Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 23.06.2017 wyniosła 3,26 punktu procentowego, wzrastając o symboliczne 0,01 p.p. do poprzedniego tygodnia. Nadal podejście inwestorów do rynku obligacji Catalyst jest pozytywne, nie widać perspektyw na jakąś silniejszą korektę.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 23.06.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, podobnie jak przed tygodniem odpowiadają 2 spółki: Dekpol i J.W. Construction.

W ubiegłym tygodniu z obrotu zostały wycofane obligacje spółki Action (ACT0717), które oczywiście nie zostaną wykupione (trwa postępowanie restrukturyzacyjne spółki). Tym samym w składzie Indeksu mamy obecnie 81 emitentów.

Na Catalyst z kolei pojawiły się obligacje spółek Archicom (ARH0320, 60 mln zł), Best (BST0622, 60 mln zł), Getback (GB10520, 79,3 mln zł), Lokum Deweloper (LKD0420, 75 mln zł).

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z Catalyst z ubiegłego tygodnia

Wycofane z obrotu obligacje spółki Action z uwagi na pewność braku wykupu „oferowały” najwyższą rentowność. Pomyślałem, że po ich zniknięciu zaprezentuję w tym wpisie spółki, które przejęły po Action pałeczkę pierwszeństwa.

Obecnie najwięcej można zarobić (o ile zostaną oczywiście wykupione) na obligacjach IPF Investment Polska, które są poręczane przez grupę kapitałową z siedzibą w Anglii, a w Polsce działającą pod marką Provident.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji IPF Investments Polska

Rentowność brutto obligacji grupy wynosi obecnie nieco poniżej 12%, a jej poziom to przede wszystkim efekt niepewności co do dalszych zmian legislacyjnych (maksymalne limity pożyczek) w Polsce. Przypomnę, według deklaracji Ministerstwa Sprawiedliwości nowe ograniczenia miały być wprowadzone już w kwietniu 2017 roku („na Wielkanoc Polacy będą mogli otrzymać na uczciwych zasadach, uczciwe, cywilizowane pożyczki”). Póki co do dzisiaj mamy ciszę w temacie.

Na drugim miejscu (od tej niechlubnej strony), znajduje się spółka Medort, której obligacjami obrót jest obecnie zawieszony, w związku z czym trudno stwierdzić, jak obecnie rynek je wycenia.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Medort

O sytuacji Medort pisałem na bieżąco w poprzednich omówieniach Indeksu Rynku Obligacji.

Trzecie miejsce pod względem wysokiej rentowności przypada spółce Everest Capital, czyli kolejnemu przedstawicielowi branży pożyczkowej:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Everest Capital

Wreszcie ostatnią spółką z rentownością obligacji powyżej 7% jest Braster:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Braster

Braster również kilkukrotnie pojawiał się w omówieniach Indeksu, tutaj problemem jest raczej słaba sprzedaż flagowego urządzenia.

Oczywiście przypominam w tym miejscu, ze Indeks Rynku Obligacji bierze pod uwagę spółki spełniające określone kryteria (łączna wartość obligacji na Catalyst ponad 10 mln zł, oprocentowanie zmienne), na rynku można znaleźć również obligacje kilku innych spółek zapewniających równie wysoką rentowność, jednak będących poza obserwacją.

Rynek obligacji w pigułce 19-23 czerwca 2017

Emisje obligacji i akcji

AB pozyskało 75 mln zł z prywatnej emisji obligacji.

MCI Capital wyemitował obligacje o wartości 20 mln zł.

Vantage Development poinformował o zamiarze przedterminowego wykupu obligacji VTG0518, który zostanie dokonany 9.08.2017 roku.

Emisję publiczną akcji prowadzi spółka Getback, która planuje pozyskać 400-500 mln zł. Zbieram linki do ciekawych stron i opracowań związanych z tą emisją i we wtorek lub środę opublikuję je na blogu.

Publiczną emisję akcji rozpoczyna również Uniserv – Piecbud. Z omówieniem prospektu emisyjnego akcji zapoznasz się na przykład na portalu stockwatch.pl tutaj. Obligacje spółki wprawdzie nie są na razie notowane na Catalyst, ale niedawno spółka prowadziła ich publiczną emisję (w której zresztą wziąłem udział) i zapewne niebawem obligacje zostaną wprowadzone do obrotu. Przy okazji zachęcam do rejestracji w Bazie Inwestorów, osobom zarejestrowanym podsyłam karty spółek prowadzących publiczne emisje obligacji.

Robyg ze skierowanej do inwestorów instytucjonalnych emisji akcji pozyskał 79 mln zł wpływów brutto, które zamierza przeznaczyć na rozszerzenie działalności deweloperskiej o Kraków lub Wrocław.

Pozostałe informacje z rynku Catalyst

Generali zawiadomiło o zmniejszeniu przez fundusze udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce Kruk poniżej progu 5%.

Voxel wypłaci 5,7 mln zł z zysku netto za 2016 rok (11 mln zł) w formie dywidendy.

Echo Investments poinformowało o sprzedaży 40 mln akcji EPP za kwotę 49 mln EUR. We własności Echo Investments pozostaje jeszcze kolejne 49 mln akcji EPP, czyli całkiem przyjemna sumka do zainkasowania.

