Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 21.07.2017 wyniosła 3,24 punktu procentowego, wobec 3,27 na koniec poprzedniego tygodnia. Ceny obligacji na rynku Catalyst zatem dalej powoli rosną i znajdują się na wysokich historycznie poziomach.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 21.07.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiada spółka Ronson Europe.

Żaden nowy emitent nie dołączył do składu Indeksu, ani go nie opuścił. Skład Indeksu liczy zatem 71 emitentów. Na Catalyst nie pojawiła się, ani nie została wycofana z obrotu żadna seria obligacji. Wakacje w pełni.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z rynku obligacji z ubiegłego tygodnia

Są wakacje, zatem i przegląd będzie wakacyjnie niezbyt długi.

W ubiegłym tygodniu kontynuowane były zwyżki na cenach obligacji 2 spółek: Comp i Polska Grupa Farmaceutyczna.

Comp poinformował o ustaleniu dla prowadzonej obecnie emisji obligacji (36 mln zł, wykup w 3 transzach, ostatnia lipiec 2020) ostatecznej marży odsetkowej na poziomie WIBOR 3M + 3.8% w skali roku (czyli na dziś oprocentowanie wyniosłoby 5,53%). Na Catalyst obecnie notowana jest seria CMP0620 (wykup również w 3 transzach, a ostatnia miesiąc przed aktualnie plasowaną serią) i jej rentowność brutto spadła do 5,74% (wg danych GPW Catalyst) lub 5,54% (wg Obligacje.pl), czyli poziomu adekwatnego do nowej emisji obligacji.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Comp

Co ciekawe, nowa emisja ma być zabezpieczona zastawem rejestrowym na akcjach Elzab – spółki zależnej Compu i w związku z powyższym podobne zabezpieczenie zostanie ustanowione do obecnie notowanej serii CMP0620, co zapewne też ma wpływ na spadek rentowności tych obligacji.

Rekordowo wysoką cenę (a niską rentowność) notują obligacje Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF):

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji PGF

PGF jest spółką – córką giełdowego Peliona. A Pelion został właśnie przejęty przez założycieli i zarazem osoby zarządzające spółką i jest w trakcie wycofywania z giełdy, co teoretycznie zwiększa ryzyko inwestycji (mniejsza transparentność). Z kolei np. w wypowiedzi prezesa spółki Jacka Szwajkowskiego można wyczytać, że Jako spółka prywatna będziemy mieli większe możliwości działania na rynku czy choćby utrzymywania stanu liczebnego sieci aptek. Jako spółka publiczna tylko byśmy na tym rynku tracili”.

Czy to uzasadnia wzrost cen obligacji PGF, jestem ciekaw Waszych opinii?

Spadają również średnie rentowności brutto obligacji Capital Parku (czyli rosną ceny obligacji spółki):

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Capital Park

Chociaż tutaj swoją nieproporcjonalną cegiełkę dołożyła zbliżająca się do wykupu seria CAP0917 (YTM brutto 2,21%), co jest kolejnym argumentem za tym, aby w wyliczeniach wartości Indeksu nie uwzględniać obligacji z terminem wykupu mniejszym niż 3 (lub 6) miesięcy.

[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Jeden komentarz - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 21.07.2017

  1. Gauss

    Faktycznie rentowności Capital Parku zaskakują, do poziomu Kruka już niedaleko 😉

Skomentuj