Obligacje MCI.PrivateVentures seria P1B

W dniu dzisiejszym (16 października 2017 roku) z emisją obligacji serii P1B wystartował fundusz MCI.PrivateVentures (MCI.PV FIZ). Jest to druga emisja w ramach wartego 200 mln zł programu publicznych emisji obligacji. Pierwsza wrześniowa warta była 30 mln zł, obecna ma wartość 40 mln zł.

O samym funduszu więcej pisałem więcej przy okazji poprzedniej emisji obligacji, warto zajrzeć do tego wpisu. Natomiast o parametrach obecnej emisji obligacji przeczytasz poniżej.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na działalność inwestycyjną zgodnie ze strategią inwestycyjną subfunduszy MCI.EuroVentures i MCI.TechVentures. W porównaniu do poprzedniej emisji okres inwestycji został wydłużony z 3 do 4 lat, co, cytując wiceprezesa MCI Capital TFI Wojciecha Marcińczyka, jest bliższe czasowi inwestycji funduszu w innowacyjne spółki gospodarki cyfrowej.

MCI.PrivateVentures – parametry emisji obligacji P1B

Warunki emisji obligacji P1B wyglądają następująco:

Daty przyjmowania zapisów: 16-27 października 2017 roku. Zapisy mogą zostać skrócone w przypadku przekroczenia dostępnej puli.

Obligacje emitowane są na okres 4 lat. Planowany dzień emisji to 16 listopada 2017 roku, a dzień wykupu obligacji to 16 listopada 2021 roku.

Wartość jednej sztuki obligacji wynosi 1.000 zł, natomiast wartość całej emisji to 40 mln zł. Cena emisyjna obligacji uzależniona jest od dnia złożenia zapisu, zaczyna się od 998,4 zł i codziennie rośnie kilkanaście groszy. Minimalny zapis wynosi 1 sztukę obligacji.

Oprocentowanie obligacji jest zmienne i wynosi WIBOR 6M + 3,5% (na dzień dzisiejszy jest to 5,31%). Natomiast w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 5,3%.

Zapisy na obligacje można między innymi składać w Domach / Biurach Maklerskich Alior Banku, BOŚ, PEKAO i Michael / Strom.

Obligacje MCI.PrivateVentures, opinia, czy warto?

Ponownie odsyłam do poprzedniego wpisu i opinii tam zamieszczonej.

W porównaniu do poprzedniej emisji obligacji, która rozeszła się stosunkowo szybko, w obecnej okres spłaty obligacji został wydłużony z 3 do 4 lat. O ile wrześniowa emisja jest już zarejestrowana na moim rachunku maklerskim, to nie zadebiutowała jeszcze na rynku Catalyst. W związku z powyższym nie mamy bezpośredniego porównania rentowności inwestycji.

Warunki oferty można natomiast porównywać z notowanymi na Catalyst seriami obligacji spółek MCI Management (MCM0620) i MCI Capital (MCI0619 i MCI1219). W skrócie, obligacje MCI Management zabezpieczone są na akcjach MCI Capital, a aktywami MCI Capital są w dużej części jednostki subfunduszy MCI.PV (czyli MCI.TechVentures i MCI.EuroVentures).

Skład portfela MCI Capital (certyfikaty funduszy)

Porównanie to wysyłam osobom zarejestrowanym w Bazie Inwestorów.

Na koniec tradycyjnie napiszę, że decyzję czy warto zainwestować w daną serię obligacji każdy inwestor podejmuje samodzielnie.[sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “MCI.PrivateVentures – emisja obligacji serii P1B

  1. Cj

    Mam prośbę: obligacje BS są obecnie nisko, duże rentowności. Czy byłbyś sklonny opublikować analizę wybranych BS? Albo porównanie?

  2. No wiem, że niektóre rentowności wyglądają bardzo atrakcyjnie. Pomyślę, nie obiecuję. Natomiast przy BS boję się tego, że my jesteśmy na końcu kolejki, jeżeli chodzi o wiedzę co się dzieje „w środku” poszczególnych banków…

  3. Aniella

    Otóż to, jesteśmy na końcu kolejki. Ja mam bardzo ograniczone zaufanie do banków spółdzielczych. Niby tradycja (niektóre działają od wielu lat), niby bliżej ludzi itd itp ale …. Właśnie to osadzenie się w lokalnej społeczności i swoista zależność od niej może być między innymi przyczyną tego, że niektóre z BS po prostu cienko przędą. No bo jak tu odmówić prośbie : „No co Ty Stasiu, kredytu szwagrowi nie załatwisz? Nie po to w tym banku siedzisz żeby rodzina musiała o kredyt obcych prosić”. A że szwagier co dostał 5M kredytu tak naprawdę powinien dostać nie więcej niż 2 M to inna bajka. Oczywiście nie chcę uogólniać bo patologie zdarzają się wszędzie, ale oceniam ryzyko ich wystąpienia w BS jako wyższe.

Skomentuj