Czas na ostatnie w tym roku spojrzenie, jak radziły sobie nasze obligacyjne spółki na GPW w Warszawie. WIG i WIG20 za ostatnie 30 dni minimalnie spadły – około 0,4%. SWIG z kolei wzrósł o 2,5%. Ceny akcji spółek, których obligacje notowane są na Catalyst, również nie wykazywały konkretnego kierunku, ich średnia zmiana wyniosła +0,5%, natomiast mediana -1,1%.

Tym razem mamy ciekawą sytuację po stronie spadków cen akcji – na samym dole według wyników miesięcznych znalazło się dwóch liderów branży windykacji: Kruk i GetBack.

Wpis podzielony jest na 4 części, na początek pełna tabela posortowana wg stopy zwrotu akcji za ostatni miesiąc, następnie pozytywy, następnie spółki, które rozczarowały, a na koniec omówienie alertów. Zaczynamy.

Tabela zmian kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst

Tabela posortowana jest wg stopy zwrotu z akcji za ostatni miesiąc i wygląda następująco (kliknij aby powiększyć):

Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl
Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Obecnie znajduje się w niej 56 emitentów. W porównaniu do poprzedniej ubyła spółka Marvipol (podzieliła się na 2 spółki, a spółka deweloperska – emitent obligacji jest traktowana jako ta „nowa” na giełdzie). Z kolei od pewnego czasu na Catalyst pojawiły się obligacje banku PEKAO SA, spółka pojawi się w kolejnym zestawieniu. Listę staram się aktualizować na bieżąco. Jeżeli zauważycie brak jakiejś spółki, albo spółka znajduje się niepotrzebnie na tej liście, to proszę o sygnał.

Największe wzrosty kursów akcji za ostatnie 30 dni

Po zielonej stronie (wzrosty powyżej 10%) mamy spółki: Archicom, Robyg, Columbus, PCC Rokita, Dom Development, ZM Kania, Kancelaria Medius, Yolo i Famur. Na co warto zwrócić uwagę?

Na akcje Robyg zostało ogłoszone wezwanie (stąd wzrost kursu). Spółka już zapowiedziała wcześniejszy wykup 2 serii obligacji i nie można wykluczyć, że podobnie będzie z następnymi. Szczegóły znajdziesz na portalu Obligacje.pl.

Kurs akcji PCC Rokita po raz pierwszy w historii przekroczył 100 zł, a jej kapitalizacja 2 mld zł. Miło patrzeć na taki trend wzrostowy.

Zmiana kursu akcji PCC Rokita od debiutu giełdowego, źródło: stooq.pl
Zmiana kursu akcji PCC Rokita od debiutu giełdowego, źródło: stooq.pl

Przy okazji, PCC Rokita pochwaliła się całkiem fajnymi wynikami ostatniej emisji publicznej obligacji.

Również kolejny raz możemy pogratulować Kancelarii Medius, której akcje nieustannie pną się do góry, w przeciwieństwie na przykład do liderów branży (o czym dalej).

Zmiana kursu akcji Kancelarii Medius od debiutu giełdowego, źródło: stooq.pl
Zmiana kursu akcji Kancelarii Medius od debiutu giełdowego, źródło: stooq.pl

No i wreszcie odnotujmy lekkie odbicie na akcjach Zakładów Mięsnych Kania, dzięki czemu zmieniłem alert z czerwonego na pomarańczowy.

Zmiana kursu akcji ZM Kania za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl
Zmiana kursu akcji ZM Kania za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Cały czas jednak czekam na rozstrzygnięcie tematu refinansowania zadłużenia finansowego spółki.

Największe spadki kursów akcji za ostatnie 30 dni

Tym razem spadków ponad 10% nie ma tak wiele, za to jakie ciekawe 🙂 . Zacznijmy jednak od początku.

10 procent w skali miesiąca (a dokładniej to w skali kilku ostatnich dni) straciły akcje Kredyt Inkaso, za 12 miesięcy spadek kursu akcji wynosi -17%, na razie pozostawiam bez ostrzeżenia.

Również 10-procentowy spadek zaliczyły akcje Indosu, w skali roku spadek wynosi również 17%. Spółka miała wcześniej alert pomarańczowy i tak póki co pozostawiam.

Spadek kursu akcji Vivid Games wynosi 11% w skali miesiąca i 41% w skali roku. To już dużo. Dodatkowo z pracy zrezygnował członek zarządu odpowiedzialny za finanse – Roy Huppert, jako powód podając podjęcie innego wyzwania zawodowego. Spadek kursu plus odejście osoby odpowiedzialnej za finanse, dla mnie to czerwony alert.

