Emisja obligacji PKN Orlen

19.09.2017 – Emisja obligacji serii A została zakończona, pojawił się już komunikat ją podsumowujący. 1.188 złożyło zapisy na obligacje warte 429 mln zł. Zapisy do kwoty  423 tys. zł nie podlegają redukcji. 

Emisję obligacji korporacyjnych rozpoczęła właśnie spółka, której bliżej przedstawiać nie trzeba, czyli PKN Orlen. Wygląda, że jednym z celów emisji jest dotarcie do jak największej liczby inwestorów, stąd też opisu emisji nie może zabraknąć na blogu Rynek Obligacji.

Tym razem w ofercie nie ma wcześniejszego skrócenia zapisów w przypadku przekroczenia dostępnej puli (zapisy można składać do piątku 15.09.2017). Dodatkowo przydział obligacji ma się odbyć z uwzględnieniem zasady maksymalizacji przydziału obligacji drobnym inwestorom.

Mimo niskiego oprocentowania wydaje się, że emisja będzie cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów, a i są przesłanki, które pozwalają wierzyć, że da się na niej dodatkowo zarobić.

Obligacje PKN Orlen – warunki emisji

Obligacje serii A emitowane są na okres 4 lat, ich wykup ma nastąpić 19 września 2021 roku. Oprocentowanie obligacji wynosi WIBOR 6M + 1%, czyli na dzień dzisiejszy 2,81%. Odsetki będą wypłacane w okresach półrocznych. Cena nominalna jednej obligacji to 100 zł, a łączna wartość tej emisji wynosi 200 mln zł. Obligacje mają zostać wprowadzone do obrotu na rynku Catalyst.

Za zakup obligacji, czy ich zdeponowanie w innym biurze maklerskim nie jest pobierana prowizja.

Obligacje PKN Orlen – gdzie i jak kupić

Obligacje PKN Orlen można zakupić w placówkach Domu Maklerskiego PKO BP, tutaj znajduje się ich lista. Oczywiście najlepiej jest posiadać rachunek maklerski w DM PKO BP, ale nie każdy taki posiada lub nie warto go zakładać dla jednej emisji. Na obejście tego problemu jest jeden, bezpłatny sposób. Można tak zrobić, że finalnie obligacje Orlenu lądują na naszym „głównym” rachunku.

Pamiętacie wpis o Rodzinnych Obligacjach Skarbowych? Kupować obligacje skarbowe można przez internet i do tego wystarczy tak zwany rachunek rejestrowy zakładany online na stronie zakup.obligacjeskarbowe.pl. Tak się składa, że rachunek ten prowadzony jest przez PKO BP i można na niego wpłacić środki na zakup obligacji PKN Orlen (to ważne, środki muszą być na rachunku, aby działać dalej).

Następnie w biurze maklerskim PKO BP (wizyta osobiście) podajemy ten rachunek (dokładnie mówiąc wystarczy dowód osobisty), a do tego rachunek naszego podstawowego biura maklerskiego, na którym finalnie obligacje PKN Orlen mają być zdeponowane (warto się przygotować w „długi” i „krótki” numer rachunku.

Obligacje PKN Orlen – opinia

Wiemy już jakie są warunki, jak kupić obligacje bez opłat, pozostaje sakramentalne pytanie czy warto kupić obligacje PKN Orlen? W odpowiedzi podam kilka scenariuszy, na szczęście w inwestowaniu jest tak, że każdy dobiera dla siebie optymalną opcję.

Po pierwsze, istnieje grupa inwestorów, która od razu odrzuci ofertę obligacji, jako mało atrakcyjnie oprocentowaną. Takie osoby z reguły mają pewne doświadczenie na rynku obligacji i celują w zyski typu 4-6%. Oferowane przez Orlen 2,81% to niewiele więcej niż oprocentowanie najlepszych lokat. Również dla przykładu obligacje skarbowe 4-letnie w pierwszym roku oferują 2,4% (niedużo mniej, ale w kolejnych latach inflacja + 1,25%).

