Mija miesiąc od ostatniego wpisu dotyczącego zmian cen akcji spółek, których obligacje notowane są na rynku Catalyst, czas więc na kolejny przegląd i podsumowanie tego co się w tym okresie działo. Zaczniemy od tabeli ze zmianami cen akcji „obligacyjnych” spółek, ich kapitalizacją oraz rentownością brutto obligacji:

Zmiany cen akcji emitentów obligacji korporacyjnych na dzień 16.01.2017

Pierwszym z emitentów, którego ceny akcji zanotowały prawdziwy rajd, był Integer. Z uwagi jednak na fakt, że obligacje spółki za chwilę znikną z Catalyst i jest to całkowicie niepłynna obligacja, nie ma co tu analizować.

Kolejna spółka to Pozbud T&R i tu się na chwilę zatrzymamy. Spójrzmy najpierw na wykres cen akcji spółki.

Zmiana kursu akcji Pozbud T&R za ostatnie 12 miesięcy

Wyraźnie widać, to co analitycy techniczni nazywają wejściem kapitału „smart money”, czyli potocznie mówiąc jakiś „grubas” kupił akcje w dołku, oczekując ładnych zysków. I rzeczywiście wśród komunikatów spółki znajdziemy ten o zakupie jej akcji przez fundusze z grupy PZU, które zwiększyło swój udział w kapitale spółki z 5,7 proc. do 7,6 proc. Zresztą spółkę można określić, jako bardzo lubianą przez inwestorów finansowych, aż roi się w niej od TFI, są również OFE:

Akcjonariat Pozbud T&R

Pozostaje obserwować spółkę (choć nie wiem, czy lepiej akcje, czy obligacje), być może 10 kwietnia spojrzeć na jej raport roczny, niestety rentowność obligacji nie jest specjalnie zachęcająca.

Mistrz ostatnich miesięcy to Getin Noble Bank, aktualnie jego akcje zanotowały niezły rajd, dodajmy jednak, że obecnie trwa korekta dynamicznych wzrostów:

Zmiana cen akcji Getin Noble Bank za ostatni rok

Tymczasem rentowności obligacji już wcześniej zachowywały się bardzo dobrze, co oznacza, że inwestorzy coraz bardziej pozytywnie podchodzą do perspektyw banku w zakresie spłaty obligacji. Ja sytuację na obligacjach banku przespałem, gratuluję tym, co osiągnęli całkiem fajne stopy zwrotu.

Indos – tutaj mamy odreagowanie spadków z poprzedniego miesiąca, na chwilę obecną brak podstaw do zachwytów.

BEST – jestem zaskoczony aż takim wzrostem kursu, zaskoczony w sensie, że posiadam akcje tej spółki, a przeoczyłem ruch cenowy. W każdym razie obligacje spółki nie wykazują chęci do wzrostu cen, firma ma spore potrzeby pożyczkowe na finansowanie kolejnych inwestycji więc pewnie będzie zapewniać ich dalszą podaż. Mam nadzieję, że nie pojawią się jakieś niespodziewane zmiany w prawie dotyczące firm obracających wierzytelnościami w Polsce i nadal na akcjach i obligacjach spółki będzie można fajnie zarabiać.

Kancelaria Medius – obserwuję spółkę od dawna, pisząc m.in. jej analizy dla obligacje.pl, zawsze trudno w analizie było mi znaleźć punkt, do którego mógłbym się przyczepić, mimo wszystko cały czas zachowywałem pewną ostrożność wobec spółki. Poniższy wykres cen akcji KME pokazuje, dlaczego skupiam się na obligacjach, a nie akcjach, przegapić taki trend to prawdziwa sztuka 🙂

Kurs akcji Kancelarii Medius

Oczywiście w ślad za rosnącą kapitalizacją i pojawieniem się funduszu w akcjonariacie (TFI Trigon), KME stopniowo obniża oprocentowanie emitowanych kolejnych serii obligacji.

Ostatnia z zaznaczonych spółek to Ronson, który dokonuje odkupienia własnych akcji od jednego z głównych akcjonariuszy w zamian za przekazanie mu projektu Nova Królikarnia. Widać, że akcjonariuszom spodobała się konstrukcja transakcji, chociaż akurat nie jestem pewien, czy dla obligatariuszy stanowi ona potencjalną korzyść.

Zmiana kursu akcji Ronson za ostatnie 12 miesięcy

Na drugim biegunie w ostatnich 30 dniach było wyjątkowo spokojnie.

Pierwsza ze spółek do wymienienia, to Braster, który niedawno wyemitował obligacje na podstawie memorandum i wprowadził je na Catalyst. Spłata obligacji w dużej mierze zależeć będzie od wprowadzonego w IV kwartale 2016 roku do sprzedaży urządzenia do domowego badania piersi pod kątem raka. Niedawno spółka podała pierwsze wyniki sprzedaży urządzenia, które nie spotkały się z przychylną reakcją rynku (tutaj opis „na szybko”), nietrudno na poniższym wykresie odnaleźć moment publikacji komunikatu:

Zmiana cen akcji Braster za ostatni miesiąc

Jak to często bywa z obligacjami spółki, zachowują one stoicki spokój, mało tego oferta kupna ustawiona obecnie jest na 103 proc., co osobom biorącym udział w publicznej emisji obligacji umożliwia osiągnięcie fajnego dodatkowego zysku.

