We wrześniu po raz pierwszy w tym roku portfel zdywersyfikowany zanotował, wprawdzie niewielką, ale jednak stratę. W ciągu miesiąca obserwowałem, jak kursy niektórych obligacji spadają, nie sądziłem jednak, że spadek ten będzie aż tak duży, żeby zabrać przychody z odsetek.

Ze spraw operacyjnych, we wrześniu dokończyłem sprzedaż z portfela obligacji ZM Kania (sprzedała się druga sztuka), miał miejsce również częściowy przedterminowy wykup 1 sztuki obligacji M.W. Trade (1 sztuka pozostała w portfelu), a za środki dołączyłem do portfela obligacje Uniserv – Piecbud. I tą spółkę w październiku postaram się zaprezentować na blogu Rynek Obligacji.

Jako innowację dołączam do wpisu historię transakcji na portfelu w bieżącym roku, tak, abyś mógł śledzić, czy portfel rzeczywiście jest „bezobsługowy” i widzieć historyczne zmiany w nim zachodzące.

Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.

Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – wrzesień 2017

Skład zdywersyfikowanego portfela obligacji przedsiębiorstw obecnie wygląda następująco:

Skład portfela obligacji na dzień 30.09.2017 roku
Początek miesiąca rozpoczął się od sprzedaży drugiej sztuki obligacji Zakładów Mięsnych Kania. Trzymałem się sygnału ostrzegawczego, który nadszedł z rynku akcji i obligacje te opuściły mój portfel.

W zamian do portfela postanowiłem dołączyć obligacje spółki Uniserv – Piecbud. Ze spółką zapoznałem się podczas publicznej emisji obligacji (obligacje zakupiłem poza blogowymi portfelami). Oprocentowanie obligacji kwalifikuje spółkę do firm nieco wyższego ryzyka, ale na dziś wydaje mi się, że stosunek zysk / ryzyko jest w porządku. Poza tym portfelowi przyda się firma płacąca nieco wyższe odsetki. A czas jak zwykle pokaże, czy decyzja była słuszna.

Ostatnia transakcja, to częściowy wykup obligacji przez spółkę M.W. Trade.  Spółka przedterminowo wykupiła 2/3 emisji MWT0318, a to oznacza, że z 2 sztuk obligacji w portfelu pozostała jedna.

Portfel obligacji przedsiębiorstw – skład wg branż:

Wygląda następująco:

Skład portfela obligacji – branże
Zbyt wielkich zmian nie ma, bo oczywiście nie może być. W portfelu pojawiła się branża budowlana (Uniserv), a zniknęła branża przemysłu spożywczego (ZM Kania).

Portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po sierpniu 2017:

Miesięczny wyniki portfela podliczyłem na -0,04%, niestety jest to pierwsza miesięczna strata w tym roku. Narastająco w III kwartały portfel zarobił 3,43%:

Wyniki portfela obligacji narastająco
Tak jak wspomniałem, marny wynik to efekt spadku kursu obligacji wielu emitentów. Łatwiej chyba wymienić spółki, których ceny przyłożyły się do wyników portfela na plus, były to International Personal Finance (Provident) i Klon. Duże minusy zanotowały między innymi obligacje Polskiej Grupy Famraceutycznej, Voxela, MCI Capital, Medortu, Kruka, Kredyt Inkaso, czy spółki Comp. Szczerze mówiąc, obserwując Indeks Rynku Obligacji spodziewałem się słabszego wyniku, ale nie aż tak bardzo…

W poniższej tabelce zawarłem transakcje, których dokonywałem na portfelu od początku 2017 roku. Co wpis będę tą tabelkę uzupełniał.

Transakcje na portfelu obligacji

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wrzesień to będzie pierwszy i ostatni miesiąc ujemnego wyniku i już do końca roku portfel będzie notował pozytywne wyniki. Ciekaw jestem jak Wasze portfele zachowywały się we wrześniu, czy też odczuliście spadek cen obligacji notowanych na Catalyst?

Dziękuję za udostępnienia tego postu. Dzięki temu mogę docierać do szerszego grona inwestorów. [sgmb id=”1″]

4 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po wrześniu 2017

 1. cj

  spadek cen obligacji nie martwi mnie, o ile nie jest to spadek poniżej granic niepokoju, tzn. wskazujący na poważne problemy w firmy. wahania, korekty, okazjonalna podaż są OK. B. rzadko spekuluję, stad taka ocena.

 2. AS

  Przy stopie zwrotu nie piszesz – to jest przed czy po podatku?

 3. Adam

  u mnie -0.06%, więc prawie identycznie, niektóre spadki planuje wykorzystać do zakupów ale zastanawiają mnie niektóre spadki jak np PGF

 4. AS, to jest to co mam na koncie, czyli jak wpływają odsetki, to z pomniejszonym podatkiem (po podatku).
  Adam, też mnie spadek PGF zastanawia, ale na wszelki wypadek zwiększyłem zaangażowanie w te obligacje.
  CJ, zasadniczo to nie jest powód do zmartwień dla mnie, bardziej wyjaśnienie przyczyny słabego miesiąca. Natomiast skala mnie trochę zaskoczyła i ciekawy jestem jak będzie wyglądał kolejny miesiąc, póki co rozpoczął się też raczej na czerwono…

Skomentuj