Zdywersyfikowany portfel obligacji to portfel w którym dzieje się prawie nic, ale, o dziwo, wpisy jego dotyczące wywołują spore zaangażowanie Czytelników. Mam nadzieję, że tak będzie również teraz, podyskutujemy sobie w komentarzach pod wpisem, a ja mam też mały pomysł na urozmaicenie przyszłych wpisów dotyczących tego portfela.

Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.

Co ciekawego działo się  w marcu w tym portfelu? Jeżeli chodzi o transakcje to nic. Wpływają pomału odsetki, ale nadal muszę trochę poczekać na uzbieranie 2.000 zł i wprowadzenie 26-tego emitenta do portfela. Również na wykupy przyjdzie chwilę poczekać – w maju Ferratum, w czerwcu Capital Park, a w lipcu Voxel. Natomiast wiele się dzieje w zakresie raportowanych przez spółki wyników finansowych. I właśnie w poniższej tabelce uwzględniam informację, czy dana spółka opublikowała raport roczny, a jak nie, to kiedy go opublikuje.

Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw

Skład zdywersyfikowanego portfela obligacji przedsiębiorstw obecnie wygląda następująco.

Skład portfela na 31.03.2017

Na razie w opublikowanych przez spółki wynikach nie pojawiło się nic, co by diametralnie zmieniło moją opinię odnośnie tych firm. Żadnych nerwowych ruchów. A Wy widzicie kandydata, którego kategorycznie należałoby z portfela usunąć?

Postanowiłem od kolejnego wpisu wprowadzić nowinkę go uatrakcyjniającą i w każdym kolejnym wpisie będę szerzej opisywał jedną ze spółek wchodzących w skład portfela. I myślę, że zacznę od spółek, których obligacje są najbardziej przecenione, a na dziś są to Provident i Comp. Providenta już opisywałem w tym roku (dla portalu Obligacje.pl) więc pewnie padnie na Compa, który już od dłuższego czasu mnie interesuje.

Skład portfela obligacji przedsiębiorstw wg branż:

Nie ma zaskoczeń, skoro nie było żadnych transakcji, to takich zaskoczeń być nie może:

Zdywersyfikowany portfel obligacji wg branż
Zdywersyfikowany portfel obligacji wg branż

Wyniki zdywersyfikowanego portfela obligacji przedsiębiorstw

W zeszłym roku na jesieni portfel był budowany i rozkręcał się bardzo powoli, teraz już przynosi wyniki, jakich można by oczekiwać od stabilnego portfela. W marcu zarobił 0,54 proc., a od początku roku, czyli za kwartał urobek wyniósł 1,5 proc. Jak na pasywne działanie, to nie jest źle. Pokuszę się nawet o wykres wyników portfela za poszczególne miesiące (lewa skala) i narastająco (prawa skala):

Wynik portfela miesięcznie i od początku roku

Ponieważ musi być presja, to ponowię pytanie, jeżeli mielibyście z tego portfela wyrzucić jednego emitenta, nie patrząc na rentowność, tylko na ryzyko, to który by to był? Może to jest metoda, aby co miesiąc lub kwartał obowiązkowo wywalać z portfela jednego potencjalnie najgorszego i dodawać w zamian potencjalnie najlepszego :). W ten sposób jest rywalizacja :). A ta sprzyja sukcesom.

Dzieląc się tym wpisem pomagasz dotrzeć mi do szerszej liczby inwestorów. Im więcej inwestorów na Catalyst, tym większa szansa na rozwój tego rynku. Dziękuję. [sgmb id=”1″]

PS. Wyniki głównego portfela obligacji opublikuję w połowie tygodnia.

8 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po marcu 2017

 1. Gauss

  Mi się Kania nie podoba – jak każdy emitent, który miał incydent z płatnością odsetek.

 2. Adam

  jak dla mnie z tego portfela wycialbym BPS (bankowosc spoldzielcza), pewnie tez MCI (zaangazowanie w ABC data), dodalbym ew. male porcje nowych emitentow

 3. cj

  Provident jest ryzykowny, to pokazuje cena.

 4. no to 3 komentarze i w każdym inny typ :). Z jednej strony dobrze, nie ma zdecydowanego outsidera, z drugiej to już 4 spółki, które się komuś z jakiegoś powodu nie podobają. Fajnie, myślę, że selekcja negatywna to jest jeden z kierunku rozwoju tego portfela, mam nadzieję, że za miesiąc będziemy też dyskutować pozytywnie, czyli kogo dokupić :).

 5. OBS

  Firmy pożyczkowe OUT. Nie popieram lichwy.

 6. Jakub

  Będę oryginalny – Ghelamco. Stosunkowo długi termin wykupu, perspektywa nasycenia się rynku biur, perspektywa podwyżki stóp procentowych. Może to jest właśnie moment na wyjście?

 7. OBS – z etycznością inwestycji ciekawy wątek, inwestując w akcje uwzględniasz go?
  Jakub – pewnie coś w tym racji jest, że teraz dobry okres mają dew. komercyjni, może i najlepszy. Tylko GHE ma wynajęty w 95 proc. ten Spire, budynek jest gotowy, przynosi wpływy niezależnie od koniunktury. Trochę szkoda by było się rozstawać.
  BPS – niebawem raport (jednostkowy) spojrzymy co i jak. O MCI nigdy nie myślałem, co do Kani to wiadomo, jestem ostrożny,.

 8. Aniella

  Co do perspektywy nasycenia się rynku biur to raczej nie zauważyłam uwiądu kultu Świętego Biurokracego. Tu nie tyle chodzi o ilość biur ale o ich jakość i lokalizację. W przypadku biura tak jak w handlu liczy się lokalizacja. A jeżeli chodzi o lokalizacje (także te gdzie na razie nic się nie dzieje a tylko płot postawili) to Ghelamco ma całkiem przyzwoite.

Skomentuj