Po tygodniowej wakacyjnej przerwie wracam z odczytem Indeksu Rynku Obligacji i jest to powrót w dobrych nastrojach, przynajmniej dla osób posiadających już obligacje korporacyjne na swoich rachunkach maklerskich. Indeks osiągnął bowiem swój rekordowo niski poziom, co wskazuje, że ceny obligacji na rynku Catalyst w ostatnim czasie rosły.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 03.02.2017 wyniosła 3,20 punktu procentowego, co jest najniższym wynikiem (rekordem) od czasu rozpoczęcia jego pomiarów.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 03.02.2017

Przy okazji, śledzę notowania tego Indeksu rynku obligacji high yield (na podstawie wskazań którego inwestowaliśmy w fundusz NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego) i wartość tego wskaźnika pokazuje, że obligacje high yield stają się coraz droższe w porównaniu do obligacji skarbowych.

W tym wpisie spojrzymy przede wszystkim na spółki, których ceny obligacji w analizowanym okresie wzrosły, a także na debiutantów.

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M w poprzednich 2 tygodniach pozostała na poziomie 1,73 punktu procentowego. W związku z debiutami nowych serii obligacji na Catalyst, do składu Indeksu dołączyły 2 spółki: Unified Factory i Vindexus. Obecnie na odczyt Indeksu wpływa 71 firm, co również jest rekordową ilością.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu, odpowiada spółka MCI Capital.

 

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia.

W poprzednich odczytach Indeksu i na FB pisałem o sprowadzeniu obligacji Arctic Paper do handlu na detaliczną część rynku. Jeden z Czytelników bloga był już bliski dokonania tego, tymczasem ktoś nas ubiegł i na Catalyst pojawiły się oferty i transakcje na instrumencie ATC0821. Nasze dociekania jeszcze trwają, być może ich opis pojawi się na blogu, tymczasem na luty planuję nieco rozwiniętą prezentację sylwetki tej spółki. Aktualna rentowność brutto obligacji spółki wynosi 4,72 pkt. proc., co plasuje ją poniżej mediany, czyli po zielonej stronie rynku.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Arctic Paper

Kolejnym emitentem, którego rentowność obligacji znacznie spadła, okazał się Dekpol.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Dekpol

Poniżej 5 proc. brutto spadły średnie rentowności obligacji MCI Capital.

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji MCI Capital

Dla przykładu MCI1218 obecnie notowane w rejonach 102,80 proc. jeszcze w listopadzie ubiegłego roku można było kupić po 100 proc., a spółka (ze względu na planowane zmiany w opodatkowaniu FIZ) musiała odwołać jedną z emisji obligacji.

W ostatnim czasie drożały również obligacje spółki Voxel.

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Voxel

Coraz więcej “drogich” spółek, coraz mniej okazji rynkowych. Ciekawe w którą stronę sytuacja dalej się rozwinie, czy płytkość rynku będzie dalej windować ceny obligacji, czy pojawiają się kolejni emitenci skuszeni możliwościami sprzedaży swoich obligacji w atrakcyjnych marżach, czy w pewnym momencie nastąpi przesilenie rynku? Jaka jest Twoja opinia?

Podsumowanie

Patrząc na powyższe wykresy i informacje, można zaryzykować stwierdzenie, że tym razem silny odczyt Indeksu, to nie tylko efekt pojedynczych przypadkowych transakcji, a szerszej tendencji. Zwłaszcza, że notowania innych spółek często wybieranych przez inwestorów indywidualnych (BEST, Kruk, Ghelamco) też prezentują się całkiem solidnie.

Rekordowemu odczytowi Indeksu nie przeszkodziło również pojawienie się 2 debiutantów, chociaż rentowności ich obligacji zadebiutowały powyżej odczytu Indeksu (czyli pociągnęły go nieco w dół).

Spółkami, które zadebiutowały w składzie Indeksu były Unified Factory (UFC0819, emisja na 10 mln zł, aktualna YTM brutto = 6,6 proc.) oraz Vindexus (zadebiutowała emisja VIN0921 na 25 mln, na rynku dostępna jest jeszcze emisja VIN0719, średnie YTM brutto = 5,38 proc.). W miarę możliwości w lutym postaram się również jedną ze spółek na blogu bliżej przedstawić.

Tydzień nieobecności na giełdzie i całkiem sporo ciekawych wydarzeń, znowu trzeba szukać kandydatów do zakupu.

A już jutro na blogu opis wyników portfeli obligacji w styczniu i ciekawych transakcji z tego miesiąca.

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

4 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 03.02.2017

 1. gosc

  “W poprzednich odczytach Indeksu i na FB pisałem o sprowadzeniu obligacji Arctic Paper do handlu na detaliczną część rynku. Jeden z Czytelników bloga był już bliski dokonania tego” – nie do końca rozumiem. jakiś z czytelnikow ma dostep do bondspota? z tego co wiem to tam tylko koprporacje maja dostep i dość trudno jest być uczestnikiem tego rynku… czy cos przeoczyłem czy nie rozumiem powyższego cytatu?

 2. ya-1

  papiery Vindexusa są notowane tylko teoretycznie, gdyż na VIN0719 od początku notowań brak jest ofert sprzedaży, zaś w przypadku VIN0921 brak jest jakiejkolwiek oferty i nic dziwnego, gdyż pierwszą serię objęły jak pamiętam dwa TFI, zaś serię drugą w całości objął AGIO, więc chyba lepiej przyjrzeć się UFC

 3. Gosc, zgadza się, tylko korporacje tam mają dostęp, w tym niektóre biura maklerskie. Na razie na tym zakończę, jak eksperyment się uda sfinalizować, to pewnie go opiszę szerzej.

  ya-1
  ok, zacznę od UFC, przykład Arctic pokazuje, ze można się np do Agio zwrócić z prośbą o wystawienie ofert na Vindexusa i być może akurat się zgodzą.

 4. Martino

  Witam, czy mógłby mi ktoś doradzić jeśli chodzi o obligacje korporacyjne III (produkt Open Life)? Idea Bank jako pośrednik informuje że została zniesiona opłata wstępna która w zeszłym roku wynosiła chyba 1,99%. Gwarantują też że w każdej chwili można wypłacić pieniążki bez “jakiejkolwiek” straty. Proszę napisać też coś o ryzyku ponieważ ten produkt nie posiada BFG. Proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem świeży w temacie. Dzięki z góry

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.