Poniżej przegląd ciekawych informacji związanych z rynkiem obligacji Catalyst z ubiegłego tygodnia. Tradycyjnie, jeżeli coś powinno być dodane, proszę dodać w komentarzu 🙂 .

Aktualne i zakończone emisje obligacji, debiuty na rynku Catalyst

Żadna ze spółek nie zdecydowała się prowadzić publicznej emisji obligacji podczas długiego weekendu majowego. W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy natomiast komunikaty o zakończeniu dwóch publicznych emisji obligacji i kilku prywatnych.

Pierwszą spółką jest Getback, który w ramach publicznej emisji prowadzonej na podstawie prospektu (seria PP1) zebrał całą oferowaną pulę 60 mln zł, o kilka dni skracając termin zapisów.

Drugą spółką, która zebrała całą pulę, jest Vivid Games. Spółka oferowała 10,5 mln zł w ramach publicznej emisji prowadzonej na podstawie memorandum.

Polnord poinformował o przydziale obligacji wyemitowanych w ramach oferty prywatnej na kwotę 5,2 mln zł. O przydziale obligacji w ramach oferty prywatnej poinformowała również spółka AOW Faktoring, tutaj kwota wyniosła 5 mln zł.

Na Catalyst zadebiutowały kolejne obligacje Ghelamco Invest (GHE0322) plasowane w marcu wśród instytucji finansowych, wartość emisji to 148 mln zł, a ich oprocentowanie to WIBOR 6M + 4,3%.

Na rynku Catalyst pojawiły się również obligacje warszawskiego dewelopera Victoria Dom. Łączna wartość emisji to VID0221 6 mln zł, a oprocentowanie to WIBOR 3m + 4,25%.

Pozostałe wydarzenia z rynku Catalyst z tygodnia 24-28.04.2017

Zarząd Admiral Boats złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Spółka długo borykała się z problemami finansowymi. Mam nadzieję, że żadnego z Czytelników bloga ta sytuacja specjalnie nie zaskoczyła. Ja, żywiąc szacunek do zarządu i właściciela za fair podejście do obligatariuszy, mimo to pożegnałem się z nią jeszcze w listopadzie 2014 roku, pisząc wtedy: Sprzedałem obligacje Admiral Boats (ADM0415) – nie jestem przekonany co spółka pokaże w kolejnych wynikach, a Admiral nie tłumaczy przekonywająco pojawiających się wątpliwości odnośnie pozostałych kosztów operacyjnych. O wątpliwościach wobec Admiral Boats pisałem na blogu.

Rada Wierzycieli Action nie wyraziła pozytywnej opinii dla części Planu Restrukturyzacyjnego. Pozytywnie Rada przyjęła działania biznesowe spółki, natomiast zanegowała warunki i zasady spłaty zobowiązań finansowych przez Action. Przypadek Action od pewnego czasu mnie mocniej ciekawi z kilku powodów. Po pierwsze spółka ma sporo gotówki na rachunkach i prowadzi działalność operacyjną, można więc założyć, że część zobowiązań spłaci. I tu jest najciekawszy (dla mnie moment), bo zgodnie z propozycją spółki zobowiązania układowe miały być podzielone na 2 grupy, dużych i małych wierzycieli. Mali, czyli wierzyciele poniżej 50 tys. zł, mieli zostać spłaceni w całości. Niestety na dziś nikt nie jest w stanie na 100 proc. mi odpowiedzieć, czy mając 1 szt. obligacji Action będę traktowany jako mały, czy jednak z racji zgłoszenia całej emisji obligacji przez kuratora obligatariuszy, jako duży wierzyciel. Jeżeli ktoś to wie, info mile widziane 🙂.

Getback poinformował o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego nabycia akcji spółki EGB Investments S.A. z siedzibą w Bydgoszczy. Sprzedającym są fundusze Altus, posiadające ponad 99 proc. akcji spółki.

Loyd, nazwa spółki kilka razy pojawiła się na blogu więc odnotujmy, że spółka złożyła wniosek o upadłość, podczas gdy jeszcze niedawno prezes zachwalał firmę. Potwierdza się teza, że na wywiady z zarządzającymi należy patrzeć z ostrożnością, żaden z nich nie powie „kieruję bankrutem„.

