskiemu (nie mam na myśli kupowania nieruchomości bo te mogą znacjonalizować). Udanego Sylwestra i perlistego szampana Autorowi oraz wszystkim Czytelnikom tego bloga życzę – co wypijemy to nasze, przynajmniej będziemy mieli co wspominać!

 4. D.

  Co myślicie o IKZE w przypadku płacenia 32% podatku? Opłaca się tutaj wpłacać? Czy IKZE potraktuja tak jak IKE?

 5. Janusz

  Osobiście nie widzę NOWYCH powodów,żeby coś zmieniać.W tych projektach nie ma intencji z…a kasy z IKE tylko z OFE.
  PO też obiecywała zniesienie podatku Belki(a zamiast zrobiła go szefem NBP). Kto następny w kolejce to zobaczymy…Może progi dla podatku Belki…?Socjalistyczny rząd ma zawsze wiele takich pomysłów.

 6. Anonim

  Mark Twain
  Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament
  Mark Twain

 7. Aniella

  @Janusz „W tych projektach nie ma intencji z…a kasy z IKE tylko z OFE..” Nie ma. No to będzie! Uchwalimy w pół godziny.

 8. darek,

  Janusz, A to na jakiej podstawie stwierdzasz, że nie ma intencji? Ja widzę niedbale zrobiony slajd w PowerPoincie i jak byk ww. przytoczony zapis, który ma dość jednoznaczną wymowę. Tzn. ukradną 75% środków z IKE na bliżej nieokreślony czas a potem będą oddawać w kawałkach jeśli coś z tego zostanie. Jeśli nie byłoby złych intencji to powinni już dawno to wyjaśnić i sprostować. A jeśli nie widzą tutaj zagrożenia nie mając złych intencji, to są dyletantami na niewłaściwym miejscu. Zgadnij, co jest gorsze.

 9. Janusz

  Tak to widzę,że NIE MA intencji…do końca to pewnie władze same nie wiedzą co będzie.Te Powerpointy nie zwiększają szansy
  z..a dotychczasowych wkładów na IKE.Tak mogą to zrobić za pół godziny(mogli to zrobić rok temu i wcześniej-nie tylko PiS tak działa).OSTATNIO nic się nie zmieniło .Socjaliści są u władzy od lat a od roku tacy bardziej czerwoni I nieudolni ekonomicznie

 10. Za małe są środki w III filarze by rząd miał chcieć je zablokować, do tego rząd chce zachęcić by wpłacać dobrowolnie więcej, a więc rozwiązania nie będą zniechęcające dla dotychczas wpłacających. Vacatio legis też powinno być dłuższe, niż w przypadku firm pożyczkowych, które sympatii społecznej nie budzą.

 11. Wiemy co być powinno i co jest rozsądne, nie wiemy co postanowi prezes, jak już projekt będzie w Sejmie :). A projekt jest dla Morawieckiego jednym z ważniejszych więc pewnie jakieś gierki i podchody będą.

  „Wpłacać dobrowolnie” – na razie to wszędzie widzę przymus – z OFE powstanie 16 mln „dobrowolnych” IKE, do tego Pracownicze Programy Emerytalne – „dobrowolne”, ale dopiero po kilku miesiącach od obowiązkowego założenia możliwość rezygnacji, kto wie czy tak nie będzie z dotychczasowym IKE, dobrowolne, ale…

  Rozsądek, logika podpowiada, że z kasą już zgromadzoną na IKE nic się nie stanie, ale jeżeli jest chociaż 5 proc. szans, że zostanie zablokowana to mi się już IKE nie opłaca 95 proc na mały zarobek vs 5 proc na dużą stratę, to niestety strata wygrywa.

  Co do IKZE, to jeżeli jesteś na 32% podatku, a w przyszłości przewidujesz, że możesz być na mniejszym, to pewnie na dziś warto skorzystać, tu na pewno są tak małe środki zgromadzone, że specjalnie nikt na nie się nie połasi. chyba

