Indeks Rynku Obligacji na dzień 16.06.2017

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 16.06.2017 wyniosła 3,27 punktu procentowego, wobec 3,30 tydzień wcześniej. Nadal podejście inwestorów do rynku obligacji Catalyst jest pozytywne, Indeks się umacnia, czyli ceny obligacji na Catalyst są mocne.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 16.06.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiadają 2 spółki: Dekpol i J.W. Construction. Jako ciekawostka, inwestując w piątek w obligacje tych spółek można się spodziewać równo 5% rentowności brutto (w skali roku). Tyle aktualnie wynosi mediana, czyli zysk możliwy do osiągnięcia na inwestycji w obligacje „przeciętnego” emitenta.

A druga ciekawostka jest taka, że akcje Dekpol za ostatnie 30 dni zdrożały o ponad 50 proc. i zapewne pojawią się pojutrze w przeglądzie zmian cen akcji emitentów obligacji.

Żaden emitent nie dołączył, ani nie opuścił składu Indeksu. Na Catalyst zadebiutowała mała prywatna emisja obligacji Getback (GBK1018), natomiast z notowań została wycofana seria obligacji Magellan (25 mln zł). Z kolei na obligacjach Medortu (MED0420) miał miejsce wcześniejszy częściowy wykup (wykupiono 7 z 21 mln zł).

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z Catalyst z ubiegłego tygodnia

Dziś spoglądamy na Getback, dwóch deweloperów komercyjnych oraz na spółkę OT Logistics.

Getback nie zwalnia tempa, w poprzednim tygodniu uplasował kolejną publiczną emisję obligacji (40 mln zł) i poinformował o zatwierdzeniu przez KNF prospektu emisyjnego dla emisji akcji. Z kolei dziś spółka opublikowała prospekt i podała więcej szczegółów dotyczących emisji akcji (zapisy dla inwestorów indywidualnych 26.06-03.07), która ma przynieść 400-500 mln zł wpływów. Za chwilę zapewne pojawią się na portalach finansowych próby wyceny spółki i komentarze, czy warto wziąć udział w emisji akcji Getback. Postaram się najciekawsze linki wrzucać na bloga lub Facebooka (polub stronę Rynku Obligacji na profilu Facebook).

Tymczasem spójrzmy na wykres średnich rentowności brutto obligacji grupy Getback:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Getback

Być może oczekiwania na emisje akcji plus uporządkowanie zadłużenia poprzez publiczne emisje obligacji wpłynęły na wzrost cen obligacji Getback (spadek ich rentowności) w ostatnich 2-3 miesiącach. Ciekawe czy ewentualny sukces emisji akcji będzie oznaczał kontynuację tego trendu. Za Obligacje.pl: „Wzrost kapitału własnego nie tylko stworzy miejsce na dalsze finansowanie długiem, ale też pozwoli obniżyć jego koszt. Płacimy bowiem zbyt dużo w stosunku do tego, co reprezentuje nasza firma. Liczę na to, że będziemy plasować dług o 120 pkt bazowych taniej niż do tej pory – powiedział Konrad Kąkolewski, prezes Getback”

Całkiem nieźle radzą sobie obligacje deweloperów komercyjnych. Rentowności obligacji Ghelamco znajdują się na rekordowo niskich poziomach i to pomimo pogorszenia się wskaźników zadłużenia grupy (efekt trzymania w księgach projektu Warsaw Spire):

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Ghelamco Invest

Wskaźniki te poprawią się dopiero po sprzedaży Warsaw Spire (albo poszczególnych budynków z tego projektu), co powinno mieć miejsce w tym roku. Patrząc na niskie rentowności i uwzględniając potrzeby inwestycyjne grupy (np. kolejna pod względem wielkości rekordowa inwestycja The Warsaw Hub) można po cichu zakładać, że jeszcze w 2017 roku grupa wróci do publicznych emisji obligacji.

Poniżej 6% spadły również rentowności obligacji spółki HB Reavis Finance:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji HB Reavis Finance

Mocne są również obligacje GTC, a sielankowego obrazu dopełnia pełen sukces emisji obligacji Echo Investments.

Praktycznie co odczyt mamy do czynienia ze stosunkowo dużymi zmianami rentowności obligacji OT Logistics:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji OT Logistics

Szczególnie dotyczy to serii OTS1118, na zmianach cen której cierpliwi „daytraderzy” są w stanie ciułać dodatkowe punkty procentowe do wyniku portfela.

Rynek obligacji w pigułce 12-16 czerwca 2017

Emisje, wykupy obligacji

Getback w ekspresowym tempie uplasował obligacje o wartości 40 mln zł. Emisja była prowadzona w trybie oferty publicznej, a więcej o niej pisałem tutaj.

Victoria Dom uplasowała 2 emisje obligacji w ramach ofert prywatnych o wartości 10 i 5 mln zł.

Pozostałe informacje z rynku Catalyst

Getback – KNF zatwierdziła prospekt emisyjny akcji spółki. Getback z emisji akcji planuje pozyskać 400-500 mln zł, jak pisałem powyżej, będę monitorował temat.

Globe Trade Centre (GTC) poinformował o pozyskaniu 90 mln zł z prywatnej emisji akcji.

Z powodów zdrowotnych zrezygnował prezes Eurocentu, która to spółka niedawno nie wykupiła obligacji na kwotę 1,8 mln zł. Również uważnie przyglądam się sprawie.

Kancelaria Medius poinformowała o rozpoczęciu działalność na terenie Republiki Czeskiej. Na portalu Obligacje.pl znajdziesz ciekawy wywiad z prezesem spółki.

TFI PZU poinformowało o przekroczeniu progu 5% udziałów w Alior Banku (mają 6,0016%).

Fundusze Aviva poinformowały o zejściu poniżej 5% udziałów w spółce Medicalgorithmics.

ZM Kania poinformowały o zmianie banku finansującego i zawarciu umów kredytowych z BGŻ BNP Paribas (poprzedni bank BZ WBK). W efekcie zmiany spółka pozyskała dodatkowy limit kredytowy w kwocie 10 mln zł.

4 lipca 2017 roku PCC Exol wypłaci 22,4 mln zł dywidendy. Ciekawe, czy w ślad za tym będzie miała miejsce emisja obligacji, póki co spółka nie ma złożonego wniosku o zatwierdzenie prospektu emisyjnego dotyczącego emisji obligacji. I swoją drogą, fajnie dobrany dzień wypłaty dywidendy, wyniki finansowe na koniec I półrocza 2017 roku będą jeszcze zawierały gotówkę i kapitały przed wypłatą dywidendy.

Tradycyjnie, jeżeli uważacie, że coś z wydarzeń powinno być dopisane, proszę o komentarz.[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Skomentuj