Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 10.03.2017 wyniosła 3,24 punktu procentowego, co oznacza minimalny wzrost o 0,03 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego pomiaru. Aktualna sytuacja na rynku Catalyst pozostaje bez większych zmian, ceny obligacji są stosunkowo wysokie do poprzednich okresów, a wartość Indeksu znajduje się w pobliżu rekordowych poziomów.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 10.03.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Mamy natomiast do czynienia ze stopniowym wzrostem inflacji, co sprawia, że realne zyski inwestorów się zmniejszają. W dłuższym okresie wzrost inflacji powinien mieć wpływ na wzrost stawek Wibor (i np. oprocentowania lokat), ale póki co mechanizm ten jeszcze nie działa.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu, odpowiada spółka MCI Capital.

Na rynku Catalyst w ubiegłym tygodniu nie pojawił się żaden nowy emitent. Nie zadebiutowała również żadna nowa seria obligacji. Ze składu Indeksu wypadła natomiast spółka Pragma Inkaso. Ze względu na wcześniejszy wykup serii obligacji PRI1117, wartość emisji tego emitenta notowanych na Catalyst spadła poniżej 10 mln zł i został usunięty on ze składu Indeksu. W skład Indeksu wchodzi zatem aktualnie 69 spółek.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia na rynku Catalyst (alfabetycznie)

Na ten tydzień deklarowałem przegląd spółek, których ceny obligacji w ostatnim czasie spadały. Okazuje się, że takich firm nie ma zbyt wiele.

Pierwszą spółką, której notowania obligacji w bieżącym roku spadły, jest AB S.A. Aktualna średnia rentowność brutto obligacji spółki prezentuje się następująco:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji AB S.A.
Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji AB S.A.

Bardzo długo rentowność obligacji spółki oscylowała nieco powyżej 3 proc., od pewnego czasu oferują one rentowność przekraczającą 4 proc. Na koniec lutego spółka publikowała raport półroczny, być może szukając dywersyfikacji dla swoich inwestycji w obligacje warto się z nim bliżej zapoznać (dopisuję sobie do listy zadań).

Drugą spółką, która przeżywała nieco komplikacji (naruszenie covenantu dotyczącego wyemitowanych obligacji) jest Comp. Rentowności obligacji CMP0620 prezentuje się następująco:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Comp
Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Comp

Comp to dostawca rozwiązań IT, a także lider polskiego rynku urządzeń fiskalnych (Novitus, Elzab). 31 marca 2017 roku spółka publikuje raport roczny, zapewne będzie to dobry moment na bliższą analizę tej spółki.

W dniu dzisiejszym swój raport za 2016 rok opublikuje M.W. Trade, którego rentowności obligacji na Catalyst zachowują się raczej słabo:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji M.W. Trade
Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji M.W. Trade

Ostatnimi czasy przychody wyniki spółki straciły swoją dynamikę, jednakże nie zawsze jest to zła informacja dla obligatariuszy. Zobaczymy, co ciekawego spółka zawrze w raporcie finansowym.

Swoje wyniki roczne niedawno opublikował Provident (International Personal Finance), którego rentowności obligacji przeżywały trudne chwile.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji IPF (Provident)
Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji IPF (Provident)

Obecnie rynek chyba poszukuje stanu równowagi, niestety cały czas największym ryzykiem dla spółki jest sytuacja legislacyjna w Polsce, a dokładniej mówiąc ostateczny efekt propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości ograniczenia maksymalnych kosztów udzielanych pożyczek.

Na koniec przypomnienie, że za spadkiem rentowności obligacji spółek z reguły stoi konkretny powód, poszukiwanie okazji do zakupu wśród takich spółek to nieco trudniejsze zadanie, niż kupowanie obligacji spółek, których notowania obligacji zachowują się stabilnie.

Zapraszam również do zapoznania się z wpisem podsumowującym wydarzenia na Catalyst w ubiegłym tygodniu.

[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Skomentuj