WIG20 za ostatnie 30 dni praktycznie nie zmienił swojej wartości, podobnie zachował się indeks WIG, natomiast sWIG80 znajduje się 1,7% niżej, niż miesiąc wcześniej. Jeżeli chodzi o spółki, których obligacje notowane są na Catalyst, to zanotowaliśmy przewagę spadków – ceny akcji 33 spółek są niższe niż miesiąc wcześniej, wzrosły natomiast ceny akcji 22 podmiotów. Łączna średnia zmiana ceny wyniosła -1,9%, a mediana -1,2%. A zatem podobnie, jak poprzednio w tym wpisie więcej będzie o spadkach niż wzrostach.

Wpis podzielony jest na 4 części, na początek pełna tabela posortowana wg stopy zwrotu akcji za ostatni miesiąc, następnie pozytywy, następnie spółki, które rozczarowały, a na koniec omówienie alertów. Zaczynamy.

Tabela zmian kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst

Tabela posortowana jest wg stopy zwrotu z akcji za ostatni miesiąc i wygląda następująco (kliknij aby powiększyć):

Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Obecnie znajduje się w niej 57 emitentów. Listę staram się aktualizować na bieżąco. Jeżeli zauważycie brak jakiejś spółki, albo spółka znajduje się niepotrzebnie na tej liście, to proszę o sygnał. 

Największe wzrosty kursów akcji za ostatnie 30 dni

Liderem wzrostów z 15 procentową stopą zwrotu za ostatni miesiąc i 265 procent wzrostu za ostatni rok jest spółka Dekpol. Szacunek.

Kurs akcji Dekpol za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Na Catalyst notowana jest seria obligacji spółki DEK1018, przy ofercie sprzedaży 101,10% rentowność brutto tej serii wynosi 4,23% (za Obligacje.pl).

Po chwilowej korekcie do formy wraca spółka Benefit Systems, której akcje są w długoterminowym trendzie wzrostowym.

Kurs akcji Benefit Systems od 2011 roku, źródło: stooq.pl

W przypadku obligacji tej spółki sprawa jest nieco gorsza, bo oferują one rentowność brutto mniejszą, niż 2%.

Ostatnie 12 miesięcy sprzyja również notowaniom akcji Marvipolu, tu należy jednak pamiętać, że spółka dzieli się na część deweloperską i motoryzacyjną.

Kurs akcji Marvipol za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

W przypadku Marvipolu rentowność brutto obligacji, wynosząca około 4%, również nie rzuca na kolana.

Największe spadki kursów akcji za ostatnie 30 dni

10% w skali miesiąca i 39% w skali roku tracą akcje Zakładów Mięsnych Kania.

Kurs akcji ZM Kania za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Powyższy wykres skłania do refleksji. Spółka obecnie negocjuje z bankami ułożenie finansowania długoterminowego, z ciekawością czekam na zakończenie rokowań. Póki co spółka pozostaje na alertach.

11% w skali miesiąca straciły akcje BEST.

Kurs akcji BEST za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Jednakże za ostatnie 12 miesięcy spółka jest na 38-procentowym plusie więc półki co zostaje bez ostrzeżeń. BEST prowadzi obecnie publiczną emisję obligacji, o jej szczegółach przeczytasz w tym wpisie.

Niezbyt przyjemnie wygląda roczny wykres cen akcji spółki Arctic Paper.

Kurs akcji Arctic Paper za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Spółka otrzymuje pomarańczowy alert. Uprzedzając ewentualne pytania, nic z nią nie robię, jeżeli chodzi o mój portfel obligacji.

12% w skali miesiąca straciły akcje Unibep, jednak w skali roku spółka jest na „0”, nie daję alertu.

Po kilkanaście procent w skali miesiąca i roku tracą akcje spółek BBI Development i Erbudu, Spółki pozostają z pomarańczowym alertem.

Minus 15% w skali miesiąca i minus 36% w skali roku notują akcje i2 Development.

Kurs akcji i2 Development za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

I z powodu można powiedzieć systematycznych spadków wracają na czerwony alert.