Medort podał dwa komunikaty pokazujące, że sytuacja płynnościowa w spółce może być niekoniecznie dobra. Po pierwsze poinformował o zwołaniu zgromadzenia obligatariuszy obligacji serii C i D. Seria C, to notowane na rynku Catalyst obligacje MED0420. Zgromadzenie będzie dotyczyć wyrażenia zgody na zmianę warunków emisji obligacji oraz niewyrażenia zgody na skorzystanie przez Obligatariuszy z prawa żądania wcześniejszego wykupu obligacji. Czyli spółka prawdopodobnie naruszyła któryś z warunków emisji obligacji. W drugim komunikacie Medort poinformował, że jego spółka zależna podpisała z Commerzbankiem aneks o przedłużeniu umowy kredytowej do 31.07.2017. Jest to drugie z rzędu przedłużenie na krótki okres, co znaczy, że spółka prowadzi negocjacje z bankiem (bank ma wątpliwości?). Nakładając na to fakt, że raport finansowy grupy za rok 2016 będzie dopiero niebawem publikowany, postanowiłem być ostrożny wobec spółki.

Wiele komunikatów z Polnordu dotyczy spraw sądowych. Tak jest i tym razem, spółka poinformowała o korzystnym rozstrzygnięciu sądu dotyczącego wierzytelności głównej 10 mln zł (+ 5 mln zł odsetek ustawowych) od spadkobierców prezesa Dolnośląskich Surowców Skalnych S.A. Wyrok nie jest prawomocny.

Zarząd OT Logistics S.A. poinformował, iż w dniu 27 kwietnia 2017 roku otrzymał od komisji prywatyzacyjnej potwierdzenie niekorzystnego zakończenia przetargów na zakup udziałów w spółkach Luka Bar AD BAR i AD Montecargo obie z siedzibą w Czarnogórze. Spółka już posiadała korzystne decyzje, ale przetargi zostały anulowane.

PKN Orlen zapowiedział emisję obligacji detalicznych do 1 mld zł. PCC Rokita złożyła prospekt do KNF dotyczący publicznych emisji obligacji. Na pewno takich emitentów i emisji rynkowi Catalyst potrzeba.

Raport finansowy za 2016 rok opublikowały spółki: Famur, Biomed Lublin, Work Service, Integer, Action, Benefit Systems.

Z kolei raport finansowy za I kwartał opublikowały spółki: Kruk, Orbis, PKN Orlen, Dom Development.

A już niebawem (w tym tygodniu) na blogu opublikuję wyniki moich portfeli obligacji w miesiącu kwietniu 2017 :-).

Życzę udanej reszty weekendu :-). [sgmb id=”1″]

6 komentarzy - “Rynek Obligacji w pigułce 24-28.04.2017

  1. cj

    jakie fundy moga być umoczone w admiral ?

  2. oj kurcze nie wiem, pewnie nikt z dużych. Sprawdziłem Eques Obligacji bo oni brali prawie wszystko, ale też u nich nie widzę.

  3. Masz na myśli zrealizowaną emisję publiczną obligacji podporządkowanych na kwotę 62 mln zł? Masz rację. GNB „robi” emisje co miesiąc więc chyba z założenia je omijałem. Od teraz będę uwzględniał bank w zestawieniach i informacjach. No to przy okazji, jeszcze mieliśmy info, że Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. poinformowało o zejściu poniżej 5% progu akcji w GNB.

  4. Aniella

    Nie widzę informacji z 28.04 o wynikach działalności handlowej Brastera w I kw 2017 r – niestety marniutkie. Co do GetBack – ciekawe czy w takim razie dojdzie do przejęcia Kancelarii Medius? (były domysły, że szykują się do przejęć 2 firm). Czekam na emisje PCC Rokita z duża ciekawością – mam nadzieję, że nie będą się kurczowo trzymali 5% p.a.

  5. No faktycznie Braster mi umknął i faktycznie nie rozpieszcza. A PCC Rokita mogłoby na zmiennej stopie procentowej wyemitować obligacje, byłby to łakomy kąsek :).

Skomentuj