W chwili, gdy piszę te sowa (19.09.2017) stopa zwrotu indeksu WIG20 za ostatni miesiąc wynosi +5,46%, a WIG +3,78%. Ponownie nieco gorzej w tym czasie zachowywały się kursy akcji emitentów obligacji, ich mediana wyniosła dokładnie 0% (średnia 0,3%). Mamy równowagę, zatem rozkład emitentów po pozytywnej i negatywnej stronie jest zbliżony.

Wpis tym razem podzielony jest na 4 części, na początek pełna tabela posortowana wg stopy zwrotu akcji za ostatni miesiąc, następnie pozytywy, następnie spółki, które rozczarowały, a na koniec omówienie alertów. Zaczynamy.


Tabela zmian kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst

Tabela posortowana jest wg stopy zwrotu z akcji za ostatni miesiąc i wygląda następująco (kliknij aby powiększyć):

Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Jak zapewne zauważyłeś, w powyższej tabeli pojawił się nowy, pomarańczowy kolor. Tak jak pisałem wcześniej, system czerwonych alertów będzie rozbudowywany, tym razem do tabeli dodałem pomarańczowy kolor. Przeznaczony jest on dla emitentów, co do których nie mam pewności, czy powinni dostać się na alert (albo go opuścić), traktuję to jako poczekalnię.

Największe wzrosty kursów akcji za ostatnie 30 dni

Po stronie wzrostów kolejny raz pojawia się spółka Kancelaria Medius, tym razem prezentuję kurs akcji od giełdowego debiutu spółki. 

Kurs akcji Kancelaria Medius, źródło: stooq.pl

Leszek Czarnecki i podmioty powiązane poinformowały o poszukiwaniu kupca na posiadane przez nie akcje spółki LC Corp. Po zbudowaniu księgi popytu cena sprzedaży została ustalona na 2,10 zł. Efekt na giełdzie – całkiem przyjemny wystrzał kursu w górę.

Kurs akcji LC Corp, źródło: stooq.pl

Ładne wzrosty kursu akcji w skali miesiąca (a fantastyczne w skali roku) notują spółki Dekpol, Warimpex i PKN Orlen.

Ze spółek z mojego portfela cieszy też odbicie na akcjach Arctic Paper.

Kurs akcji Arctic Paper, źródło: stooq.pl

Oznacza to, że akcjonariusze dobrze przyjęli półroczne wyniki spółki, a do tego patrząc okiem obligatariusza wydaje się, że sytuacja bilansowa spółki również zmierza w dobrym kierunku.

Największe spadki kursów akcji za ostatnie 30 dni

Negatywnym bohaterem ubiegłego miesiąca (i nie tylko) jest spółka EUCO, czyli Europejskie Centrum Odszkodowań. Kurs akcji spółki nurkuje, a spółka dostaje czerwony alert.

Kurs akcji Europejskie Centrum Odszkodowań, źródło: stooq.pl

Analizę wyników spółki znajdziesz na blogu Portfel Emerytalny, natomiast dla mnie zachowanie kursu akcji jest wystarczającym sygnałem ostrzegawczym.

O Eurocencie nie ma co wspominać (brak spłaty obligacji).

Drugi miesiąc z rzędu mocno tanieją akcje AB PL (czerwony alert).

Kurs akcji AB.PL, źródło: stooq.pl

Trudno dokładnie mi wskazać powód aż takiej przeceny, niska rentowność obligacji nie zachęca do poszukiwań. Jako ciekawostkę odnośnie trafności rekomendacji biur maklerskich mogę wskazać, że niedawno (koniec maja) analitycy DM PKO BP rekomendowali zakup akcji AB z ceną docelową na poziomie 38,9 zł.

Ostatni miesiąc nie posłużył również cenom akcji Capital Parku, które przez bardzo długi okres zachowywały się stabilnie.

Kurs akcji Capital Park, źródło: stooq.pl

Jest małe „ale”, ceny akcji w chwili gdy piszę te słowa mocno odbijają i w związku z powyższym spółka otrzymuje ode mnie pomarańczowy kolor – „pod obserwacją”.

Na dwucyfrowe spadki załapały się akcje spółek Medicalgorithmics i Braster. O ile w przypadku tej pierwszej kurs akcji w skali roku nie stracił wiele (spółka otrzymuje status „pod obserwacją”), to w przypadku Braster tendencja trwa dłuższy czas:

Kurs akcji Braster, źródło: stooq.pl

I dlatego spółka trafia na czerwony alert.

Problemem Indosu jest stosunkowo niewielka płynność spółki, stąd raz pojawia się na alertach, a raz znika.

10-procentowe spadki cen akcji Polnordu i Kruka traktuję jako neutralne i póki co spółki nie otrzymują ani alertów ani ostrzeżeń.

Omówienie sygnałów ostrzegawczych z poprzednich okresów

Akcje Unified Factory zanotowały w miarę spokojny miesiąc, spółka pozyskała 6 mln zł z emisji akcji (wobec oczekiwanych 55 mln zł), uznaję, że póki co spółkę można zdjąć z alertów.

Status i2 Development zmieniam z czerwonego na pomarańczowy, spółka opublikowała wprawdzie bardzo słabe wyniki finansowe, ale wg zarządu wynika to z harmonogramu przekazywania mieszkań i drugie półrocze będzie znacznie lepsze. Grupa z końcem czerwca zlikwidowała też „luksemburskie” spółki, niestety nie odpowiadając na pytanie, czy mogły stosować one agresywną optymalizację podatkową.

Na pomarańczowy przestawiam również status dla spółki Fundusz Hipoteczny Dom. Z czerwonym alertem pozostają za to Zakłady Mięsne Kania, których kurs akcji pozostaje w trendzie spadkowym.

Podsumowanie

Póki co większość alertów pokrywa się z moimi przemyśleniami na temat spółek. Jedynym większym zaskoczeniem są akcje Capital Parku (pora na analizę raportu finansowego), ale tak jak wspomniałem akurat dziś akcje drożeją o 15% i prawdopodobnie alert zniknie w kolejnym zestawieniu.

Jeżeli macie jakieś uwagi / wiedzę odnośnie spółek wymienionych we spisie lub niewymienionych (a będących w tabeli) śmiało piszcie w komentarzach.

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć do szerszego grona inwestorów. Dziękuję![sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – wrzesień 2017

  1. Leon

    Nie ma Getback – za krótko na rynku?

  2. Czujny jesteś 🙂 . Zorientowałem się po napisaniu wpisu, że tej spółki nie dodałem. Na szczęście tutaj na akcjach trend wzrostowy. Nie ma też Columbus Energy, który niedawno debiutował na Cat i prowadzi obecnie emisje, to też poprawię w następnej aktualizacji.

  3. Leon

    Dzięki. Columbus nie mam, ale kilka Getbacków kupiłem

Skomentuj