Niniejszy odczyt jest 52 tygodniową obserwacją Indeksu Rynku Obligacji. Cieszę się, że to już rok pracy nad tematem, jestem zadowolony, że w ciągu tego roku nie dokonywałem większych korekt w metodologii, co oznacza, że sama konstrukcja Indeksu była dobrze przemyślana.

Wreszcie mam nadzieję, że sama publikacja dostarcza Wam interesujących treści dotyczących rynku Catalyst. Tak przynajmniej staram się działać, aby sama publikacja Indeksu była jedynie przyczynkiem do wymiany poglądów o emitentach i szukaniu ciekawych sytuacji inwestycyjnych. Stąd też rozszerzenie wpisu o przegląd wydarzeń poprzedniego tygodnia (Rynek obligacji w pigułce).

Mi osobiście taki zestaw zdarzeń, czyli przegląd rentowności obligacji spółek plus przegląd informacji ze spółek, bardzo pomaga w „trzymaniu ręki na pulsie”, monitorowaniu tego co się na Catalyst dzieje. Ok, przechodzę do meritum.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 26.05.2017 wyniosła 3,36 punktu procentowego, wzrastając o 0,09 p.p. Nadal podejście inwestorów do rynku obligacji Catalyst jest pozytywne, nie widać perspektyw na jakąś silniejszą korektę.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 26.05.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu tradycyjnie już odpowiada spółka MCI Capital.

Ze składu Indeksu ubyła spółka Integer (wycofanie obligacji z obrotu w związku z wykupem), do Indeksu natomiast dołączyła spółka OEX, której obligacje OEX0120 zadebiutowały na Catalyst. Warto by zapewne spółkę bliżej przedstawić, jednak poczekam, czy na obligacjach pojawią się oferty sprzedaży.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje dotyczące Indeksu z ubiegłego tygodnia

Wielu z nas chyba szuka możliwości na dodatkowy, oprócz oprocentowania, zarobek na obligacjach. Jedną z takich możliwości jest zakup obligacji z perspektywą wzrostu ich ceny. Zarabiamy wtedy nie tylko na samym oprocentowaniu, ale na sprzedaży obligacji drożej, niż ją kupiliśmy.

Może być kilka scenariuszy, np. rynek może nieefektywnie wyceniać obligacje danego emitenta, zdarza się, że ktoś potrzebuje gotówki i agresywnie wyprzedaje daną serię obligacji. Wreszcie, wraz ze wzrostem reputacji, standingu finansowego klienta, spadają rentowności jego obligacji.

Poniżej kilka przykładów z ostatnich tygodni, zachęcam do dyskusji nad tym, jakie są powody wzrostu cen obligacji tych emitentów, jakie są Wasze typy? No i czy jest jeszcze przestrzeń do dalszych wzrostów cen tych obligacji? Obstawiajcie, zobaczymy, kto ma wyczucie 🙂 .

Pierwsza spółka – Alior Bank, którego wykres średniej rentowności brutto obligacji prezentuje się następująco:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Alior Banku

Przyczyna spadku rentowności? Obecność PZU w akcjonariacie, wzrost wartości rynkowej banku (obecnie 9 mld zł)? Czy jest jeszcze przestrzeń do dalszego spadku rentowności obligacji tego banku? Rentowności obligacji BZ WBK i Millenium znajdują się poniżej 3%, a takie Millenium ma np. niższą kapitalizację od Alior Banku. Nie sprawdzałem, czy obligacje tych banków są „do kupienia”, no i czy można porównywać same serie obligacji (okres, podporządkowane itp.), jeżeli ktoś z Was ma chęć wypowiedzieć się w temacie – zapraszam do skomentowania.

Druga spółka – Cyfrowy Polsat, którego rentowność brutto obligacji CPS0721wygląda następująco:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Cyfrowego Polsatu

Przyczyna wzrostu cen? Poprawa standingu finansowego, obniżanie zadłużenia? Czy jest jeszcze wg Was pole do dalszych wzrostów cen?

