Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 21.04.2017 wyniosła 3,41 punktu procentowego, nie zmieniając się w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 21.04.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu odpowiada spółka AOW Faktoring.

Ze składu Indeksu nie ubyła żadna spółka, natomiast na Catalyst pojawiły się obligacje spółek i2 Development (I2D0719, wartość emisji 15 mln zł) oraz Indos (INS1119, wartość emisji 8,5 mln zł), co spowodowało, że emitenci Ci dołączyli do składu Indeksu.

W skład Indeksu Rynku Obligacji wchodzi zatem 71 spółek i jest to wyrównany historyczny rekord ilości emitentów. Oby tak dalej.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Agencja Standard & Poors podwyższyła perspektywę ratingu dla Cyfrowego Polsatu do pozytywnej ze stabilnej (obecny rating, to BB+, a wpis na blogu dotyczący ratingów znajdziesz tutaj). Nieco wcześniej spółka poinformowała o zamiarze wcześniejszego wykupu drogich Obligacji Litenite, co w przyszłości powinno skutkować obniżeniem się kosztów finansowych grupy. Nic dziwnego, że rentowności obligacji Cyfrowego Polsatu spadają:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Cyfrowego Polsatu

Trwa również dobra passa obligacji korporacyjnych grupy Famur, zresztą kurs akcji spółki od początku 2016 roku również znajduje się w trendzie wzrostowym.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Famur

W ostatnim wpisie dotyczącym kapitalizacji giełdowej emitentów obligacji korporacyjnych zwróciłem uwagę na spadki cen akcji Medicalgorithmics. Póki co, nie ma to negatywnego przełożenia na rentowności obligacji spółki:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Medicalgorithmics

Zgodnie z deklaracją, postaram się w tym tygodniu na blogu nieco bardziej przybliżyć spółkę.

I na koniec Zakłady Mięsne Kania. Miałem trochę obaw o raport roczny, czy spółce uda się „zmieścić” w covenantach dotyczących emisji obligacji, czy dług finansowy nie będzie zbytnim balastem dla wyników. Spółka „zmieściła” się, a rentowności jej obligacji pokazują, że obligatariusze nie mają na dziś obaw o utratę płynności przez spółkę.

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji ZM Kania

 

Rynek obligacji w pigułce 17-21 kwietnia 2017

Aktualne i zakończone emisje obligacji

Trwają obecnie publiczne emisje obligacji spółek Getback oraz Vivid Games. Zestaw informacji dotyczących Getback znajdziesz w tym miejscu, a Czytelnikom zarejestrowanym w Bazie Inwestorów przesłałem kartę informacyjną spółki Vivid Games.

W ubiegłym tygodniu Uniserv – Piecbud przekazał informację o zakończonej publicznej emisji obligacji. W ramach tej emisji obligacje spółki objęło 268 inwestorów, co można uznać za duży sukces spółki. Moim zdaniem warunki emisji były atrakcyjne dla inwestorów, ciekawe, jak zachowa się cena obligacji po debiucie na Catalyst. W tym przypadku osoby zarejestrowane w Bazie Inwestorów również wcześniej otrzymały kartę informacyjną spółki.

Jak już wyżej pisałem, w ubiegłym tygodniu na Catalyst zadebiutowały emisje obligacji spółek i2 Development oraz Indos.

Pozostałe wydarzenia z ubiegłego tygodnia

Action – na jednym z portali można przeczytać wywiad z prezesem Action, w którym mówi on o możliwym wkrótce powrocie do rentowności. Byłaby to dobra informacja dla posiadających przecenione obligacje inwestorów, aczkolwiek nie znam chyba prezesa, który powiedziałby „toniemy” (co najwyżej „to nie my”).

Admiral Boats – w poprzednich tygodniach omawialiśmy pozytywne komunikaty ze strony spółki, mówiące o tym, że główny akcjonariusz dokapitalizuje firmę, aby zapewnić jej płynność. W ubiegłym tygodniu spółka poinformowała o niedojściu do skutku emisji akcji. Informacja bardzo nietypowa, wydawało się, że wszystko było ustalone. Czyżby właściciel stracił wiarę w możliwość odzyskania płynności przez Admiral Boats?

BEST szykuje się do rozpoczęcia działalności we Włoszech, założył spółkę celową na tym rynku.

Cyfrowy Polsat – agencja Standard & Poor’s podwyższyła perspektywę ratingu spółki, co oznacza, że jest większe prawdopodobieństwo, że rating w kolejnych okresach pójdzie w górę.

Lokum Deweloper właśnie poinformował o pozyskaniu 75 mln zł z nowej emisji obligacji oraz o zamiarze przedterminowego wykupu obligacji serii B (LKD1218) z zapłatą 1% premii.

W ubiegłym tygodniu wyniki roczne opublikowały między innymi takie spółki, jak Dekpol, i2 Development, HB Reavis Finance.

Jeżeli jest coś, o czym warto jeszcze napisać, zapraszam do przekazania uwag w komentarzach, każdy komentarz mile widziany :-).

A w tym tygodniu postaram się na blogu Rynek Obligacji powitać spółkę i2 Development oraz nieco przybliżyć Medicalgorithmics. Bądźmy w kontakcie – informacje o nowych wpisach możesz otrzymywać poprzez newsletter (zapisz się) lub Facebooka (polub).

Udanych inwestycji!

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć do szerszego grona inwestorów. Dziękuję![sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

5 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji 21.04.2017 oraz Rynek Obligacji w Pigułce

 1. Olgierd

  Z wydarzeń to kojarzy mi się, że jeszcze w międzyczasie debiutowała na Catalyst emisja prywatna Eurocentu (ERC 0918).
  Pozdrowienia!
  (PS. I jeszcze drobnostka, ale przy Uniserv-Piecbud chodzi chyba o emisję prywatną?

 2. Fakt – dzięki – debiutowała emisja Eurocentu.Nawet dyskutowałem z kimś o długim czasie jej wprowadzenia na Catalyst, podobno giełda stała się mocno wymagająca / szczegółowa żeby powiedzieć delikatnie.

  Uniserv-Piecbud stanowczo była publiczną emisją: http://www.nwai.pl/index.php?id=922&lng=pl

  Pozdrawiam

 3. Aniella

  Admiral Boats – sytuacja chyba stała się mocno ‘podbramkowa’ :miało być dokapitalizowanie przez głównego udziałowca a tymczasem tenże udziałowiec nie dość, że nie sypnął kasą to na dodatek zrezygnował z prezesowania w swojej spółce bazowej, której papiery dłużne bynajmniej popytem się nie cieszą….

 4. look

  Czy możesz coś napisać o i2 Development? Weszły ich obligacje na Catalyst i można je kupić po nominale.

 5. właśnie się pisze, pewnie dziś w nocy ich na blogu przywitam. Tymczasem polecam kartę informacyjną spółki, którą przygotowałem dla osób z Bazy Inwestorów: https://drive.google.com/open?id=0B38W6600pAg7czJiRzBOb1VJSTA
  Oczywiście polecam zapis do Bazy, a takie karty będziesz otrzymywał dla trwających emisji publicznych 🙂
  http://www.rynekobligacji.com/2017/03/rejestracja/
  Pozdrawiam!

Skomentuj