 12. Aniella

  Co do tego, że rządzą socjaliści (i przedtem tez socjaliści rządzili) ale ci co rządzą teraz są mniej ogarnięci ekonomicznie to przypominam, że cechą zasadniczą tego ustroju (socjalizmu) nie jest uszczęśliwianie społeczeństwa ale tworzenie problemów a następnie ich rozwiązywanie za pieniądze ukradzione tym co są bardziej zaradni ( w dobrym znaczeniu słowa 'zaradność’). W socjalizmie to i na Saharze piasku zabraknie o czym dobitnie świadczy przykład Wenezueli. A co do tego, że ilość środków zgromadzonych w III filarze jest na tyle niska, że mało interesująca żeby je 'lepiej zagospodarować’? Grosz do grosza i będzie kokosza. Uważam, że skok na III filar to kwestia czasu. Jeżeli chodzi o emerytury radzę nie wierzyć w tzw. umowy społeczne – umiesz liczyć to licz na siebie!. Jak rząd mówi, że chce naszego dobra to należy natychmiast sprawdzić czy jeszcze mamy portfel. Kasa dotychczas zgromadzona w IKE/IKZE być może nie zostanie po chamsku ukradziona (czytaj 'znacjonalizowana’) ale np. kulturalnie 'pożyczona’ aby wspomóc narodowy program budowy dronów-andronów, gwiazdolotów o napędzie warp-4 czy mieszkań na wynajem zlokalizowanych na takim wygwizdowie gdzie przysłowiowe ptaki zawracają tudzież innych cudeniek.

 13. marc0101

  „W socjalizmie to i na Saharze piasku zabraknie o czym dobitnie świadczy przykład Wenezueli.”
  Socjalizm mamy w Szwecji i niczego tam nie brakuje.
  Twój ukochany kapitalizm niszczy ludzi przenosząc miejsca pracy z Polski do bieda krajów w których ludzie pracują jak niewolnicy za 2 dolary dziennie.
  Dokładnie tak sama sytuacja była pod koniec Republiki Rzymskiej podbijano nowe kraje przywożono niewolników – wolni ludzie tracili pracę i majątki. A kasta noblitów uważał się że biedni to zwierzęta i sami są sobie winni.
  Efekt był taki że Republika upadła a w 235 roku ne. cesarzem został pastuch syn pastucha Maximinus Trak.
  Szanuj szanuj słabszych od Ciebie bo gdy ich zabraknie to Ty będziesz najsłabsza.

 14. andrew

  Marc0101, sam chyba przyznasz, że politycy zbyt dużo mieszają się nam do kieszeni/portfeli? 🙂

 15. lsd

  marc01 twoje komentarze są nie na temat, a analogie trącą demagogią, to że ktoś pracuje za 2 dolary ma niewiele wspólnego z niszczeniem branży w dwa tygodnie przez PIS, nie pierwszej zresztą, a co za tym idzie narażaniem na straty obligatariuszy tej branży, jak również ma niewiele wspólnego z tym, że pojawiło się zagrożenie nacjonalizacji prywatnych pieniędzy (IKE), to że ktoś sobie nie radzi to nie znaczy że ma prawo zabrać temu, który sobie radzi,

 16. bałem się tego wpisu ze względu na nawiązania do polityki.
  Póki co jest ok, ale granica bywa cienka i łatwo ją przekroczyć. Prośba o skupienie się nadal na merytoryce – czyli tematyce związanej z inwestowaniem w obligacje korporacyjne.

 17. marc0101

  A koncerny nie mieszają taki system jak jest teraz niszczy klasę średnią, zniszczył klasę dobrze zarabiających robotników, zniszczy rolników indywidualnych zostaną wielkie koncerny i ich przydupasy (polecam statystyki zarobków i posiadanego majątku w np. USA). Dla ratowania bazy konsumenckiej sprowadza się do UE miliony muzułmanów (Imperium Romanum tez tak robiło).
  Kapitalizm taki jak jest teraz to władza ekonomiczna w rękach psychopatów gotowych np. zniszczyć wszystkie lasy deszczowe na dużej wyspie żeby móc pozyskać szkodliwy olej palmowy następnie dodawać ten olej do np. nutelli okłamując ludzi że ta „trucizna” jest „zdrowa i naturalna”.
  Państwo jest potrzebne bo bez niego 1% społeczeństwa będzie miał wszystko a reszta będzie zdychać z głodu lub żreć pół trucizny.

  Co do emerytur to jedyną ich gwarancją dla 99% ludzi jest państwo głównie dla tego że zachowanie wartości kapitału przez okres 30-40 lat jest ekstremalnie trudne i nie osiągalne dal 99% społeczeństwa.