Z rankingu deweloperów, a dokładnie z analizy rentowności obligacji deweloperów versus ich punkty i pozycja w rankingu „wyszło”, że rentowności brutto obligacji Ronson Europe, Lokum Deweloper, LC Corp powinny (w zależności od sposobu porównania) oscylować między 3,5 – 4,5%, czyli jest przestrzeń do wzrostu cen tych obligacji. Fajnie się stało, że ubiegłe tygodnie to właśnie okres wzrostu tych cen.

Poniżej wykresy rentowności obligacji spółek Ronson Europe:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Ronson Europe

i Lokum Deweloper:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Lokum Deweloper

Również rentowności obligacji LC Corp zanotowały w ostatnim czasie spadek. Oczywiście wiem, że to zbieg okoliczności (ale bardzo miły 🙂 ), bardziej jestem ciekaw Waszych opinii, czy widzicie szanse na dalsze wzrosty cen tych obligacji i dlaczego tak lub nie 🙂 .

Pozytywy mamy omówione, to odnotujmy na wykresie spółkę Braster, która radzi sobie gorzej od rynku.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Braster

Na dziś obligatariusze chyba obawiają się rozwoju sytuacji w spółce, pytanie, czy któregoś dnia Braster ma szansę przekształcić się z marudera w perełkę.

Rynek obligacji w pigułce 22-26 maja 2017

Emisje, wykupy obligacji

Publiczną emisję obligacji prowadzi Fabryka Konstrukcji Drewnianych. W tym tygodniu dla osób zarejestrowanych w Bazie Inwestorów podeślę kartę spółki.

Trwa również emisja obligacji PCC Rokita, więcej informacji znajdziesz w tym wpisie.

Na Catalyst zadebiutowały wyemitowane w prywatnej ofercie obligacje giełdowej spółki OEX. Seria obligacji OEX0120 oprocentowana jest na WIBOR 6M + 4,2%. Niestety póki co brak ofert sprzedaży. Dla spółki OEX DM BOŚ wystawił rekomendację „kupuj”, z raportem można się zapoznać będąc klientem tego biura maklerskiego.

Na Catalyst zadebiutowały emitowane przez i2 Development w memorandowej emisji publicznej obligacje I2D1019 (wartość emisji 10 mln zł). Póki co bez transakcji.

Kruk poinformował o podjęciu decyzji o emisji obligacji w EUR na kwotę 20 mln EUR, z 5-letnim terminem spłaty. Niedawno Kruk uplasował emisję na tą samą kwotę z oprocentowaniem 3,59%. Im więcej takich emisji, tym zapewne mniejsze szanse na kolejne publiczne emisje kierowane do inwestorów detalicznych. A to dla mnie oznacza, że aktualnie notowane na Catalyst emisje będą coraz bardziej pożądane przez inwestorów. Ciekawe jak będą się zachowywać rentowności obligacji Kruka.

Skoro mówimy o firmach z branży wierzytelności, to z kolei Getback poinformował o przydziale instytucjom obligacji (seria PP2) na kwotę 79,3 mln zł. Obligacje emitowane były w ramach publicznego programu emisji obligacji, czyli Getback wykorzystał już blisko połowę z programu na 300 mln zł. Z kolei na Catalyst zadebiutowały 3 serie obligacji spółki emitowane wcześniej w ramach ofert prywatnych. Łączna wartość emisji GBK1218 (oprocentowanie stałe), GB11218 i GB21218 wynosi blisko 30 mln zł.

Best w kilka dni przydzielił całą oferowaną w emisji publicznej pulę obligacji (60 mln zł), zapisy złożyło 638 inwestorów. Cieszy, że tylu inwestorów jest aktywnych jeżeli chodzi o obligacje korporacyjne, ciekawe ilu z nich trafi na rynek Catalyst, bo zapewne znaczna ich część to efekt pracy biura maklerskiego PKO BP i klientów tego banku.

Ronson poinformował o uplasowaniu w ofercie prywatnej emisji 4 letnich obligacji na kwotę 50 mln zł.

Polnord poinformował o uplasowaniu emisji obligacji na kwotę 5,2 mln zł.

