Druga połowa miesiąca to tradycyjnie czas na przegląd zmian cen akcji emitentów obligacji z Catalyst. W tym miesiącu dokonałem aktualizacji monitorowanych spółek, wycofując z zestawienia kilka mniejszych, które obecnie są poza zasięgiem moich zainteresowań. Na dołączenie do zestawienia czekają z kolei spółki Biogened i OEX, ale najpierw wypadało by, aby na ich obligacjach pojawiły się zlecenia sprzedaży.

Motywem przewodnim dla tego i kolejnych miesięcy tej serii wpisów jest spółka Eurocent, która nie wykupiła zapadających na początku czerwca obligacji. Spółka kilka razy pojawiała się po czerwonej stronie (alerty) we wpisach z tego cyklu (np. we wpisie za poprzedni miesiąc), ale przeglądając je wstecz, widzę, że nie używałem wobec Eurocentu twardych sformułowań i ostrzeżeń. Mój cel na ten i następne wpisy, to zmienić ten stan.

Wpis tradycyjnie podzielony jest na 3 części, na początek pełna tabela posortowana wg stopy zwrotu akcji za ostatnie 31 dni, następnie pozytywy, a na koniec spółki, które rozczarowały. Zaczynamy

Tabela zmian kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst:

Wygląda następująco:

 

Tabela zmian cen akcji emitentów obligacji korporacyjnych, źródło: stooq.pl, obliczenia własne

W porównaniu do poprzedniego zestawienia dodałem tajemniczą kolumnę „6”, która oznacza szósty miesiąc, czyli czerwiec. A czerwony w niej kolor oznacza utworzenie alertu. W kolejnych wpisach mam zamiar dodawać kolumny 7,8 i tak dalej, tak żeby mieć 5-6 przesuwających się ostatnich miesięcy. Więcej szczegółów poniżej.

 

Największe wzrosty kursów akcji za ostatnie 30 dni

Hitem miesiąca i bieżącego roku jest spółka Dekpol, której kurs akcji od początku roku wzrósł o ponad 100%:

Kurs akcji Dekpol za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Notowania obligacji oczywiście zbytnio się zmianami cen akcji nie przejmują.

Za ostatni miesiąc dobrze prezentują się notowania akcji Kredyt Inkaso, ale to jest póki co odbicie ostatnich spadków, od początku 2017 roku notowania są nadal na minusie.

Natomiast prawdziwym mistrzem wzrostów i w krótkim i długim terminie jest spółka Benefit Systems (operator karty Multisport), której kurs akcji od debiutu wygląda tak:

Kurs akcji Benefit Systems od początku notowań, źródło: stooq.pl

Wartość rynkowa spółki zbliża się do 3 mld zł. Niestety rentowność brutto obligacji Benefit Systems jest tak niska (poniżej 3%), że wyklucza to sensowną inwestycję.

Największe spadki kursów akcji za ostatnie 30 dni

Eurocent – stopa zwrotu za miesiąc wynosi -42%, za ostatnie 12 miesięcy -69%, w zasadzie poniższy wykres mówi wszystko:

Kurs akcji Eurocent za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Jestem zły na siebie, że w poprzednich wpisach na blogu nie akcentowałem mocniej spadków cen akcji Eurocentu.

W ramach nauczki próbuję czegoś nowego, co na zbiorczym wykresie pojawia się jako kolumna „6”. Jeżeli pojawi się mocniejszy spadek cen akcji danej spółki, będę ją oznaczał czerwonym „alertem / stopem”, który dla mnie będzie oznaczał wstrzymanie transakcji na obligacjach danej spółki (i sprzedaż posiadanych obligacji), do czasu wyjaśnienia jej sytuacji. Sam jestem ciekawy jak to wyjdzie, mam nadzieję, że nie skończy się tak, że 3/4 spółek będzie miało „alerty”. Sztywnych kryteriów właśnie dlatego jeszcze nie określiłem, chcę się też przyjrzeć rozwojowi wypadków.

W przypadku Alior Banku mamy do czynienia z korektą poprzednich wzrostów więc tutaj obywamy się bez „alertu”.

Z kolei kurs akcji i2 Development wysłał czytelny sygnał, który nakazuje ostrożność:

Kurs akcji i2 Development za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

I to nie wnikając, w jakiej części spadek kursu spowodowany jest wypłatą dywidendy, w jakim ostrzeżeniem Ministerstwa Finansów przed agresywną optymalizacją podatkową (o której pisałem wcześniej), a w jakim standardową działalnością biznesową. Spółka ode mnie otrzymuje „stopa”.

Stopa też za ostatni miesiąc, ale i „tegoroczny całokształt” kursu akcji przyznaję spółce Pozbud T&R. 

Kurs akcji Pozbud T&R za ostatnie 12 miesięcy

W ostatnim  czasie słabo zachowuje się kurs akcji Getin Noble Banku, a ponieważ i tak w jego obligacje nie inwestuję, to 4-ty stop 🙂 .

Ostatnia spółka z dwucyfrowym spadkiem kursu akcji za ostatnie 31 dni to MCI Capital, tutaj na razie pozostawiam spółkę pod obserwacją, bez większych konsekwencji.