Pierwsza gruba ryba – kurs akcji PKN Orlen spadł o 11% w skali miesiąca. W skali roku jest ponad 30% na plusie więc konsekwencji nie będzie.

Kurs akcji Polnord spadł o 13% w skali miesiąca i 14% w skali roku. Do tego niezbyt ciekawie wygląda w horyzoncie kilku ostatnich miesięcy. Pomarańczowy alert – do obserwacji.

No i na samym dole zameldowało się 2 liderów branży windykacyjnej. O ile słabość kursu GetBack można tłumaczyć artykułem, który pozwiązywał GetBack z wyciekiem danych z bazy PESEL (tutaj artykuł, tutaj odpowiedź prezesa GetBack), to w przypadku Kruka trudno znaleźć jakiś punkt zaczepienia odnośnie ostatnich spadków.

Zmiany kursu akcji GetBack i Kruk za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl
Zmiany kursu akcji GetBack i Kruk za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

W skali miesiąca spadki kursu są spore, stąd pomarańczowy alert, natomiast w skali roku (czy w przypadku GetBack od debiutu) nie jest źle: akcje Kruka są na 2% minusie, a kurs GetBack znajduje się nieco powyżej ceny zanotowanej na debiucie.

Omówienie sygnałów ostrzegawczych z poprzednich okresów

Zmiany alertów dla pozostałych, wyżej nie wymienionych spółek:

 • Columbus Energy, kurs akcji +15%, Arctic Paper – kurs akcji +7%, AB PL kurs akcji + 4%, zdjęcie pomarańczowego alertu,
 • spadki cen akcji M.W. Trade mają charakter kilku procent w miesiącu, ale narastająco jest to -42%. Spółka dostaje pomarańczowy alert.

Dla pozostałych spółek nie znalazłem przesłanek do zmiany statusów. Tworząc alerty pracuję na liście posortowanej wg zmian cen akcji w ciągu miesiąca. Natomiast fajnie to wygląda, gdy tą samą tabelkę przedstawię posortowaną wg rocznych zmian kursów akcji:

Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl
Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Wyraźnie widać, że na alertach dominują spółki, których kurs akcji w skali roku zachowuje się słabo.

Podsumowanie

Jeżeli macie jakieś uwagi / wiedzę odnośnie spółek wymienionych we spisie lub niewymienionych (a będących w tabeli) śmiało piszcie w komentarzach.

To już ostatni wpis w tym roku merytorycznie dotyczący obligacji korporacyjnych. Dziękuję, że czytasz tego bloga, mam nadzieję, że w przyszłym roku będę mógł Tobie dostarczyć jeszcze więcej wartościowych treści. Po Świętach planuję jeszcze wpis związany ze statystykami bloga, linkami i podobnymi ciekawostkami.

Na koniec pozostaje mi życzyć Tobie wszystkiego najlepszego na nadchodzące Święta. Remigiusz [sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – grudzień 2017

 1. Wojtek

  Na Catalyst są notowane obligacje takiego developera: Nickel Development. Emisja 10mln PLN. Ciekawe tutaj jest co innego. Spółka nie jest notowana na giełdzie, a ostatni raport finansowy na stronie emitenta jest za 2Q2016. Czy to oznacza, że emitentowi nie zależy na inwestorach?

 2. Aniella

  @Wojtek Nickel Development nie jest spółką publiczną więc nie ma obowiązku zamieszczać raportów finansowych na swojej stronie www (musi składać sprawozdania roczne do akt w KRS). Jako uczestnik Catalyst z tytułu notowania ich obligacji ma obowiązek publikowania w postaci raportów bieżących co najmniej półrocznych sprawozdań finansowych i audytowanych sprawozdań rocznych. Spółka się z tego obowiązku wywiązuje. Ich raporty znajdziesz tutaj: https://gpwcatalyst.pl/emitenci-obligacji-raporty (jest wyszukiwarka po nazwie emitenta).

 3. Wojtek

  @Aniella, dzięki za informację. Raporty faktycznie są. Moim zdaniem kolorowo nie wyglądają. Tak czy inaczej, to dziwne, że spółka nie umieszcza aktualnych raportów na swojej stronie internetowej. Ich prawo, ale w ten sposób mnie do zakupu ich obligacji na rynku wtórnym nie przekonali.

Skomentuj