Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 07.07.2017 wyniosła 3,28 punktu procentowego, wobec 3,24 na koniec poprzedniego tygodnia. Poziom Indeksu zatem wzrósł nieznacznie, co oznacza, że mamy lekką korektę we wzrostach cen obligacji:

Indeks Rynku Obligacji na dzień 07.07.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiadają spółki Dekpol i BEST II NSFIZ.

Żaden nowy emitent nie dołączył do składu Indeksu, natomiast opuścił go Griffin Real Estate Invest (po wcześniejszym wykupie obligacji). Skład Indeksu liczy zatem 72 emitentów.

Na Catalyst z kolei w ubiegłym tygodniu pojawiła się nowa seria obligacji spółki Kredyt Inkaso (KRI0320, 103 mln zł).

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia z rynku Catalyst z ubiegłego tygodnia

Dzisiaj prezentuję przekrój firm z różnych branż.

Gwiazdą tygodnia została Polska Grupa Farmaceutyczna, której rentowność obligacji (PGF1120) spadła o 0,4 punktu procentowego, a mówiąc inaczej, cena wzrosła ze 100,2% do 101,5%. Tygodniowy zysk 1,3% robi wrażenie.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji PGF

Niesamowity wynik, jak na 1 tydzień. Oczywiście trudno mi wskazać bezpośrednią przyczynę, jeżeli znacie taką, proszę o komentarz. Przykład PGF ładnie pokazuje też, że im dłuższy okres do wykupu tym nawet nieznaczna zmiana rentowności w istotny sposób zmienia cenę obligacji. Inaczej mówiąc, jak ktoś nastawia się na granie na Catalyst na polepszenie się sytuacji spółki i spadki rentowności jej obligacji, to właśnie papiery o długim terminie do wykupu są do tego wdzięcznym nośnikiem.

Dobrą passę już 4 tydzień z rzędu notują obligacje Zakładów Mięsnych Kania:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji ZM Kania

Czy tym razem, jak poprzednio bywało, doczekamy się korekty cen, czy będziemy mieli dalszy rajd do poziomów rentowności notowanych rok temu?

Po drugiej stronie odnotujmy korektę rentowności obligacji Getin Noble Banku:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji GNB

Po wspaniałym rajdzie i spadku rentowności w okolice 6,5%, obecnie podskoczyły one w rejon 7,2%. Co ciekawe, nowe emisje bank plasuje wśród swoich klientów znacznie taniej.

Na koniec spojrzenie na rentowności obligacji Pragma Faktoring, które znalazły się na rekordowo wysokich poziomach:

W tym miesiącu na blogu bliżej zaprezentuję grupę Pragma (Pragma Inkaso i Pragma Faktoring).

Rynek obligacji w pigułce 03-07 lipca 2017

Emisje, wykupy obligacji (i akcji)

Alior Bank rozpoczął budowę książki popytu w związku z planowaną niepubliczną emisją obligacji do kwoty 250 mln zł.

Getin Noble Bank poinformował o uchwale w sprawie ustanowienia kolejnego programu emisji obligacji podporządkowanych do kwoty 750 mln zł.

Braster ustalił cenę emisyjną akcji i rozpoczął emisję akcji, z której chce pozyskać 53-64 mln zł wpływów netto.

Getback ostateczną cenę oferowanych akcji ustalił na 18,5 zł (wobec 27 zł ceny maksymalnej, co oznacza, że z emisji 20 mln akcji może otrzymać około 370 mln zł.

Getback poinformował, że w okresie od 28 czerwca do 4 lipca uplasował w emisjach prywatnych obligacje na łączną kwotę 82,4 mln zł.

Work Service poinformował o planach przeprowadzenia nowej emisji obligacji, skierowanej do instytucji, do kwoty 60 mln zł. Środki z emisji zostaną przeznaczone na wykupienie pozostałych 25% udziałów w kapitale zakładowym węgierskiej spółki Prohuman 2004 Kft. z siedzibą w Budapeszcie

Kancelaria Medius poinformowała o uplasowaniu emisji obligacji o wartości 10 mln zł.

Pozostałe informacje z rynku Catalyst

Deweloperzy podali informacje o sprzedanych w I półroczu 2017 roku mieszkaniach i wygląda, że pod tym względem mają się dobrze. Zestawienie znajdziesz np. na stronach Obligacje.pl.

Eurocent złożył wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Jeżeli wśród Czytelników bloga jest ktoś, kto posiada obligacje Eurocentu, proszę o kontakt.

Marvipol podał szacunkowe dane sprzedaży dotyczące segmentu motoryzacyjnego. Wartość sprzedaży netto samochodów od początku 2017 roku wyniosła 291,3 mln zł, o 28% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Kruk poinformował o zawarciu z konsorcjum banków kredytu inwestycyjnego na okres 5 lat do kwoty 250 mln EUR (!) na finansowanie i refinansowanie zakupu wierzytelności na rynkach zagranicznych.

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

2 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 07.07.2017 oraz Rynek Obligacji w Pigułce

  1. ya-1

    wpis dotyczy poprzedniego artykułu, porównujesz swoje wyniki z wynikami funduszu BPS, w tym przypadku mam pytanie, które zwykle pojawia się, przy prezentowaniu wyników funduszy. Czy prezentując wynik funduszu uwzględniasz koszta stałe i zmienne funduszu, widzę, na wykresie, że fundusz zdołał wypracować około 12,5 zysku, czyli jeżeli wpłaciłem 01.2014 10.000 zł, to w czerwcu 2015 przy pożegnaniu z funduszem otrzymam 12.500 zł?

  2. podaję wyniki za analizy.pl, czyli uwzględniam koszty funduszu jakie są w rzeczywistości (bez ewentualnych opłat wstępnych). Dostaniesz niestety mniej, bo podatek od zysków będziesz musiał zapłacić przy umorzeniu jednostek. U mnie z kolei podatek pobierany jest przy wypłatach odsetek, ale z drugiej strony nie obciążam moich wyników kosztami zarządzania portfelem, zakładam, że ten podatek który płacę od odsetek to taki substytut opłaty za zarządzanie w funduszu 🙂

Skomentuj