Prywatne emisje obligacji prowadzi również Victoria Dom.

Voxel dokonał wcześniejszego wykupu obligacji VOX0717.

AB S.A. poinformowała o zwiększeniu programu emisji obligacji z 200 do 270 mln zł, co oznacza, że do wykorzystania pozostanie 100 mln zł. Na Catalyst notowane są 2 serie obligacji spółki: ABE0819 (100 mln zł) i ABE0720 (70 mln zł). Ta druga seria „przeżywała” w przeszłości nieco gorsze chwile – kurs chwilowo spadł poniżej 97%, jednak obecnie znajduje się okolicach nominału.

Pozostałe informacje z rynku Catalyst

Getback będzie publikować raporty kwartalne, czyli również za I i III kwartał roku (raport za I kwartał 2017 ma być opublikowany dzisiaj). Czyżby publiczna oferta akcji zbliżała się szybkimi krokami? Getback poinformował również o wygraniu przetargu na zakup wierzytelności od banku, w którym zapłacona cena wyniosła więcej, niż przychody grupy za ostatnie 4 kwartały, co oznacza, że wynosi ponad 100 mln zł. Do Rady Nadzorczej spółki dołączyła Pani Alicja Kornasiewicz, była wiceminister skarbu i prezes banku PEKAO S.A.

Z informacji portalu Strefa Inwestorów wynika, że jest możliwość, że jeszcze w czerwcu z publiczną emisją akcji wystartuje Uniserv – Piecbud. Jako posiadacz ich (niezarejestrowanych jeszcze!) obligacji mówię: oby!

Kancelaria Medius prognozuje 16,3 mln zł zysku netto w 2017 roku, wynika z komunikatu spółki. Realizacja prognozy byłaby całkiem fajną informacją dla obligatariuszy.

Agencja Eurorating utrzymała na poziomie BB z perspektywą stabilną rating kredytowy dla Murapolu.

Vivid Games opublikowała raport za I kwartał 2017 roku. Jednocześnie spółka poinformowała o przesunięciu premiery gry Metal Fist z czerwca na „nie później niż 4 kwartał 2017 roku”. Gra miała mieć istotne znaczenie dla przychodów spółki w 2017 roku. Trochę szkoda, że prowadząc miesiąc temu emisję publiczną obligacji spółka jeszcze nie wiedziała o tym, że premiera kluczowej gry, która ma być lada moment wydana, przesunie się o dobrych kilka miesięcy. Wygląda na to, że termin prowadzenia oferty obligacji został dobrany bardzo szczęśliwie.

Medort dokona przedterminowego wykupu części obligacji MED0420 o wartości 7 mln zł (z 21 mln zł wartości emisji). Jest to zgodne z ustaleniami Zgromadzenia Obligatariuszy. Jestem ciekawy jak to technicznie będzie wyglądać, na jednym koncie maklerskim mam 2 sztuki obligacji spółki, na drugim 3 sztuki obligacji 🙂 .

Admiral Boats poinformowała o otrzymaniu wypowiedzeń umów kredytów z BOŚ (1,5 mln zł) i BGŻ BNP Paribas (ponad 11 mln zł).

Tradycyjnie, jeżeli uważacie, że coś z wydarzeń powinno być dopisane, proszę o komentarz. A dzieląc się tym wpisem (długi wyszedł) pomagasz mi dotrzeć do szerszego grona inwestorów. Dziękuję!

[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

4 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 26.05.2017 oraz Rynek Obligacji w Pigułce

  1. andrew

    Remigiusz świetna robota! Dzięki Tobie w dość dużym chaosie „Catalystowym” można się połapać i usystematyzować informacje/wiedzę. Trzymaj tak dalej!

  2. Dzięki za dobre słowo 🙂

  3. Cj

    Nie strasz pan ludzi 😀 Voxel wykupił VOX0717

  4. Racja, już poprawiam. VOX0718 mogliby nie ruszać zwłaszcza, że kupiłem niedawno po 101% 🙂

Skomentuj