Ostatnie 30 dni na giełdzie akcji to okres względnej stabilizacji, w chwili gdy piszę te słowa 1-miesięczna zmiana indeksu WIG wynosi +0,23%, a WIG20 +0,93%. Nieco gorzej w tym czasie zachowywały się kursy akcji emitentów obligacji, ich mediana wyniosła -1,9%. Pozytywnie wyróżniła się zaledwie 1 spółka, natomiast negatywów było więcej, w dodatku dając mi znowu do myślenia w kwestii alertów.

Wpis tradycyjnie podzielony jest na 3 części, na początek pełna tabela posortowana wg stopy zwrotu akcji za ostatni miesiąc, następnie pozytywy, a na koniec spółki, które rozczarowały. Zaczynamy.

Tabela zmian kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst:

Wygląda następująco:

Tabela zmian cen akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na podstawie stooq.pl

Jak widać po kursach za ostatni miesiąc, większość spółek zaliczyła mniejsze lub większe spadki, ale rozszerzając obraz na ostatnie 12 miesięcy bardzo dużo spółek jest na solidnych plusach.

Największe wzrosty kursów akcji za ostatnie 30 dni

Dawno już tak nie było, aby tylko jedna spółka zanotowała ponad 10% wzrost cen akcji w skali miesiąca (przy takim spółka jest przeze mnie wyróżniana). Tą firmą jest Dekpol, na którego akcjach za ostatnie 12 miesięcy widać ładny trend wzrostowy.

Kurs akcji Dekpol za ostatnie 12 miesięcy

Obligacje DEK1018 oferują 4,8% rentowności brutto.

I to na tyle, jeżeli chodzi o wzrosty, szybko poszło 🙂 .

Największe spadki kursów akcji za ostatnie 30 dni

Po czerwonej stronie rynku mamy więcej spółek, a to oznacza kolejne czerwone (ostrzegawcze) kwadraty. W przypadku 2 spółek nie wiem do końca jak postąpić, ale o tym będzie poniżej.

Największy spadek kursu akcji zanotował Fundusz Hipoteczny Dom, aczkolwiek trzeba przyznać, że spadek ten poprzedzony był mocnym wzrostem kursu akcji.

Kurs akcji Fundusz Hipoteczny Dom za ostatnie 12 miesięcy

Na stronie Obligacje.pl można przy informacji o wynikach przeczytać, że na koniec półrocza Fundusz nie posiadał środków pieniężnych w kasie, co ma znaczenie w kontekście zapadających w grudniu obligacji FHD1217. Fundusz posiłkował się pożyczkami od akcjonariusza spółki i chyba taki jest bazowy dalszy scenariusz. Sytuacja zatem nie jest do końca jasna, przeważa wysoki miesięczny spadek cen akcji i spółka otrzymuje czerwony kwadrat.

Ciekawą sytuację mamy na akcjach Unified Factory. Spółka ogłosiła plany dużej emisji akcji, na co dużym spadkiem zareagował kurs jej akcji.

Kurs akcji Unified Factory

O ile rozwodnienie kapitału jest niekorzystne dla akcjonariuszy, to jeżeli spółce uda się zrealizować emisję akcji, to będzie z korzyścią dla obligatariuszy. Przyznam się, że jeszcze przed przygotowaniem tego wpisu zakupiłem niewielki pakiet obligacji UFC0819, a teraz z bólem daję spółce czerwony kwadrat, który zdejmę albo po ponownym wzroście kursu akcji, albo po sukcesie emisji nowych akcji.

Radości akcjonariuszom nie dostarcza kurs akcji Getin Noble Banku:

Kurs akcji Getin Noble Bank za ostatnie 12 miesięcy

W związku z kolejnym miesięcznym spadkiem ceny akcji, spółka pozostaje „pod obserwacją”.

O 13% w ostatnim miesiącu spadły ceny akcji AB PL:

Kurs akcji AB PL za ostatnie 12 miesięcy

Ponieważ spadek ten wyróżnia się w historii stabilnych notowań cen akcji (przynajmniej w tym roku), a nie towarzyszy mu żaden komunikat ze strony spółki, to profilaktycznie trafia ona na listę obserwowanych.

I wreszcie ostatnia spółka, Braster. Jej kurs akcji za ostatni miesiąc odnotował 10 procentowy spadek, a i w skali roku zachowuje się słabo.

Kurs akcji Braster za ostatnie 12 miesięcy

Mamy tutaj jednak pewną analogię do spółki Unified Factory, które planuje emisję akcji. Braster jest już na dalszym etapie, bo z emisji akcji już pozyskał 40 mln zł. W efekcie, mimo spadku kursu akcji, wartość rynkowa spółki jest wyższa, niż miesiąc temu. I z tego powodu zdecydowałem się nie przyznawać alertu spółce. Chociaż ja osobiście nie posiadam jej obligacji.

Podsumowanie

Jak widać mierzenie zmian cen akcji ma pewien minus. Nie zawsze zmiana cen akcji równa się zmianie wartości giełdowej spółki. Dokładnie nie równa się wtedy, kiedy spółka emituje nowe akcje. Z drugiej strony kurs akcji jest miarą, która oddaje sentyment inwestorów (akcjonariuszy) do samej spółki więc nie chcę z niej rezygnować. Spółek, które są na Catalyst i na giełdzie akcji i emitują nowe akcje jest na tyle niewiele, że zakładam, iż da się to kontrolować manualnie.

W obecnym odczycie ze względu na dalsze spadki cen akcji podtrzymane alerty nadal mają ZM Kania i Europejskie Centrum Odszkodowań, niespecjalnie zmieniła się też sytuacja i2 Development, a Eurocent nadal ma niespłacone obligacje (o kursie akcji nie wspominając). Ze względu na wzrost kursu akcji usunąłem alert ze spółki Indos, ale tu warto pamiętać, że obrót na tym papierze nie należy do wysokich.

Co miesiąc zwiększa się liczba firm z alertem, mam nadzieję, że wkrótce osiągniemy poziom równowagi i nie skończy się tak, że połowa spółek będzie taki alert posiadała 🙂 .

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć do szerszego grona inwestorów. Dziękuję![sgmb id=”1″]

Jeden komentarz - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – sierpień 2017

  1. Janusz

    A kiedy niedawny debiutant?

Skomentuj