I to tyle z istotnych spadków za ostatni miesiąc, mam nadzieję, że nie przyjdzie bessa i nie będę musiał udzielać tych stopów na prawo i lewo 🙂 .

Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – podsumowanie

Patrząc na rozpiętość zmian kursów akcji, ostatni miesiąc nie należał do specjalnie zmiennych i bardzo dobrze, bo często jest tak, że wzrosty cen akcji nie wpływają (lub w ograniczonym stopniu wpływają) na wzrost cen obligacji, natomiast w drugą stronę sytuacja potrafi być bardziej dynamiczna i nieprzyjemna.

Odnośnie zmian – „alertów” – mam teraz miesiąc do ustalenia jak radzić sobie z systemem „czerwonego światła” dla inwestycji w obligacje danej spółki i mam nadzieję, że jakieś sensowne zasady uda się wypracować. Niestety system pewnie będzie nieco uznaniowy, zwłaszcza dobrze muszę przemyśleć kryteria, według których spółka wychodzi z alertu. Czy będzie to powrót kursu akcji do wyjściowego poziomu, albo na przykład publikacja kolejnych wyników finansowych, czy jeszcze inny powód. Ale sama idea mi się podoba 🙂 .

Uwagi i spostrzeżenia jak zawsze mile widziane.

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć do szerszego grona inwestorów. Dziękuję![sgmb id=”1″]

 

10 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – czerwiec 2017

 1. Aniella

  Hmmm… Nie wiem czy w przypadku 'stopu’ wstrzymanie transakcji na obligacjach danej spółki do czasu wyjaśnienia się sytuacji to najlepszy pomysł. W przypadku sygnałów wskazujących na potencjalne kłopoty radzę brać nogi za pas czyli sprzedać póki są chętni (nawet ze stratą – tą przecież rozliczamy podatkowo ) a defaultu podatkowo nie rozliczymy.

 2. No to chyba nieprecyzyjnie napisałem, poprawię to we wpisie. Pod pojęciem wstrzymania transakcji miałem na myśli usunięcie obligacji tej spółki z portfela.

 3. Anonim

  właśnie ten pozbud t&r jest dla mnie zagadkowy. cos wiecie dlaczego cena obligacji jest taka niska? może by tak analiza tej spolki w wolnym czasie na blogu? 😉

 4. Rentowność brutto tych obligacji wynosi 5,3% więc chyba całkiem normalnie. W każdym razie połączenie alertu plus niezbyt wysokiej rentowności póki co nie skłania do analizy :).

 5. Marek

  Trochę się ostatnio zastanawiałem nad dalszym trzymaniem I2D, ale przeczytałem wpis, przypomniałem sobie inne sygnały typu Uboty czy PCZty i uważam że lepiej zaakceptować niewielką stratę niż się potem stresować. Moje obligacje ID2 mają nowego właściciela.

 6. ya-1

  Przy obliczaniu rentowności papierów POZBUD, trzeba wziąć pod uwagę, że 13.02.2018, spółka dokona 40% amortyzacji papierów (bez premii). Zysk netto spółki spadł w roku 2016, w porównaniu z zyskiem z 2015 o 37%, zadłużenie systematycznie od 3 lat rośnie (chociaż nadal ciężko mówić o jakimś dramacie). Jako, że dmucham na zimne, papiery spółki kilka miesięcy temu przekazałem w lepsze od moich ręce

 7. Adan

  tak, odnosnie id2, dzis sprzedal z malutka strata rowna 1 wizycie w McDonalds ;), dorbra analiza ktora pozwala ograniczac ryzyko, ew przenosic je na inne spolki z podobnej polki rentownosci :),

 8. Hej Marek
  wykorzystam powyższy komentarz do przypomnienia, że na blogu nie udzielam rekomendacji inwestycyjnych, a jedynie dzielę się swoimi prywatnymi opiniami i opisuję wady i zalety (wg mojego subiektywnego poglądu) inwestowania w obligacje danej spółki 🙂 . A co do I2D, to relacje inwestorskie nie odpowiedziały na 2-krotnego maila w sprawie optymalizacji.

 9. Aniella

  „A co do I2D, to relacje inwestorskie nie odpowiedziały na 2-krotnego maila w sprawie optymalizacji” – i to dobitnie pokazuje gdzie I2D ma inwestorów ( w tym inwestorów będących w pewnym sensie opiniotwórcami dla innych inwestorów), toteż inwestorzy powinni mieć I2D dokładnie w tym samym miejscu.

 10. Marek

  Remigiusz,
  Zdecydowanie nie traktuję opinii jako rekomendacji – zresztą mógłbyś trafić na listę ostrzeżeń KNF :-))))). Po prostu przypominało mi się to co opisałeś we wpisie http://www.rynekobligacji.com/2015/04/pcz-przetasowania-w-grupie-i-inne-informacje/, gdzie emitent też nic nie odpowiadał. Od czasów PCZ (jakieś 2 lata już będzie od wniosku o upadłość) brak odpowiedzi emitentów na trudniejsze pytania daje mi jednoznaczny sygnał i kierunek działania.
  Z pozdrowieniami,
  Marek

Skomentuj