 18. Aniella

  @lsd Dziękuję za być może nieplanowaną obronę mojego stanowiska. Widzę, że dyskusja zeszła już nie tylko na tematy 'marynistyczne’ ale wręcz gastronomiczne (Nutella). Dla miłośników gotowania i dyskusji o zdrowej żywności są inne fora. Niestety polityka z ekonomią się przenikają toteż pewnych elementów politycznych uniknąć się nie da, zatem 'ad rem”. Słusznie zauważyłeś, że jednym ruchem kładzie się na łopatki całą branżę (nieliczni może przeżyją). Branżę, która aby pożyczać, pożyczyła pieniądze nie od mitycznych brzuchatych kapitalistów jak z plakatów z epoki soc-realizmu ale od drobnicy takiej jak większość tu piszących i zaglądających na to forum. Takich którzy uczciwie (!), płacąc podatki chcą swój uciułany grosz legalnie pomnożyć. Jak któryś z tych emitentów padnie to nikt im kasy nie zwróci i nawet defaultu nie będą sobie mogli od podatku odliczyć (!). I tak oto pod sztandarem ratowania 'drobnicy’ przed krwiopijcami inna 'drobnica’ być może dostanie porządnego kopa i dokona się wielki akt sprawiedliwości 'społecznej’ – ci co mieli 'coś’ nareszcie będą mieli 'nic’ ku uciesze tych to też mieli 'nic’. No chyba nie o to w tym wszystkim chodzi..

 19. Anonim

  Zgadzam się z Remigiuszem,zamiast biadolić i politykować lepiej zastanówmy się w jaki inny sposób można zabezpieczyć się na starość.

 20. jl

  Fajnie,po 3 latach z IKE trzeba się będzie rozglądnąć za jakimś innym sposobem oszczędzania na starość.Ktoś ma jakieś pomysły?

 21. Anonim

  ja już 1/3 kasy z ike wypłaciłem, dalej wypłacać planuje w 2017roku, do likwidacji całkowicie IKE jeszcze sie nie przekonałem, narazie obserwuje sytuacje i zmniejszam zaangażowanie

 22. Aneta

  Mam wrażenie, że czasami popularność szkodzi, przynajmniej jeśli chodzi o adekwatność dyskusji do tematu (patrz marc0101). Jeszcze chwila i zrobi nam się tu forum onetu, gdzie będą nas wyzywać od kapitalistycznych krwiopijców pożyczających firmom rujnującym ludzkie życie.
  Co do IKE to po pierwsze ten slajd jest dla mnie zupełnie niejasny. O co tam chodzi? Co to za emerytura okresowa? Czyżby 75% moich środków Pis zamierzał najpierw definitywnie zamrozić do emerytury, a potem po osiągnięciu sędziwego wieku nadal nie pozwolił mi ich wyjąć bez podatku tylko wypłacał jako jakaś „emerytura okresowa”? A jeśli tak to kto zadecyduje w jakich ratach? Może sobie ustalą, że miesięcznie mogę wypłacać po 500 zł i na cholerę wtedy będę wpłacać co roku te 12 tysięcy. A co jak umrę przed 60tką.. wtedy pewnie środki odziedziczy mój syn i też ich sobie nie wypłaci tylko przejdą na jego IKE i będzie musiał czekać do swoich 65 lat żeby łaskawie skubnąć jakieś grosze z ekstra „okresowej emerytury”. Może trochę za daleko wybiegłam w swoich rozważaniach, ale wg mnie tak to może wyglądać.

 23. Aniella

  Otóż to! Obawiam się, że scenariusz opisany przez Anetę może stać się całkiem realny. No przecież tyle razy powtarzano, że oszczędności leżą i się marnują zamiast wspomagać gospodarkę. Toteż coby się nie marnowały… A tak przy okazji ceny srebra w ciągu roku wzrosły o ponad 15%, palladu o ponad 20%. Jak wynika z oświadczenia majątkowego pewnej znanej pani 'profesor’ inwestuje ona w metale. Może to jest jakaś alternatywa?

 24. Aneta

  Z tego co widzę w Polsce srebro objęte jest 23% vatem, więc kupując 1 uncjową srebrną monetę bulionową płacimy teraz około 88 zł. Natomiast chcąc ją odsprzedać zaraz po kupnie w tzw. mennicy (będącej w rzeczywistości firmą sprzedającą złoto i srebro) dostaniemy za nią już tylko 71 zł. Wg mnie lepiej już kupować złoto, które nie jest objęte vatem, tam różnice % między kupnem i sprzedażą są mniejsze. Z tego co przeczytałam w internecie ze względów bezpieczeństwa lepiej unikać kupna dużych sztabek bo chociaż im sztabka większa tym niższa cena, to jednak mogą być one łatwiej podrabiane wolframem. Taka dygresja 🙂

