Mamy środek miesiąca, czas zatem na kolejną publikację dotyczącą zmian cen akcji emitentów obligacji korporacyjnych. Zaczynam tradycyjnie od spółek, których kurs akcji wzrósł najbardziej w ciągu ostatniego miesiąca. Do raportu dodałem jeszcze jeden filtr, podobnie jak w przypadku Indeksu Rynku Obligacji, w którego skład wchodzą firmy z łączną wartością emisji obligacji na Catalyst powyżej 10 mln zł, tak z tabeli akcyjnej wykluczyłem firmy o kapitalizacji poniżej 10 mln zł. W praktyce są to spółki LZMO, 2C Partners i Kerdos. Zaczynamy. Na początek tabela, a pod nią krótkie omówienie wybranych emitentów.

Zmiany cen emitentów obligacji korporacyjnych na dzień 15.03.2017

Wzrosty cen akcji na GPW emitentów obligacji korporacyjnych

Rzutem na taśmę największy wzrost cen akcji za ostatni miesiąc zaliczyła spółka Admiral Boats.

Kurs akcji Admiral Boats za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

A zawdzięcza to komunikatowi o jej planowanym dofinansowaniu przez właściciela. Oczywiście, jeżeli takie dofinansowanie nastąpi, będzie miało zapewne pozytywny wpływ na możliwość spłaty obligacji korporacyjnych Admiral Boats notowanych na Catalyst (ADM0917). Oczywiście, sam wzrost kursu, dokonany zresztą w 1 dzień, nie powinien być przesłanką do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zwłaszcza, że ceny akcji tej spółki znajdują się na poziomach groszowych, niewielka zmiana kursu to duża zmiana w procentach.

Drugim największym wzrostem za ostatnie 30 dni jest Braster, ale tutaj też trzeba wziąć pod uwagę, że kurs akcji mocno faluje, napędzany np. na plus dobrą rekomendacją, a na minus informacjami o nowych potrzebach kapitałowych spółki.

Kurs akcji Braster za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Zatem kurs akcji również w tym przypadku nie powinien być głównym powodem podejmowania decyzji o inwestycji w obligacje korporacyjne.

Natomiast spółka z trzeciego miejsca, której ceny akcji rosną, czyli PCC Rokita, to przykład modelowego rozwoju firmy i wzrostu jej wartości dla akcjonariuszy. Poniżej kurs od początku notowań spółki na GPW.

Kurs akcji PCC Rokita od początku notowań, źródło: stooq.pl

W tym wypadku wygląda, że kurs akcji spółki potwierdza to, co pokazują analizy spółki, obligatariusze mogą czuć się komfortowo. Niestety znajduje to odzwierciedlenie w rentownościach obligacji spółki :).

Mniejsze, ale dwucyfrowe wzrosty zaliczyły też takie firmy jak: Warimpex, Dom Development, Erbud, BEST, ZM Kania, Polska Grupa Odlewnicza, Alior, czy Unibep. Ja z niecierpliwością czekam na wyniki roczne ZM Kania (21.03.2017).

Spadki cen akcji na GPW emitentów obligacji korporacyjnych

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, po ciemnej stronie mocy jest znacznie mniej emitentów.

Czerwoną latarnią została spółka z branży faktoringowej (po restrukturyzacji chyba już można tak napisać) – Indos, której kurs akcji spadł.

Kurs akcji Indos za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Bardzo podoba mi się cytat z listu zarządu do akcjonariuszy z raportu za IV kwartał 2016 roku: „z umiarkowanym, ale jednak optymizmem, patrzymy na możliwości które przynosi obecny rok”. Chociaż spółka jest niewielkich rozmiarów i wartość emisji na Catalyst jest mniejsza od 10 mln zł, to chyba z ciekawości spojrzę na jej raport roczny :).

Kolejna spółka, której ceny akcji spadają, to Eurocent.

Kurs akcji Eurocent za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Tu mamy do czynienia z pogorszeniem wyników związanych z ograniczeniem maksymalnych kosztów pożyczek, a także niepewnością co do kolejnych zmian. Chociaż sytuacja obligatariuszy nadal wygląda jako raczej stabilna, to kurs akcji pokazuje, że więcej czujności nie zaszkodzi.

Słabo w ciągu ostatniego miesiąca zachowywały się akcje Action – spółki, która jest w postępowaniu restrukturyzacyjnym. W ostatnich dniach Action podał wstępne wyniki finansowe prezentując sporą stratę za 2016 rok. Ponieważ blog koncentruje się na stabilnych emitentach, przechodzimy dalej.

I znajdujemy akcje International Personal Finance (IPF – właściciel marki Provident).

Kurs akcji Provident za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Tu spadek kursu to efekt publikacji wyników za 2016 rok i oczywiście (podobnie jak przy Eurocent) niepewności co do ostatecznego kształtu zmian legislacyjnych w Polsce.

Stawkę spadkowiczów zamyka dystrybutor sprzętu wędkarskiego – Robinson. Jeżeli ktoś ma obligacje tej spółki, proszę o komentarz, to mogę nieco bliżej się jej przyjrzeć.

Podsumowując, sytuacja na giełdzie akcji nadal wygląda pozytywnie i widać to również w notowaniach akcji emitentów obligacji korporacyjnych. Patrząc na okres ostatnich 6 miesięcy, oprócz Action i spółek z branży pożyczkowej nie widać wielkich dramatów. I oby tak dalej :). Pełną listę w Excelu znajdziesz pod tym linkiem.

Udanych inwestycji.[sgmb id=”1″]

Skomentuj