Najgorzej w skali miesiąca wypadła spółka Columbus Energy, tracąc 21%.

Kurs akcji Columbus Energy za 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

W skali roku stopa zwrotu wynosi minus 4%, dlatego na razie spółkę umieszczam na pomarańczowym alercie i zabieram się za wnikliwą obserwację.

Omówienie sygnałów ostrzegawczych z poprzednich okresów

Dobre, miesięczne stopy zwrotu z akcji spowodowały, że zdjąłem pomarańczowe alerty spółkom Unified Factory i SMS Kredyt.

Kolejne 3 spółki zanotowały stopy zwrotu na minimalnym plusie, jednak w skali roku są jeszcze na sporych minusach. Są to EUCO, Medicalgorithmics, AB PL. Tak się składa, że wszystkie 3 spółki publikują dziś lub jutro (21-22.11.2017) wyniki finansowe za III kwartał więc póki co po ta trójka zostaje z pomarańczowym alertem.

Po wynikach jest spółka Indos. Jej aktualne osiągnięcie to 1% stopy zwrotu za ostatni miesiąc i -22% za ostatni rok. Zmieniam alert z czerwonego na pomarańczowy.

Również po wynikach jest Getin Noble Bank. Nie wiem czy to kwestia wyników, czy kwestia spadającego kursu CHF/PLN (obecnie frank szwajcarski kosztuje już tylko 3,62 zł), ale bank (w sensie kurs akcji) jest na plusie i w skali miesiąca i roku więc zgodnie z zasadami zdejmuję mu alert.

Z czerwonym alertem pozostaje spółka Braster, która w skali miesiąca dołożyła minus 4% i w skali roku kurs jej akcji jest już ponad 50% niższy.

Vivid Games o włos uchronił się przed trafieniem na listę spółek, których akcje najbardziej spadły (-9% w skali miesiąca), ale jego akcje w skali roku są już o 40% tańsze, otrzymuje więc pomarańczowy alert.

Uff, sporo tego 🙂 .

Podsumowanie

Właśnie mija szóste podsumowanie od czasu wprowadzenia „alertów” (dajcie znać w komentarzu, czy pomysł przypadł Wam do gustu). Bałem się, że w tym czasie mnóstwo spółek załapie się na tą listę i będę musiał się z niej rakiem wycofywać. Na szczęście nie jest tak źle, a wręcz fajnie, bo wiele alertów pokrywa się z moimi subiektywnymi odczuciami. Oczywiście i sobie i Wam życzę, aby żaden czerwony alert się nie zmaterializował, a wszyscy emitenci bezproblemowo obsługiwali swoje obligacje.

Jeżeli macie jakieś uwagi / wiedzę odnośnie spółek wymienionych we spisie lub niewymienionych (a będących w tabeli) śmiało piszcie w komentarzach.

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć do szerszego grona inwestorów. Dziękuję!