 25. Wojtek

  Zastanawiam się co może oznaczać to zamrożenie 75% kapitału z IKE. Czy chodzi o to, że dalej mogę swobodnie je inwestować w obligacje i akcje, ale wypłacić mogę dopiero w jakichś ratach po osiągnięciu wieku emerytalnego, czy może będzie to jakieś dziwactwo typu, że muszę nagle sprzedać 75% papierów które trzymam w obligacjach i zrobić z nich jakiś dziwny transfer pieniędzy na dajmy na to nowy państwowy fundusz inwestycyjny z którego dopiero później będzie mi wypłacana emerytura okresowa? Ta druga wizja wydaje mi się już zupełnie absurdalna, ale nie wiem zupełnie czego się można po nich spodziewać. Do tej pory poleciłem IKE mojemu tacie i mamie, obojgu niewiele brakuje już do emerytury więc zastanawiam się czy w ich przypadku może jednak lepiej nie dokonywać póki co żadnych wypłat.

 26. darek,

  Wojtek, Ta pierwsza wizja również jest absurdalna.

 27. lsd

  no właśnie te 75% nigdy nie będzie można wypłacić, w zamian będzie szczątkowa emerytura z ZUS, czyli na dzień dzisiejszy 75% od razu upaństwawiają, a 25% możesz wypłacić po osiągnięciu emerytury, za to upaństwowienie 75% mają coś dać, ale pewnie sami nie wiedzą co, a zresztą jak osiągniesz wiek, to ich już nie będzie, jak również twoich pieniędzy bo zostaną przejedzone i rozdane nierobom, w praktyce morawiecki pewnie sam nie ma żadnego planu poza tym jednym slajdem, na pewno ma ochotę dobrać się do kasy z ofe i chce to tak ubrać ładnie, żeby rabowanie wyglądało na dawanie, natomiast stare IKE dostaje jakby rykoszetem, ale to nie pierwszy raz wychodzi wylewanie dziecka z kąpielą, tak było przy podatku bankowym, podatku handlowym itp, być może się opamiętają i zrobią jakieś subkonto dla sterego IKE na starych zasadach ale to tylko ich dobra wola, na którą nie można liczyć

 28. Lukasz

  A ja m wrażenie, że ktoś w ministerstwie zrobił na szybko prezentacje i użył jakiegoś skrótu myślowego wpisując tam słowo IKE. Obniżając wiek emerytalny państwo powinno zachęcać obywateli do dobrowolnego oszczędzania, a wprowadzając rozwiązanie zaprezentowane na slajdach jest dokładnie odwrotnie. Dlatego życzę wszystkim w nowym roku aby przepisy odnośnie IKE się nie zmieniły i byśmy mogli dalej inwestować swoje środki w obligacje korporacyjne 🙂

 29. Walutowyinwesotr

  Ostatnio mojemu znajomemu wyliczono emeryturę. Po 35 latach pracy (zostało mu jeszcze około 10) dostane na emeryturze 650 zł . WOOOHHHOOO. tragedia

 30. Anonim

  E62
  Jestem już na emeryturze od listopada 2016, ale nie zlikwidowałam konta IKE, a w grudniu założyłam sobie IKZE, które mogę mieć podobno do 65 roku życia. Po tych wpisach zastanawiam się czy warto to kontynuować (a chciałam namówić również córkę do dodatkowego oszczędzania na emeryturę). Właściwie w głowie się nie mieszczą pewne odgórne pomysły.

 31. Aniella

  @Walutowyinwestor Rozumiem, że w przypadku wspomnianego znajomego chodzi o dokument z ZUSu? Jeżeli tak, to niech on dokładnie to przeczyta – jest tam wyraźnie napisane, że ’ Kwota hipotetycznej emerytury nie może być podstawa do jakichkolwiek roszczeń”. Toteż z tych 650 jak będzie przechodził na emeryturę zrobi się 'pińcet’ a ceny będą takie, że za te 'pińcet’ będzie mógł kupić mniej niż teraz za 50.
  @ Anonim z 12 stycznia 15:27
  Rozumiem, że córka dopiero zaczyna karierę zawodową lub niedawno ją zaczęła. Biorąc pod uwagę, że żyjemy w 'ciekawych’ czasach (tak a propos odgórnych pomysłów) najlepszą inwestycją na emeryturę dla takiej młodej osoby jest inwestycja w siebie. Najpierw solidny zawód – najlepiej medyczny bo niezależnie od miejsca i ustroju ludzie chorują. Do tego 2-3 języki obce w tym co najmniej 1 'rzadki’. Tego co mamy w głowie nikt nam nie zabierze ani nie upaństwowi. No i w razie czego świat stoi otworem…

Skomentuj