Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 07.04.2017 wyniosła 3,44 punktu procentowego, co oznacza spadek o 0,04 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego pomiaru. Jesteśmy w typowej dla rynku Catalyst stabilnej sytuacji.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 07.04.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu, ponownie odpowiadają dwie spółki: M.W. Trade i Ronson Europe.

Ze składu Indeksu ubyła spółka GEO, Mieszkanie i Dom. Ze względu na częściowy wykup obligacji GEO0419 ich wartość spadła poniżej 10 mln zł, które jest minimum wymaganym, aby znaleźć się w składzie Indeksu.

Dla równowagi, do składu Indeksu dołączyły obligacje dewelopera Nickel Development (NKL1118) o wartości nominalnej 10 mln zł. Oprocentowanie obligacji w obecnym okresie odsetkowym wynosi 6%. Co ciekawe, obligacje były plasowane w 2015 roku.

W skład Indeksu wchodzi zatem nadal 69 spółek.

Oprócz Nickel Development, na Catalyst zadebiutowały obligacje BEST (BST0921) o wartości nominalnej 60 mln zł. Z rynku została natomiast wycofana jedna seria obligacji Magellana (bez znaczenia, brak transakcji) oraz przypadająca do wykupu seria obligacji M.W. Trade (MWT0417).

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z rynku Catalyst z ubiegłego tygodnia

Bardzo ładnie zachowują się rentowności obligacji grupy Capital Park:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Capital Park

Brak aktualnych komunikatów ze strony spółki, które uzasadniały by zmianę rentowności obligacji. Być może pewien wpływ na ceny ma raport finansowy grupy, opublikowany 17 marca, chociaż pierwsza faza umocnienia miała miejsce już wcześniej. Wtedy to spółka opublikowała komunikat: „formalne zawiadomienie od swojego większościowego akcjonariusza, Funduszy Patron, dotyczące przeglądu potencjalnych opcji, w wyniku których może (lecz nie musi) nastąpić zmiana struktury własnościowej Emitenta”.

Krok po kroku umacniają się ceny obligacji Getback:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Getback

Spółka niedawno opublikowała raport roczny (analiza tutaj), otrzymała ratingi od Eurorating i od Standard & Poor’s, a lada moment wystartuje z publiczną emisją obligacji korporacyjnych, a zapewne również w tym roku z emisją akcji. Istotne dla przyszłych cen obligacji już notowanych na Catalyst będzie zaprezentowanie oprocentowania w ramach nadchodzących publicznych emisji obligacji.

A będąc przy branży wierzytelności, to podobnie dobrze wygląda sytuacja z rentownościami obligacji Kredyt Inkaso:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Kredyt Inkaso

Zresztą również i rentowności obligacji Kruka znajdują się na niskich, dawno nienotowanych poziomach (już bez wykresu).

Rosną również ceny (a spada rentowność) obligacji Marvipolu (MVP0819):

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Marvipol

Grupa wkrótce się podzieli na część deweloperską i część motoryzacyjną, a na koniec 2016 roku posiadała więcej gotówki, niż zadłużenia finansowego.

Rynek obligacji w pigułce 3-7 kwietnia 2017

i2 Development uplasował w całości publiczną ofertę obligacji serii D (wartość 10 mln zł) i podał komunikat o przyjęciu obligacji do depozytu KDPW.

Trwają publiczne emisje obligacji spółek Uniserv – Piecbud i Kancelarii Statima.

Internet Investment Fund (IIF) zawiadomił o planowanym wcześniejszym wykupie obligacji, który nastąpi w dniu 9 maja 2017 roku (27 kwietnia ustalenie prawa). Mały, ale fajny emitent zniknie z Catalyst, póki co nie zapowiada się, aby spółka miała potrzeby pożyczkowe.

Pragma Faktoring szykuje się do publicznego programu emisji obligacji. Poczyniła wstępne uzgodnienia z Alior Bankiem i BDM. Ma być to kilka publicznych emisji obligacji do łącznej wysokości 50 mln zł z terminem wykupu 3-5 lat.

Przygotowywany przez Obligacje.pl Indeks Default Rate sugeruje, że jest nieco lepiej z upadłościami ogółem (to znaczy jest ich mniej), ale nadal kiepsko z mniejszymi emisjami, np. oferowanymi na podstawie memorandum. Mamy tutaj trochę do zrobienia (my inwestorzy), mam nadzieję, że mój projekt Bazy Inwestorów, dla której prześwietlam każdą emisję publiczną, okaże się pomocny w promocji najlepszych standardów. Tu najlepiej mogłyby się wypowiedzieć osoby zarejestrowane w Bazie – zachęcam :-). Idea jest prosta – najpierw zajmiemy się wyróżnianiem (potencjalnie) solidnych emitentów, a później zaczniemy „czepiać” się szczegółów, takich jak umowa z Administratorem Zabezpieczeń, tempo wprowadzania obligacji na Catalyst, polityka informacyjna i podobne. Dołącz do ponad 60 inwestorów zarejestrowanych, im więcej nas będzie, tym głos będzie bardziej słyszalny i respektowany.

Warto spojrzeć do raportu o deweloperach z Catalyst, przygotowanego przez DM Navigator, solidna porcja informacji, a znajdziesz ją tutaj.

W ubiegłym tygodniu wyniki zaprezentowały między innymi Comp, Ghelamco, czy Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS – raport jednostkowy). Blog działa dwukierunkowo, jak ktoś z Was ma oczekiwania do analizy jakiejś konkretnej spółki – proszę pisać w komentarzu, może się uda.

Podziel się tym wpisem, a będzie nas coraz więcej i będziemy coraz mocniejsi: [sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

2 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji 07.04.2017 oraz Rynek Obligacji w Pigułce

  1. Aneta D

    Zastanawiam sie nad kupnem uniserv za jakies 2 tys, ktos jeszcze podejmuje ryzyko?:)

  2. Ciekawi mnie branża wierzytelności, czy warto w nią inwestować? Niby długi Polaków rosną ale to bardzo niewdzięczna branża…

Skomentuj