Lubię wpadać na nowe pomysły, zaczynać nowe projekty, a nie przepadam za monotonią :). Idąc za ciosem fajnie przyjętej Bazy Inwestorów (już blisko 40 osób się zapisało, sprawdź o co chodzi i zapisz się w tym miejscu), pomyślałem, że warto by też wprowadzić subiektywny przegląd wydarzeń w „Catalystowych” spółkach, szczególnie tych interesujących nas indywidualnych inwestorów.

Bywa tak, że sporo się dzieje, a ja tego nie opisuję na blogu, bo albo wpis byłby zbyt krótki (blog to nie jest serwis informacyjny), albo, np. w przypadku publikacji wyników, przygotowanie omówienia zajęłoby zbyt dużo czasu. Jednak w całym tygodniu zbiera się kilka / kilkanaście ciekawych wydarzeń, którymi warto się moim zdaniem z Wami podzielić.

Prezentuję zatem to co zgromadziłem za ubiegły tydzień, czekam na Wasze sugestie w komentarzach, czy taka forma Wam się podoba, czy macie inne pomysły. Zastanawiam się też, czy takiego przeglądu docelowo nie połączyć z publikacją Indeksu Rynku Obligacji za poprzedni tydzień.

Ok, poniżej wybrane newsy i wydarzenia na rynku obligacji z poprzedniego tygodnia:

Braster poinformował, że potrzebuje 66 mln zł, aby dalej dobrze się bawić na realizację strategii, czyli rozpoczęcie sprzedaży flagowego urządzenia na rynkach zagranicznych oraz przejęcie podmiotu z branży. O ile sam produkt spółki wydaje się być całkiem dobry, to jego sprzedaż chyba nie jest mocną stroną spółki (takie sygnały otrzymuję od Czytelników znających dobrze rynek aptek i lekarzy w Polsce). Na Catalyst notowana jest seria obligacji korporacyjnych spółki BRA0519, wartość emisji to 10,5 mln zł.

Provident pokazał swoje wyniki za 2016 rok, oczywiście zanotował ich pogorszenie (ze względu na zamiany prawne w Polsce), ale to nadal jest solidny zysk. Warto spojrzeć na ten webcast podsumowujący wyniki, gdzie zarząd przed inwestorami szczegółowo i do bólu opisuje, co się w spółce dzieje. Oby podobnie działały nasze rodzime spółki.

Z kolei Ferratum podało wstępne wyniki za 2016 rok. Rekordy przychodów i zysków, jako bank zebrane ponad 100 mln EUR depozytów. Koszt pozyskiwanego finansowania spadł z 8,02% w 2015 roku do 5,25% w 2016 roku, co może oznaczać, że wygasające w maju obligacje FRR0517 już się więcej nie powtórzą.

Będąc przy wynikach 2016 roku, to w zeszłym tygodniu podały je również spółki z grupy PCC – Rokita i Exol. Trudno znaleźć w tych wynikach coś, co mogło by niepokoić obligatariuszy spółek.

Podobna sytuacja mam miejsce w przypadku Vantage Development – bardzo dobre wyniki i 100 mln zł na rachunkach bankowych na koniec 2016 roku.

Kilka ciekawych informacji podał GetBack. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt spółki w związku z planami publicznych emisji obligacji na kwotę 300 mln zł. Dodatkowo GetBack planuje publiczną emisję akcji. Spółka poinformowała również o podpisaniu umów kredytowych do kwoty 50 mln zł odpowiednio z Raiffeisen Bank Polska i Alior Bankiem. Wszystkie powyższe informacje mają wydźwięk pozytywny. Dodatkowo GetBack poinformował o rozpoczęciu negocjacji w sprawie nabycia akcji dwóch podmiotów z branży obrotu wierzytelnościami.

A ta ostatnia informacja jest interesująca w kontekście komunikatu Kancelarii Medius, która poinformowała, że jej właściciele prowadzą negocjacje w sprawie sprzedaży udziałów jednemu z większych podmiotów z branży wierzytelności w Polsce.

