Indeks Rynku Obligacji na dzień 12.05.2017

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 12.05.2017 wyniosła 3,29 punktu procentowego, wzrastając o 0,03%, nadal znajdując się blisko rekordowych poziomów. Nadal zatem (statystycznie) na rynku Catalyst jest relatywnie drogo.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 12.05.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu odpowiadają spółki J.W. Construction i MCI Capital.

W ubiegłym tygodniu z obrotu zostały wycofane obligacje Ferratum – za chwilę nastąpi (mam nadzieję) wykup tych obligacji. W skład Indeksu wchodzi zatem 70 emitentów. Z Catalyst ubyła również seria obligacji Kruka (KRU0517), jak również jedna z serii Magellana.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Tym razem Indeks Rynku Obligacji tego nie odzwierciedlił, ale w ubiegłym tygodniu również wzrosły ceny obligacji kilku emitentów popularnych wśród indywidualnych inwestorów. Momentami rynek wyglądał tak, jakby ktoś zasobniejszy w portfel gotówki chciał szybko i za wszelką cenę zbudować sobie pozycję na obligacjach niektórych spółek. Dobre czasy dla kupujących obligacje korporacyjne nie chcą powrócić.

Największą pozytywną niespodziankę w ubiegłym tygodniu sprawiły chyba obligacje LC Corp (LCC0521), których cena przełamała magiczną barierę 100,2% i istotnie wzrosła. Średnia rentowność obligacji tego emitenta zatem spadła:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji LC Corp

Raczej brak fundamentalnych powodów dla tak mocnej zmiany ceny i rentowności obligacji spółki.

Drugą spółką, na obligacjach której dokonał się mały rajd, był OT Logistics. Cena obligacji OTS1118 wzrosła ze 100 do 101,99%, a średnie rentowności obligacji spółki wyglądają następująco:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji OT Logistics

Również w tym przypadku trudno wskazać argumenty stojące za tak dużym wzrostem cen obligacji.

W ubiegłym tygodniu na blogu opublikowałem subiektywny ranking deweloperów, który wywołał ciekawą dyskusję w komentarzach. Chodziło między innymi o to, co jest bardziej istotne w inwestowaniu w obligacje korporacyjne, czy okres działalności i doświadczenie emitenta, czy jednak bieżące wskaźniki finansowe. Jako przykład firmy doświadczonej, ale ze słabymi wskaźnikami podawany był Polnord, natomiast w opozycji do niego np. Vantage Development.

Poniżej porównanie rentowności obligacji tych dwóch spółek:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Polnordu i Vantage Development

Jak widać z wykresu, rynek aktualnie jednak lepiej wycenia obligacje Polnordu (niższa rentowność), niż Vantage Development. Oczywiście mamy świadomość, że to pewnego rodzaju zabawa, bo obligacje tych spółek zapadają w różnych okresach czasowych, co oczywiście również ma wpływ na ich wycenę (zasadniczo emitent musi zapłacić więcej za dłuższy okres do wykupu). Tak, czy owak, ten przykład pokazuje, że temat wcale nie jest taki prosty :-).

Pod koniec tygodnia opublikuję post kontynuujący wątek rankingu deweloperów, czyli porównanie pozycji i punktów w rankingu ze średnimi rentownościami obligacji tych spółek. Mam nadzieję, że będzie okazja do dalszych dyskusji i wniosków :). Już dziś kilka ciekawych wątków mi w głowie kiełkuje – dziękuję za maile z linkami do zagranicznych analiz.

Rynek obligacji w pigułce 08-12 maja 2017

W ubiegłym tygodniu nie były prowadzone na rynku nowe emisje obligacji, również na rynku Catalyst nie zanotowaliśmy debiutów nowych emitentów, czy nowych serii obligacji. Miało miejsce natomiast kilka wykupów (lub decyzji o wykupie) obligacji.

Internet Investment Fund przedterminowo wykupił 9 maja obligacje IIF1117. Szkoda, mały, ale fajny emitent ubywa z Catalyst.

Voxel podjął decyzję o przedterminowym wykupie obligacji serii F (VOX0717). Wykup nastąpi 24 maja 2017 roku.

Z pozostałych wydarzeń:

Robyg planuje do końca 2017 roku emisję akcji, która umożliwi spółce wejście na nowy rynek (Kraków lub Wrocław). Z emisji miałby pozyskać około 80 mln zł.

Kruk uplasował obligacje o wartości 20 mln EUR z oprocentowaniem 3,59%. I zapowiedział, że kierunek finansowania poprzez obligacje w EUR będzie kontynuowany. Coraz więcej wskazuje, że inwestorzy indywidualni będą mieli problem z doczekaniem się nowych emisji obligacji w złotych od tego emitenta. Kruk również poinformował o wygraniu przetargu na zakup portfela wierzytelności na rynku rumuńskim o nominalnej wartości 1,2 mld zł.