Po drugie jest grupa inwestorów, która ma lokaty oprocentowane na 1-2% i szuka czegoś więcej przy stosunkowo niewielkim poziomie ryzyka. Wydaje się, że oferta obligacji PKN Orlen jest skrojona dla takich osób. Pozwala oswoić się z terminami związanymi z obligacjami, zarobić nieco więcej, jednocześnie zbytnio nie ryzykując. Takie osoby kupią obligacje i prawdopodobnie będą trzymać je do wykupu. Z rozmowy w biurze maklerskim w Bydgoszczy dowiedziałem się, że przy tej emisji ruch klientów jest istotnie wyższy, niż w poprzednich.

Po trzecie, mamy przypadek obligacji Giełdy Papierów Wartościowych – seria GPW0122. Seria ta zapada nieco później, niż Orlenu (styczeń 2022 versus wrzesień 2021), a jej oprocentowanie jest minimalnie niższe od oferowanego przez PKN i wynosi WIBOR 6M + 0,95%. Tymczasem kurs tej serii obligacji prezentuje się następująco (kliknij aby powiększyć):

Kurs obligacji GPW0122, źródło: serwis transakcyjny Domu Maklerskiego mBanku

Jak widać, kurs obligacji GPW0122 praktycznie od debiutu giełdowego (z małymi wyjątkami) znajduje się w przedziale 101-101,6%. Zakładając, że Giełda Papierów Wartościowych i PKN Orlen to emitenci o podobnym ryzyku inwestycyjnym (mówiąc krótko nie powinni upaść), można by oczekiwać, że kurs obligacji PKN Orlen nie powinien się zachowywać gorzej, niż obligacji GPW. A to oznacza ewentualną możliwość sprzedaży obligacji z zyskiem po ich debiucie na giełdzie.

Do końca nie można tego porównywać (stałe oprocentowanie), ale na Catalyst jest też notowana seria obligacji PKN Orlen – PKN0420, której aktualna rentowność brutto wynosi 2,3%, a więc również niżej niż nowa oferta.

Zatem jak widać są różne sposoby na „ugryzienie” tej emisji, na pewno ze względu na jej znaczenie dla rozwoju rynku nie mogłem przejść koło niej obojętnie.

Masz znajomych, którzy lokują środki lub je inwestują? Jeżeli uznajesz wpis za interesujący, podziel się z nimi tym artykułem.[sgmb id=”1″]24 komentarzy - “Emisja obligacji PKN Orlen – jak kupić obligacje

 1. Adam

  Witam, Czy są jakieś szacunki jaki będzie maksymalny zapis ? Bazując na poprzednich emisjach jak Pan ocenia, to będzie bliżej 50 tys czy 200 tys na osobę ? Ten rachunek rejestrowy jest całkowicie darmowy (przelewy, opłata za prowadzenie itd.) ? Pozdrawiam

 2. Witam, nie mam pojęcia jak ten maksymalny zapis zadziała w praktyce, nie chcę spekulować, ale powinno być lepiej niż dotychczas pod względem redukcji. Jeżeli dysponujesz sporą gotówką, to być może warto poczekać z przelewem do czwartku i w piątek złożyć zapis.

  Tak rachunek jest całkowicie darmowy, nie robiłem jeszcze przelewu z rachunku rejestrowego na bankowy, ale nie przewiduję aby tam była opłata. Zresztą nawet nie widzę czegoś takiego jak tabela opłat i prowizji 🙂

 3. Dzięki 🙂 Na szczęście:
  Przelewy pieniężne (za każdy przelew):
  1) w walucie polskiej na rachunki bankowe prowadzone w PKO Banku Polskim S.A. brak opłat
  2) w walucie polskiej na rachunki bankowe prowadzone w innych bankach brak opłat