Getback poinformował o zapłacie ceny za zakup portfela o wartości 0,5 mld zł.

Everest Capital poinformował, że poręczyciel obligacji, spółka Everest Finance, złożyła ofertę nabycia 100% udziałów (lub bazy klientów i sieci doradców) spółki oferującej pożyczki konsumenckie z obsługą w domu. Przejmowana spółka osiągała w latach 2015-2016 średnie przychody powyżej 40 mln zł i zysk netto ok. 10 mln zł.

Pragma Inkaso poinformowała o zakończeniu procesów zakupów wierzytelności do 2 funduszy sekurytyzacyjnych zamkniętych. Wierzytelności dotyczą firm, w tym segmencie rynku Pragma Inkaso stara się specjalizować. Przy okazji, warto spojrzeć na ciekawą prezentację spółki w tym miejscu.

Jednocześnie zarząd Pragma Inkaso rozpoczął prace związane z określeniem celów strategicznych dla grupy Pragma. Wygląda, że zarząd zmierza do stworzenia bardziej przejrzystej struktury, to znaczy stworzenia spółki holdingowej, która będzie zarządzać Pragmą Inkaso (wierzytelności korporacyjne) i Pragmą Faktoring (faktoring dla sektora MSP). W lipcu na blogu bliżej przyjrzymy się grupie.

AB – OFE Nordea poinformowała o przekroczeniu progu 5% ogólnej liczby głosów na WZA spółki.

Tradycyjnie, jeżeli uważacie, że coś z wydarzeń powinno być dopisane, proszę o komentarz.[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

5 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 23.06.2017 oraz Rynek Obligacji w pigułce

 1. Aniella

  Oj chyba jako 'okazję cenową’ zapomniałeś wspomnieć zapadające w 2018 obligacje Eurocenta. Odsetki póki co od tej serii jeszcze płacą.. obawiam się, że do czasu. A gdyby wykupili (hi! hi!) to byłby to interes życia. Co do GetBacka to istny wysyp ich serii na Cat a niektóre serie w sporej 'promocji’, lecz mimo to oferta publiczna się sprzedała przed terminem. Z jednej strony cieszy, ze ktoś taniej sprzedaje a z drugiej strony zastanawia, co wie ten kto tanio sprzedaje czego inni nie wiedzą? BTW miesiąc temu subskrybowano prywatną emisję GB o parametrach znacznie przewyższających serie z Cat i z oferty publicznej. Jeżeli nieomal na pniu można pożyczyć pieniądze taniej to po co pożyczać je drożej? Ciekawe jak zapowiadany prawdopodobny delisting Vantage Development z GPW wpłynie na ceny ich obligacji – spółka już nie będzie taka 'przejrzysta’ dla inwestorów.

 2. Hej, Eurocent na wykresach się nie pojawia, bo nie wchodzi w skład Indeksu (za małe emisje, oprocentowanie stałe). Temat spółki jednak bardzo ciekawy, póki co cały czas RI odbierają telefony i cierpliwie tłumaczą zaistniałą sytuację.

  Getback – jak rozumiem na dziś dla nich priorytetem jest wzrost więc pewnie stąd ten nacisk na pozyskiwanie finansowania różnymi kanałami. Zobaczymy, czy po (ewentualnym) sukcesie emisji akcji to się nieco zmieni.

  Co do Vantage – pewnie przejrzystość spadnie, natomiast nie stawiam na spadek cen obligacji tej spółki, raczej wydają mi się adekwatnie wycenione.

 3. Darek,

  Getback – będę zaskoczony jeśli emisja akcji skończy się powodzeniem przy 27.00 PLN
  Vantage – przejrzystość spadnie o: „brak wykresu akcji”. Spółka zobowiązała się do publikacji raportów w dotychczasowym zakresie.

 4. Aniella

  @Darek Co masz na myśli z GetBack ? Że chcą za drogo czy za tanio? Co do Vantage to na razie obiecują bo chyba w razie delistingu sporo obligatariuszy będzie miało prawo przedstawić im papiery do wcześniejszego wykupu a takiego scenariusza raczej chcą uniknąć. Ja na ich miejscu obiecałabym oprócz utrzymania dotychczasowego raportowania nawet regularną publikację świadectwa szczepienia psa prezesa i rentgena zębowego głównej księgowej. A tak co do obiecanek – przecież zdanie zmienić można i jako spółkę delistowaną z GPW nikt ich do publikowania czegokolwiek poza minimum-minimorum wymaganego przez Cat nie zmusi. Zawsze wole być pozytywnie zaskoczona niż rozczarowana.

 5. Darek,

  Getback – za drogo,
  Vantage – Tutaj akurat spółka nigdy nie dała jakichkolwiek powodów do narzekań, czy to przez akcjonariuszy czy obligatariuszy. Nie ma też noża na gaedle, aby ujawniać informacje poufne typu: czy prezes ma psa, jakiej rasy i czy główna księgowa ma cały garnitur… Może wykupić i po części to robi (0518). Jaki dla tej spółki był sens notowań GPW. Koszty, obowiązki informacyjne, bardzo przydatne w szczególności dla konkurencji, porypane KNF, itp. Spółka jak widać, nie potrzebuje kapitału z rynku. Szkoda, że znika.

Skomentuj