Best wyemitował akcje, z emisji których otrzymał 19 mln zł, a które w całości objął fundusz Quercus Multistrategy FIZ. Informacja oczywiście pozytywna dla inwestujących w obligacje korporacyjne spółki. Jednocześnie Best poinformował o zamiarze emisji obligacji korporacyjnych w EUR na kwotę 10 mln EUR.

Kancelaria Medius podpisała list intencyjny na zakup portfela wierzytelności w Czechach, wartość portfela to 1,7 mln zł. KME utworzy spółkę zależną w Czechach celem obsługi wierzytelności. Będzie to drugi, po hiszpańskim, zagraniczny rynek działalności dla tej, mimo wszystko niewielkiej skali działalności, spółki.

Wyniki za I kwartał 2017 roku opublikowały między innymi Developres, GTC, Capital Park, ED Invest, PCC Rokita, Cyfrowy Polsat, Ronson Europe i Alior Bank.

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć do szerszej liczby Czytelników. Dziękuję! [sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

10 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 12.05.2017 oraz Rynek Obligacji w Pigułce

 1. Pozdrawiam, Darek

  W przypadku LCC, można by „odwrócić kota” i raczej stwierdzić, że nie było przesłanek do wcześniej utrzymywanych wysokich rentowności. Prawdopodobnie, „mało rynkowy, tzn. dopychany kolanem” był przydział papierów podczas emisji. Wynikająca stąd podaż sukcesywnie była rozbierana i mamy tego efekty.

 2. No i pewnie masz rację. Z tego co pamiętam, kiedyś bardzo długo tak CAP0617 był trzymany, by potem ładnie wybić. Macie jeszcze inne typy na obligi, które mogą „zaskoczyć”? KAN0619?

 3. Darek

  KAN0619, to pierwsze o czym pomyślałem. Tu chyba trzeba anielskiej cierpliwości.

  Pozdrawiam,

 4. Romek

  Bardzo jest ciekawy temat związany z potencjalną niedozwoloną optymalizacją podatkową ????? przez i2development SA, który poruszyłeś w emailu, wymagałoby to wydania krótkiego oświadczenia przez Emitenta- choćby jednego zdania „NIE DOTYCZY”.(http://www.i2development.pl/relacje-inwestorskie/raporty/raporty-biezace/37-2016-przydzial-obligacji-imiennych-serii-a-oraz-rozliczenie-transakcji,46?utm_source=freshmail&utm_medium=email&utm_campaign=Indeks_Pigulka_i_ryzyko_podatkowe)

  Szkoda że spółka nie odpowiedziała Tobie( nie ustosunkowała się) do ewentualnych przyszłościowych problemów z MF.
  I tutaj należy niestety upatrywać słabość działania polskich emitentów.
  Gdyby coś się wydarzyło z US to obligacje I2 lecą mocno w dół.
  Remku, gdyby I2 coś odpisało to daj znać( do tego czasu wstrzymuje się z planowanymi zakupami)
  Pozdrawiam

 5. dam znać. Zapytanie wysłałem 7 dni temu, bez odpowiedzi. Dziś ponowiłem pytanie.

 6. A dziś w raporcie kwartalnym Lokum poinformowało o zamykaniu spółek w Luksemburgu:
  W okresie od 1.01.2017 r. do dnia publikacji niniejszego raportu, w ramach rozpoczętej w 2016 roku restrukturyzacji Grupy zainicjowano proces likwidacji spółki Lokum SCSp. Dnia 11.05.2017 r. wspólnicy Lokum Scsp podjęli uchwałę o jej likwidacji.

 7. Romek

  A czy masz jakieś info w temacie MEDORTA. Co więcej zwołano zgromadzenie obligatariuszy aby zmienić warunki emisji:

  http://www.medort.pl/download-attachment/458
  Co tym myślisz?

 8. poczekam na komunikat o efektach zgromadzenia obligatariuszy. Kilka razy przy okazji Rynku Obligacji w Pigułce, czy portfela obligacji pisałem o niejasnych komunikatach ze strony spółki. Raport finansowy 2016 również słaby. Póki nie ma rozstrzygnięcia ze zgromadzenia obligatariuszy, czy przedłużenia kredytu przez Commerzbank, nerwowość nie dziwi.

 9. Cj

  Dla mnie niejasne jest ryzyko, jakie wniesie ustawa dotycząca komorników

 10. Medort – jest już protokół ze zgromadzenia obligatariuszy. Podwyższona marża, dodatkowe zabezpieczenia, deklaracja dokapitalizowania w zamian za zgodę obligatariuszy na niezgłaszanie żądań wcześniejszego wykupu, to jest ok. Natomiast dokument jest mocno obszerny i jest w nim tyle różnych warunków, że kto wie, jak to wszystko się skończy. Medort pozostaje u mnie w worku spekulacyjnym. Następne „kamienie milowe” to faktyczne dokapitalizowanie spółki przez udziałowców oraz przedłużenie kredytu przez Commerzbank.

Skomentuj