5 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – listopad 2017

 1. Aniella

  Hmm… Chyba minęły czasy gdy papiery Besta w subskrypcjach rozchodziły się błyskawicznie. Nie te czasy nie ten rynek – pod bokiem wyrósł spory konkurent (Get Back). Tak BTW GetBacka – warto zaznaczyć, że ich akcje są notowane bodajże od lipca br zatem te 28% zwrotu z akcji to nie za rok ale za te kilka miesięcy. I wydawałoby się, że cud-miód-malina ale np. końca 'okazyjnej’ ceny za serię zapadającą w 2021r jakoś nie widać, a i kilka innych wcześniej zapadających serii można regularnie nabyć w 'promocji’ więc póki co entuzjazm jakby opada. Warto chyba przypomnieć, że akcje w IPO były najpierw bodajże oferowane po 27 zł o ile pamiętam (potem spuszczono z tonu i ceny) – ta wartość została osiągnięta w notowaniach krótkotrwale na początku października. Na razie jest festiwal zawiązywania spółek, zakupu portfeli wierzytelności itd itp czyli radosnego wydawania pieniędzy obligatariuszy (te od akcjonariuszy już dawno wydane). Ciekawe czy te grabie będą równie skutecznie grabić ku sobie? Arctic faktycznie dołuje (akcje) ale dzisiejsza sesja (+2,7%) może będzie początkiem odwrócenia tego trendu – i widać, że obligatariusze na razie wyprzedawać się nie rzucili. Jakoś nie podzielam ostrożnego optymizmu co do Columbus Energy – prognozy odwołane bo niby wszystko się ma przesunąć na 2018 r w tym dotacje dla sektora sakralnego (jeżeli ten sektor nie ma kasy to kto ją ma ?). A jednocześnie uplasowano serię D obligacji czyli przychodów/zysków nie ma a długi rosną co ma przełożenie na kurs obligacji – o sprzedaży tych papierów powyżej nominału czy po nominale chyba można już zapomnieć (przynajmniej na jakiś czas). Co do Unibepu – spółka generalnie zdrowa z portfelem zamówień bodajże na 2 miliardy zł (aby tylko zdołali to wszystko przerobić!) i spadek kursu akcji raczej z gatunku tych irracjonalnych więc strachu nie ma, a kto niedawno kupił ich obligacje 'w promocji’ to o ile już ich nie sprzedał z zyskiem to o wykup obawiać się nie powinien.

 2. Dzięki za obszerny komentarz :).
  Faktycznie GetBack jest krócej notowany niż 1 rok, dane biorę ze stooq.pl i oni nawet dla 10 lat wstecz pokazują stopę zwrotu dla tej spółki (jak i każdej innej), stąd nieścisłość, będę to korygował ręcznie.
  Columbus – no niestety zawiódł mnie wynikami, zobaczymy co z tego wyjdzie dalej…

 3. Darek,

  Trochę wobec właściciela blogu to niezręcznie, ale w końcu blog nie jest po to, żeby robić sobie achy i ochy.. Od kilkunastnu dni jestem wręcz nękany przez getback. Codziennie ok. 9.00-10,00, dzwoni do mnie jakaś asystentka, jakiegoś tam dyrektora z propozycją nabycia obligacji GetBack. Ja grzecznie dziękuję, odmawiam i życzę miłego dnia. Po godzinie dzwoni do mnie, jej ponoć przełożony z tą samą propozycją. Również grzecznie dziękuję i nie wyrażam zainteresowania. Tak ze trzy, czy cztery dni to tolerowałem. W kolejnej rozmowie o nabyciu obl. getb., już przestałem być miły. Zrypałem gościa od kretynów i zażyczyłem sobie aby więcej do mnie nie dzwonili i wykasowali moje dane osobowe. No i co!. W następnym dniu dzwoni do mnie wspomniana asystentka z propozycją nabycia obl., ale już bardziej przekonująco, (lepszy kupon niż na cat. itd). Podziękowałem miłej pani za ofertę i przypomniałem o zastrzeżeniu danych osobowych.
  Dalej dzwonią z 661385666, i życzę im sukcesów, ale nie ze mną..
  Efekt jest taki, że moje pozycje na obl. getback znacząco się zmniejszają.

 4. Aniella

  @ Darek Abstrahując od ewidentnego ciśnienia na pozyskanie świeżej kasy z własnego doświadczenia potwierdzam, że wyczucia to oni nie mają – mnie w zeszłym roku jakiś ichni spec od sprzedaży nagabywał telefonicznie w dniu (uwaga!) 1 listopada! Jak to tam szło? „Na interes zawsze jest czas”.

 5. cj

  @Darek Zainstalowałem na smartfonie aplikację „Odebrać telefon?”,, jest ona też dostępna w sklepie Play. Aplikacja ładuje bazę numerów oznaczonych jako niechciane połączenia i blokuje lub ostrzega przed odebraniem telefonu. Dane o numerach pochodzą od społeczności internautów, która rejestruje podstawowe informacje o rozmowie na stronie www aplikacji. Polecam.

Skomentuj