 4. a

  Tak jak zostalo juz napisane, zapisywac mozna sie w biurze maklerskim oraz w banku. Z doswiadczenia wiem, ze w przypadku zapisu w banku, mozna trafic na osobe, ktora kompletnie nie bedzie miala pojecia, ze sa jakies obligacje korporacyjne w ofercie. Trzeba byc zdeterminowanym 🙂

 5. Adam

  Po rejestracji mam następujący komunikat „Rachunek rejestrowy zostanie w pełni aktywowany po złożeniu dyspozycji zakupu obligacji i wpłynięciu pierwszego przelewu z rachunku bankowego podanego przy rejestracji”. Pytanie czy po wykonaniu przelewu będę te pieniądze widział na ich stronie ? Dyspozycji zakupu obligacji nie będę składał, bo tam nie ma opcji zakupu obligacji PKN Orlen (tylko obligacje skarbowe). Pozdrawiam

 6. przelew będzie widać to na pewno, czy bez dyspozycji będzie w pełni aktywowany tego nie wiem (nie przerabiałem tego), myślę, że warto do nich przedzwonić/napisać i zapytać czy rachunek się aktywuje, czy jednak trzeba 1 obligację za 100 zł zakupić.

 7. Aniella

  To zakrawa na jakieś kpiny. Jest doprawdy zdumiewające, że Emitent wagi superciężkiej taki jak Orlen prowadzi emisję papierów dłużnych poprzez dom maklerski który nie udostępnia zainteresowanym nabyciem tych papierów prostego formularza zapisu elektronicznego. NWAI potrafi, nawet Polski Dom Maklerski potrafi ale jak chcesz człowieku kupić obligacje Orlenu a masz rachunek inwestycyjny w innym domu maklerskim niż DM PKO BP to kombinuj jak przysłowiowy koń pod górę, zakładaj jakieś rachunki rejestrowe… Dziękuję-postoję, nie skorzystam.

 8. Paweł

  Rachunek rejestrowy – Nie wiem czy coś źle sprawdziłem, ale wypłata środków tylko i wyłącznie na rachunek powiązany. Jeżeli nie jest to rachunek w DM PKO to nic z tego nie będzie. Jeżeli jest inaczej to proszę o info.

 9. Nie jestem rzecznikiem tego portalu, ale z tego co widzę, to rachunek powiązany to ten rachunek z którego wpłacasz środki na rejestrowy, czyli nie musi być PKO BP. Poza tym przy zapisie na obligacje PKN doradca z biura maklerskiego zasugerował podać „krótki” i „długi” mój r-k maklerski, aby tam poszedł zwrot gotówki w przypadku np. redukcji. Jutro / w środę będę robił zapis to dam znać jak poszło :-).

 10. a

  Po przydziale, ewentualna nadplate w przypadku redukcji mozna przeslac na dowolny rachunek bankowy. Rachunek podaje sie przy zapisie.

 11. eh

  Jakie to są numery krótki i długi? W przypadku mBanku widzę jedynie:

  „Saldo konta podstawowego w DM mBanku nr 9120xxxx”

  Czyli 8 cyfr. Nie mam tradycyjnego numeru IBAN jak w innych domach maklerskich :/

 12. rozumiem, że mówimy o emaklerze w mbanku. Wydaje mi się, że ten długi to Twój standardowy numer rachunku w mbanku, bo on jest powiązany z emaklerem.

 13. Czy warto pożyczyć pieniądze paliwowemu gigantowi? PKN Orlen zapłaci wyższe odsetki, niż twój bank | Subiektywnie o finansach - Maciej Samcik

  […] Więcej o emisji Orlenu: w zaprzyjaźnionym serwisie http://www.rynekobligacji.com […]

 14. Ok, zapis w biurze maklerskim PKO BP złożony, wszystko zajęło 5-10 minut. Papiery mają być zdeponowane w moim głównym biurze maklerskim (mdm) i ewentualna nadwyżka środków również tam zwrócona. Było bezproblemowo i oby tak pozostało 🙂

 15. eh

  MDM czyli eMakler w mBanku? Jak w końcu było z tym numerem krótki i długim? Długi to numer eKonta?

