Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 24.03.2017 wyniosła 3,46 punktu procentowego, co oznacza wzrost o 0,09 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego pomiaru i jest to trzeci tydzień wzrostowy z rzędu.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 24.03.2017

Oczywiście, jak to w przypadku Catalyst bywa, nie jest to efekt całkowitej zmiany postrzegania Catalyst, a bardziej pojedynczych transakcji.

Na wzrost wartości Indeksu wpływ miały rosnące rentowności obligacji takich spółek, jak Dekpol, MCI Capital, czy Ronson Europe. Były to jednak albo pojedyncze transakcje (Dekpol), albo wręcz efekt wprowadzenia nowej emisji na Catalyst (MCI Capital).

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu, odpowiada spółka Ronson Europe.

Za ubiegły tydzień żadna spółka nie ubyła ze składu Indeksu, na Catalyst nie pojawił się również żaden nowy emitent. W skład Indeksu wchodzi zatem nadal 69 spółek.

Na Catalyst pojawiła się natomiast kolejna publiczna emisja Getin Noble Banku (GNB1223, 40 mln zł), a także emisja MCI Capital (MCI1219, 20,65 mln zł), wycofana za to została seria obligacji Work Service (WSE0317, 20 mln zł), a także częściowo wykupione zostały obligacje Ghelamco Invest na kwotę 16,92 mln zł, a będąc precyzyjnym w rozliczeniu za nie inwestorzy objęli nową emisję obligacji spółki.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia (alfabetycznie)

Wiele się dzieje wokół spółki Braster. W ubiegłym tygodniu producent innowacyjnego urządzenia do wczesnego wykrywania raka piersi opublikował raport roczny. Póki co rozpoczęta w 4 kwartale sprzedaż produktu na rynku polskim nie przynosi wielkich sukcesów. Dodatkowo w raporcie rocznym znalazł się komentarz audytora, że posiadane przez Braster środki pieniężne w wysokości 8,9 mln zł „nie są wystarczające do prowadzenia działalności związanej z inwestycjami w rozwój rynku i ekspansję zagraniczną, dlatego też zarząd spółki planuje pozyskanie dodatkowych środków”. Wydźwięk raportu nie spodobał się akcjonariuszom, notowania akcji spółki spadły, tym razem reakcja nastąpiła również na notowaniach obligacji.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Braster

Dalsza pomyślność obligatariuszy wydaje się być właśnie powiązana z ewentualnym sukcesem nowej emisji akcji.

Spójrzmy na rentowności obligacji dwóch innych firm z branży działających we Wrocławiu.

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Lokum Deweloper i Vantage Development

Zdecydowanie najniższe rentowności mają obligacje spółki Lokum Deweloper, która charakteryzuje się mocnym bilansem. Trochę „niedoceniane” moim (subiektywnym) zdaniem są obligacje Vantage Development. Akcje spółki w ostatnich 12 miesiącach wzrosły o 47%, oddając jej fajny systematyczny rozwój. Tymczasem rentowności obligacji można powiedzieć, że niezbyt reagują na wzrost wartości grupy. Ciekawe jak skończy się emisja i2 Development, zapowiada się, że niedługo będziemy mogli porównywać 3 deweloperów wywodzących się z jednego miasta.

W komentarzach pod ostatnim wpisem dotyczącym Rynku Obligacji w Pigułce dyskutowaliśmy o Zakładach Mięsnych Kania. Z jednej strony spółka zwiększa sprzedaż i (nieznacznie, ale jednak) zyski, z drugiej jednak czyni to przy dużym uzależnieniu od głównego odbiorcy oraz na dużej dźwigni finansowej (wysokie zadłużenie z tytułu kredytów i obligacji).

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji ZM Henryk Kania

Patrząc na wykres rentowności obligacji ZM Kania, wygląda, że nie wszystkim obligatariuszom taka sytuacja się podoba. Jak zawsze pozostaje pytanie, jak aktualna rentowność obligacji ma się do ryzyka inwestycji w nie.

 

Rynek Obligacji w pigułce – tydzień 20-24 marca 2017

Wybrane wydarzenia z ubiegłego tygodnia (i dnia dzisiejszego):

Trwają publiczne emisje i2 Development i Columbus Energy. Czytelnicy zarejestrowani w Bazie Inwestorów otrzymali karty z podsumowaniem informacji o spółkach.

Pragma Inkaso i GetBack informowały o zakończonych emisjach prywatnych obligacji, z kolei emisję obligacji zapowiedziała Kancelaria Medius, a KNF zatwierdziła prospekt emisyjny warszawskiego dewelopera – spółki Victoria Dom.

A będąc przy GetBack, to właśnie dziś (27.03.2017) Idea Bank poinformował o otrzymaniu drugiej (ostatniej) raty za sprzedaż udziałów GetBack. Chociaż fakt nie ma bezpośredniego przełożenia na działalność operacyjną spółki, to miło wiedzieć, że kupujące GetBack fundusze wysupłały 334 mln zł na domknięcie transakcji.

A z GetBack posiadającym ratingi od S&P (poziom B) i Eurorating (BB) można połączyć podwyższenie przez Eurorating ratingu dla grupy Cyfrowego Polsatu – rating wzrósł z BB- do BB. O ratingu GetBack pisałem tutaj, a o ratingach w inwestowaniu w obligacje – w tym miejscu.

Ciekawą sytuację mieliśmy w przypadku spółki Loyd – emitenta obligacji nienotowanych na Catalyst, które przypadają do wykupu na koniec marca. Z jednej strony prezes spółki informował o planach emisji nowych obligacji, w wywiadzie przedstawiał Loyd jako jedyną firmę z „tak szeroką ofertą”, z kolei w ubiegłym tygodniu spółka poinformowała o planach wykupu obligacji z pominięciem KDPW, co z reguły jest sygnałem o możliwych problemach z wykupem.

Wyniki finansowe w ubiegłym tygodniu opublikowały między innymi Pragma Faktoring, Braster, Polska Grupa Farmaceutyczna, Polnord, Lokum Deweloper, Voxel, czy Zakłady Mięsne Kania. W zależności od natężenia wydarzeń (publiczne emisje obligacji) w kwietniu postaram się stopniowo podsumowywać wyniki poszczególnych branż i spółek. Jeżeli ktoś z Was ma kandydata, o którym chciałby poczytać, śmiało proszę pisać w komentarzach.

Udostępniając ten wpis pomagasz dotrzeć mi do szerszego grona Inwestorów, dziękuję!
[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Jeden komentarz - “Indeks Rynku Obligacji 24.03.2017 oraz Rynek Obligacji w Pigułce

  1. A historia z Loyd właśnie wydaje się dobiegać, niestety niezbyt fajnego, końca:
    https://obligacje.pl/pl/a/loyd-nie-wykupi-obligacji-zlozy-wniosek-o-upadlosc

Skomentuj