Niedawno wygasł prospekt emisyjny Ghelamco dotyczący publicznych emisji obligacji korporacyjnych kierowanych do indywidualnych inwestorów. Z kolei wyniki roczne grupy pojawią się 28 kwietnia 2016 roku. To nie znaczy, że w spółce się nic nie dzieje, a wręcz dzieje się bardzo ciekawie. Postanowiłem wykorzystać okres przejściowy i przybliżyć Wam informacje z ostatnich miesięcy związane z rozwojem grupy.

Informacje z rozwoju biznesu Ghelamco

Warsaw Spire

Budynek Warsaw Spire został uznany najlepszą inwestycją biurową w prestiżowym konkursie branży nieruchomości MIPIM Awards 2017, wygrywając między innymi z biurowcami z Londynu, Rzymu, czy Shenzhen. Warsaw Spire był jedyną inwestycją z Polski nominowaną do finału tego konkursu. Organizowany od 1991 roku MIPIM Awards to światowej renomy konkurs, w którym konkurują ze sobą najlepsze zbudowane i planowane projekty z całego świata. Konkurs towarzyszy międzynarodowym targom MIPIM w Cannes – największemu i najbardziej prestiżowemu wydarzeniu na rynku nieruchomości.

Wcześniej, w styczniu bieżącego roku Ghelamco poinformowano o pozyskaniu kolejnego najemcy – Panattoni Europe – w kompleksie Warsaw Spire. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że Spire jest wynajęte w ponad 95 proc., a znajdują się tam siedziby między innymi takich firm, jak MasterCard, Samsung, BNP Paribas Securities Services, Adecco Poland, Benefit Systems i innych.

Warsaw Spire

Przypominam, że projekt Warsaw Spire został oddany do użytkowania w maju 2016 roku, a jego wartość w księgach spółki na 30.06.2016 roku wynosiła 525 mln EUR. Dotychczasowa praktyka grupy polegała na sprzedaży gotowych i wynajętych obiektów.

The Warsaw HUB

Ghelamco zaprezentowało projekt The Warsaw HUB. Jest to najnowszy i największy z dotychczasowych projektów Ghelamco Poland, znany wcześniej jako Sienna Towers. Kompleks trzech wieżowców, które powstają w biznesowym centrum Warszawy, zaoferuje około 113 tys. m2 wielofunkcyjnej przestrzeni (Warsaw Spire to około 109 tys. m2). Osadzone na wspólnej, liczącej blisko 100 metrów podstawie wieżowce (dwa 130-metrowe i jeden 85-metrowy) stworzą spójną, wielkomiejską pierzeję wzdłuż ulicy Towarowej i widoczną z wielu miejsc stolicy dominantę ronda Daszyńskiego.

Budowa The Warsaw HUB już się rozpoczęła, a termin zakończenia inwestycji planowany jest na koniec 2019 roku. A szacowana wartość inwestycji wynosi 1 mld zł (na podobną skalę szacowano wartość inwestycji Warsaw Spire). Wizualizacja obiektu:

Wizualizacja The Warsaw HUB

Dodatkowo, z większych projektów, w trakcie realizacji jest budynek w Łodzi przeznaczony na siedzibę dla mBanku. Jego powierzchnia to 25 tys. m2, a zakończenie realizacji przewidziane jest na III kwartał 2017 roku.

Finanse Ghelamco – obligacje korporacyjne

W grudniu 2016 roku Ghelamco wyemitowało serię obligacji korporacyjnych PF na kwotę 115,2 mln zł, większość poprzez refinansowanie wcześniej zapadających obligacji (GHE0118 i GHE0519, łącznie refinansowane zostało 106,9 mln zł). Termin spłaty obligacji przypada na grudzień 2021 roku. Obligacje zadebiutowały na Catalyst, jak na razie bez transakcji.

W dniach 2 – 14 marca 2017 r. spółka prowadziła ofertę publiczną obligacji serii PG o wartości do 160 mln zł, skierowaną wyłącznie do inwestorów, z których każdy nabędzie obligacje o wartości, liczonej według ich ceny emisyjnej, co najmniej 500.000 PLN. Z oferty Ghelamco pozyskało 147,8 mln zł, z tego 17,6 mln zł zostało rozliczone poprzez nabycie i umorzenie już wyemitowanych obligacji. Obligacje wykupione zostaną w marcu 2022 roku, a ich oprocentowanie to WIBOR 6M + 4,3% w skali roku.

Z punktu widzenia indywidualnych inwestorów są to dobre informacje, gdyż obligacje zapadające przed publicznymi emisjami kierowanymi do inwestorów indywidualnych są zastępowane seriami zapadającymi później, a dodatkowo grupa pozyskała dodatkowe środki finansowe.

Obligacje notowane na Catalyst i ich rentowności w czasie

Obecnie na Catalyst notowane jest 22 serii obligacji (licząc serie w PLN) na łączną kwotę 882 mln zł, obecnie prawie wszystkie serie wyceniane są powyżej nominału (100 proc.). Poniżej tabela prezentująca wartości emisji i daty spłaty w czasie:

Zapadalności obligacji Ghelamco Invest (w mln PLN)

Przez najbliższe 15 miesięcy wartości obligacji do spłaty są niewielkie w stosunku do skali Ghelamco. Patrząc na łatwość pozyskiwania finansowania przez Ghelamco, także zapadające w III kwartale 2018 roku obligacje nie wydają się być problemem dla grupy.

Można zakładać, że powoli na pierwsze miejsce w kolejce do spłaty przesuwają się zatem emisje obligacji kierowane do indywidualnych inwestorów, zapadające w latach 2019-2020, co oczywiście jest pozytywna informacją.

A poniżej wykres średniej rentowności brutto obligacji (YTM brutto) w czasie:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Ghelamco Invest

Jak widać, w ostatnich tygodniach rentowności obligacji Ghelamco znajdują się na rekordowo niskich poziomach, czyli rynek pozytywnie postrzega grupę.

[sgmb id=”1″]

2 komentarzy - “Ghelamco – przegląd informacji związanych z grupą

  1. Pozdrawiam, Darek

    Zmienili datę publikacji wyników na 31.03.

  2. Tak, tylko dotyczy to Ghelamco Invest, ich sprawozdanie jeszcze niewiele nam powie. Na Granbero (czyli „polską” grupę) przyjdzie jeszcze poczekać.

Skomentuj