W przypadku Atal i Dom Development mówimy raczej o kosmetycznych zmianach cen, wręcz drobnych korektach w trendzie wzrostowym.

Zmiany cen akcji Atal vs Dom Development za ostatnie 12 miesięcy

O LZMO chyba nie muszę nic pisać, spółka znajduje się w postępowaniu sanacyjnym.

No i wreszcie największy spadek cen akcji za ostatnie 30 dni zanotowały akcje spółki OT Logistics, spółki co do której mam mieszane uczucia, akcjonariusze chyba zresztą też, patrząc na poniższy wykres.

Zmiana cen akcji OT Logistics

Zresztą rentowności obligacji spółki także rosną (czyli ceny spadają).

Zmiana rentowności brutto (YTM brutto) obligacji OT Logistics

Wypada poczekać na to, co spółka zaprezentuje w raporcie rocznym.

Podsumowując, w bieżącym sprawdzeniu zmian cen akcji „obligacyjnych” spółek mamy więcej pozytywów, niż negatywnych zaskoczeń. Zapewne to trochę zasługa mocnego w ostatnim czasie rynku akcji ogółem, ale dobrze, że obligacyjne spółki również korzystają z tego trendu. Historia pokazuje, że mniejsze emisje, np. te przeprowadzane na bazie memorandum, stwarzają dla inwestorów wyższe ryzyko od tych dużych publicznych emisji obligacji. Dlatego warto na bieżąco śledzić losy ostatniego debiutanta – firmy Braster. Czy ktoś z Czytelników bloga zakupił obligacje tej spółki? Jeżeli tak, proszę o komentarz. Zresztą w każdej innej sprawie również 🙂 .

Dziękuję bardzo za lajki i udostępnienie tego wpisu, pomaga dotrzeć mi to do coraz większej liczby Czytelników. [sgmb id=”1″]

Udanych inwestycji!

4 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji, a rentowności ich obligacji korporacyjnych – styczeń 2017

 1. Aniella

  Dzięki za interesujący artykuł. Moim zdaniem obraz jest nieco skrzywiony przez ostatnie odbicie na rynku akcji. Co do Brastera to akcji nie mam – jakoś wolę inne spółki z branży healthcare, ale dziwię, że ich akcje po wtopie sprzedażowej (bo w praktyce to jest wtopa – nie bardzo wierzę w masowe odejście tego towaru z aptek) spadły tylko tyle ile spadły. Chyba za wysoko sobie poprzeczkę ustawili. Nad kupnem obligacji Brastera w subskrypcji się zastanawiałam ale póki co ten biznes jest w powijakach. Na pewno Braster (jako akcje czy obligacje) jest to wciąż papier 'modny’ ( o ile kryteria mody można tu zastosować) ale za 103% nominału? No way! Nawet dla zdywersyfikowania portfela kilkoma sztukami.

 2. Anonim

  takie zestawienie ze stopą zwrotu 1m to można sobie w tyłek….. tu potrzeba 12m stopy zwrotu a przynajmniej 6m stopy zeby zobaczyc jaki jest trend firmy….. obecna tabela bardzo słaba, zrzuce to na noworoczny kac autora….

 3. Cześć, dzięki za komentarz, to znaczy, że czytasz wpisy i chcesz aby były lepsze. Natomiast kaca po Nowym Roku już dawno nie mam :).

  Co do tabeli, to poprzednie wpisy miały dłuższe okresy, np grudniowy miał YTD, czyli praktycznie roczną stopę zwrotu. Teraz uznałem, że coś zmienię i zobaczymy czy będzie lepiej. Czyli sprawdzam tylko zmianę 1M, jak jest alert to wtedy pokazuję wykres za dłuższy okres (co widać we wpisie powyżej). W lutym i kolejnych miesiącach chciałem oprócz 1M pokazywać też YTD, tak aby 01.01.2017 stał się takim punktem odniesienia. Czy tak będzie lepiej, nie wiem, widocznie nie.

  Jest jeszcze jeden powód, coraz więcej osób czyta wpisy na smartfonach, a tam tabela musi być czytelna, nie może mieć zbyt dużo kolumn.

  Rozwiązanie tych problemów częściowo już znalazłem, ponieważ i tak ściągam dane z 1M, 3M, 6M, 12 M, YTD, to dane te będę udostępniał również w arkuszu kalkulacyjnym, każdy będzie mógł poszaleć sobie do woli z sortowaniem i filtrowaniem :).

  Pozdrawiam

 4. Cj

  1. Provident, czy obecnie wart ryzyka?
  2. Indos, prośba o opinię

Skomentuj