 16. mdm to dom maklerski mbanku (nie emakler). W tym przypadku numer konta do wpłat na rachunek maklerski („długi numer”) zawiera w sobie numer rachunku maklerskiego (krótki numer).

  Przy emaklerze numer długi to zapewne Twój zwykły numer konta w mbanku.

  Ale tak jak napisał kolega „a”, to nie ma aż takiego znaczenia, ważne że podasz nr krótki i nr konta na który ma wrócić kasa, to może być dowolny rachunek bankowy. Najlepiej weź te wszystkie numery ze sobą i na miejscu w biurze maklerskim Ci pomogą.

 17. Adam

  Jaką macie opcję wybraną w sekcji „Dysponowanie środkami”: „Środki pieniężne są przekazywane na rachunek bankowy” czy „Środki pieniężne pozostają na Rachunku Rejestrowym” ?

  Ja mam wybraną opcję „Środki pieniężne są przekazywane na rachunek bankowy” (nie zmieniałem jej, taka była). W południe wysłałem przelew na rachunek rejestrowy i nadal nie widzę kasy na nim (a zgodnie z sesjami Elixir powinien dotrzeć do PKO BP). Teraz zastanawiam się czy Ci „geniusze” z PKO BP ustawili ten rachunek tak, że jutro wróci do mnie ten sam przelew (sugeruje to te ustawienie „Środki pieniężne są przekazywane na rachunek bankowy”).

 18. a

  Jaką macie opcję wybraną w sekcji “Dysponowanie środkami”: “Środki pieniężne są przekazywane na rachunek bankowy” czy “Środki pieniężne pozostają na Rachunku Rejestrowym” ?

  Ja mam, ze pozostaja.

  W południe wysłałem przelew na rachunek rejestrowy i nadal nie widzę kasy na nim (a zgodnie z sesjami Elixir powinien dotrzeć do PKO BP).

  To normalne. Uzywam tego rachunku od mniej wiecej 10 lat i zaobserwowalem, ze podglad przez Internet dziala co najmniej dziwnie.
  Z jednej strony przelane srodki widoczne sa dopiero nastepnego dnia (i to nie rano),
  z drugiej z kolei, po dokonaniu zapisu od razu konto sie zeruje.

  Reasumujac, jesli z Elixirow wynika, ze pieniadze powinny byc, to one tam sa i mozna skladac zapis (nawet jesli na stronce obligacjeskarbowe.pl ich nie widac).
  Nie wiem natomiast jaki wplyw na calosc rozwazan ma ustawienie opcji “Dysponowanie środkami”.

 19. dysponowanie środkami moim zdaniem oznacza, że jak spływają Ci odsetki od posiadanych obligacji skarbowych, to w zależności od opcji zostają na r-ku rejestrowym lub odsyłane są do Twojego banku. Na zapis na Orlen chyba to nie ma wpływu, bo przy zapisie podajesz co ma się stać z ew. kasą z redukcji zapisu.

  A kasa rzeczywiście pojawia się na r-ku trochę później niż to z eliksirów by wychodziło, też to zauważyłem.

 20. Adam

  Dzięki. Jest ok, pieniądze są już widoczne w systemie. Rzeczywiście ustawienie „Dysponowanie środkami” dotyczy środków pieniężnych z tytułu odsetek, wykupu oraz rozliczenia zmiany obligacji (jest o tym w regulaminie korzystania z rachunku rejestrowego).

 21. eh

  skoro wczoraj nastąpił przydział, to kiedy obligacje powinny pojawić się na rachunku maklerskim?

 22. mówiąc szczerze nie wiem jak to technicznie się odbywa. Podejrzewam że będzie to całkiem szybko…

 23. eh

  długo to trwało, ale właśnie przypisali obligacje do rachunku maklerskiego.

Skomentuj