PMPG (wydawca „Wprost”) złożyło do Sądu w Szczecinie wniosek o pozbawienie prawa działalności gospodarczej Piotra Surmackiego, prezesa spółki Fachowcy.pl. W linkowanym artykule znajduje się również obrona prezesa. Fachowcy.pl, to spółka która na początku roku pozyskała 3,7 mln zł z publicznej emisji obligacji prowadzonej na podstawie memorandum, a po 10 dniach od zamknięcia emisji zmieniła prognozę straty netto za 2016 rok z 1,9 na 6,4 mln zł.

Jak widać z powyższego, w ubiegłym tygodniu było sporo dobrych informacji, ale znalazło się też i ostrzeżenie.

Ciekawy jestem Waszych opinii o takiej formie informowania co się na rynku dzieje, jeżeli coś Wam utkwiło w pamięci, proszę o komentarz, a wpis będę aktualizował.

Na koniec jeszcze raz gorąco zapraszam Cię do rejestracji w Bazie Inwestorów.

Udanych inwestycji![sgmb id=”1″]

9 komentarzy - “Rynek Obligacji w pigułce – tydzień 6-10 marca 2017

 1. andrew

  Pomysł bardzo dobry, szybki przegląd wiadomości- tego potrzebowaliśmy 🙂

 2. Gauss

  Też uważam, że bardzo dobry pomysł. Choć jestem przeciwny łączeniu tego z indeksem rynku obligacji (za dużo treści naraz). Z drugiej strony, jak się wrzuci to jak dwa oddzielnie artykuły, to też będzie za dużo treści naraz. Moim zdaniem najlepiej byłoby publikować taki artykuł jak teraz np. we wtorek lub w środę (żeby rozmijał się z indeksem), choć wtedy ciężko byłoby to nazwać podsumowaniem tygodnia. To może w niedzielę?

 3. Kwaśny Józek

  Super pomysł, popieram!

 4. Świetny pomysł, taki tydzień w pigułce.

 5. lozano

  Bardzo ciekawa analiza. Dziękuję. Nadal brakuje opraocwań dotyczących rynków papierów wartościowych w tym obligacji. Dziękuję.

 6. B

  Niesamowita jest wartość informacji. Jedna wzmianka, a ile zmienia – mowa o Fachowcach.
  Przypomniała mi się historyjka związana z Waterloo. Po wygranej Anglików, specjalny kurier co koń wyskoczy pognał na wybrzeże i pomimo zagrożenia sztormem, za dużą kasę przepłynął na wyspy. Dzięki temu informacja o wygranej szybciej dotarła do Londynu niż królewski kurier. I została wykorzystana, na giełdzie zakupiono odpowiednie udziały. Po chwili informacja dotarła jeszcze raz, drogą oficjalną, a efekt był oczywisty. Ciekawostki 🙂

 7. Olgierd

  Co czytelnik to inna opinia pewnie 🙂 Pomysł ogólnie bardzo fajny, ale ja z kolei chętnie bym widział to razem właśnie z indeksem obligacji. Taka piguła – zachowanie rynku + przegląd informacji. Nie wiem tylko, czy na razie nie jest też istotne dla Ciebie, żeby dostarczać konkretnej liczby wpisów (ale może za dużo też nie dobrze – ciekawe co mówią analizy innych blogerów). Tak, czy inaczej, trzymam kciuki!

 8. Za dużo wpisów nie chcę umieszczać, 1-2 w tygodniu uważam że w zupełności wystarczą. Dlatego skłaniam się do połączenia podsumowania z Indeksem Rynku Obligacji.

  Dziękuję za komentarze!

 9. videmko

  Przyda się skrót informacji, zwłaszcza w odniesieniu do emitentów, którzy są u Ciebie w portfelach. Ocena bardzo pozytywna 😃

Skomentuj